RECENZE

Pravidelné články o nových i časem prověřených hrách.

Děti rostou jako z vody stejně jako Deskolog z chmele a stále se rozvíjejí jejich malé mozečky. Na to je ideální hraní deskovek a tak tu máme další dvě menší hry, které zvládnou i předškoláci. Těmi jsou pexesoidní Popelka a zubatí Hamouni. Dámy mají přednost, tak začneme Popelkou.

Všude samí Nájezdníci a Paladinové, co takhle raději vyzkoušet něco klidnějšího. Od toho jsou tady Architekti, se svými kružítky, šablonami, rýsovacími prkny, černým trhem a strážnicí?! Počkat, tahle parta rebelských architektů asi nebude úplně standardní, raději se na hru podíváme trochu detailněji.

Každý z nás si alespoň jednou zkusil postavit z na sebe naskládaných věcí co nejvyšší věž. Třeba z kostek, karet či pivních tácků (v případě Petra z hermelínů), dokud se vše katastroficky nesesypalo k zemi. V dnešní recenzované hře si vyzkoušíme postavit jednu takovou věž z plastových odpadů, tak ani nedýchejte!

"Ona se dívá a padá tříšť...
A z jejích očí létají jiskřičky...
A nemá cenu brečet,
když samurajský meče visí nad nimi..."

Prastaré město, legendární létající stroj poháněný sluneční energií, pád helikoptéry v poušti během tajné mise... Tak co, upoutal jsem vaši pozornost?

Desková hra Catan a všechny její variace úspěšně rozbíjí přátelství už od roku 1995. Aby nepřišli k újmě jen dospělí, vznikla verze Junior, která dokáže rozplakat nejednu dětskou tvářičku. Na tu se dneska podíváme skrze své roušky a bezpečně otestujeme na dětech.

Každý na to dřív nebo později narazí. Tradiční otázka na pracovním pohovoru: "Jak zvládáte stresové situace?". Pokud jste zmatkář, kterého sebemenší tlak vyvede z rovnováhy, stejně na takovýto dotaz musíte odpovědět s úsměvem: "Stres mě posouvá k lepším pracovním výkonům!". Jak má ale ubohá nezkušená personalistka takovou podlou lež prokouknout?...

Máte někdy chuť oprostit se od všech těch příběhů a postav? Samotná hra je stejně většinou ukrytá někde pod povrchem. Vytažením takovéto esence pak může vzniknout lepší či horší abstraktní deskovka. A nebo autoři žádné tematické pozadí (hmmm tematické pozadí 😊) neřeší a všechnu svou pozornost zaměří na vyladění hratelnosti. To ale trochu...

Zelenina. Trestuhodně opomíjené téma. Jasně, v deskovkách se tu a tam objeví nějaká ta mrkvička, ale věnovat oblíbené (až na brokolici) a hlavně zdravé zelenině celou hru, to je odvážný tah, i když ne úplně ojedinělý. Vydavatel AEG svou barevnou karetku pojmenoval Point Salad, český Mindok pak nezůstal pozadu a zvolil vtipný název Zbodni Salát....

Všechny ty dny, kdy je člověk zavřený doma s dětmi. Už jste viděli většinu nových i klasických pohádek, 15x zahráli Loony Quest a 50x Dobble... Je čas vytáhnout eso z rukávu. Takovým pomyslným esem by mohla být třeba nová rodinná hra Zachraňte příšerky.