recenze - CYCLADES: LEGENDÁRNÍ EDICE
Kdo by neznal tuto populární klasiku z roku 2009 ověšenou oceněními od autorů Bruna Cathaly a Ludovica Maublanca. Hra Cyclades s prvky area control, která vás zavede do starověkého Řecka, kombinuje prvky strategie, diplomacie, aukce a boje. Hlavním cílem je být v přízeň bohů a stát se dominantní mocností na souostroví Cyclades.

Pro ty, které je tato deskovka nějakým záhadným způsobem minula velkým obloukem, ji představím o něco blíže...
Hráči přebírají otěže vedení antických mětských států jako Sparta, Athény nebo Théby v souboji o nadvládu nad nesjednoceným souostrovím Kyklád antického Řecka. K tomu využívají hlavně přízeň bohů, ale i vlastní armády, námořnictva či mýtické bytosti. Jedna z hlavních mechanik je aukce právě o přízeň (oběti) jednotlivých řeckých bohů jako Zeus, Poseidon, Ares, atd. Ti hráčům za odměnu poskytují v daném kole různé schopnosti. Boje jsou neodmyslitenou částí ve hrách s area control prvkem a zde tomu není jinak. Boje jsou založené na velmi jednoduchém principu házení kostkou a porovnávání síly jednotek na bojišti. Podobně je tomu i na moři. V bojích vám pomáhají naverbované bájné mocné bytosti, které přinášejí větší sílu nebo efekty jako ničení či přesuny armád.

Hlavním cílem je jako první vybudovat dvě metropole, čímž stvrdíte vaši nadvládu na souostrovím. Metropole lze získat ekonomickým či intelektuálním rozvojem nebo dobytím nepřátelského území, kde již metropole stojí. Za oblíbeností této klasiky bezdebat stojí jednoduchost herního designu včetně pravidel. Dále naprostá beprostřední interakce mezi hráči v podobě bojů na dobývaných území, ale také i ve fází "dražby" o přízeň bohů, kde se hráči předhání v ceně obětiny. Strategie na mapě souostroví si doslova říká o plánování a taktizování, a možná i nějakou tu diplomacii. Přičemž dynamiku do těchto aspektů hry zasazují bytosti, které dokážou svými schopnostmi obrátit porážku na vítězství.
Všem velmi známé antické téma jde ruku v ruce s herními mechanikami a rovněž i s krásným zpracováním a ilustracemi.

Dle obou autorů hry je nová verze Cyclades s názvém "Legendární edice" přepracovaná, aby byl herní zážitek dynamičtější a plynulejší. Po patnácti letech tak dozrál čas na několik změn. My si některé z nich nyní lehce představíme. Jednu z prvních změn, kterou při přípravě nemůžete přehlédnout jsou modulární části mapy, které lze složit do libovolného tvaru souostroví. Původní jednotná mapa postrádala strategickou variabilitu při opakovaném hraní. Nepříjemný neduh byl tak ladně vyřešen. Další změnou je přidání figurek námezdních vojáků, které lze naverbovat pomocí bohyně Héry a fungují obdobně jako vojáci .

Další menší změnou je vyšší počet hrdinů. Ty lze najmout do armády a kromě síly disponují i bojovými schopnostmi. Nejsilnějši je ale schopnost sebeobětování. Splnění uvedených podmínek na kartě hrdiny vám umožní ihned postavit novou metropoli a být tak blíže vítězství. Samozřejmě figurka je poté vyřazena ze hry. Tady se obloukem dostává k další změně. Pro vítězství je potřeba postavit tři metropole, oproti dvou v původní verzi.

Výběr bohů je tentokrát předvídatelný, jelikož jejich pozice se mění opakovaně dokola. Jen zmíním, že pozice bohů určuje i pořadí hráčů. Akce bohů, které lze uplatnit pokud se vám podaří vydražit jejih přízeň, jsou taktéž lehce pozměněné. Bez újmy se tak neobešel například Apollón ani Zeus. Héra zase nahrazuje boha Kronose. Ten sice nebyl ani v původní verzi, ale ukázal se v rozšíření Titans. Mimochodem, Legendární edice kombinuje tyto nové prvky i ze starých rozšíření Titans a Hades.

Staré skvělé hry, navíc ověřené časem, nestárnou, ale naopak získávájí na lesku. Kyklády vynikají svou jednoduchostí pravidel, díky nimž je snadno přístupná pro nové hráče, přesto dokáže nabídnout dostatečnou hloubku a napětí i pro zkušené stratégy. Jedinečná kombinace budování, bojů a aukčního systému udržuje hráče ve střehu od začátku do konce. To vše je navíc zasazeno do nádherně ilustrovaného prostředí řecké mytologie, na kterém mimochodem pracoval - kdo jiný, než náš oblíbený Miguel Coimbra. Přepracovaná verze se snaží nechat vše, díky čemu je hra tak oblíbená a zároveň přinést vylepšení a posunout ji tak ještě o kousek dál - na úrověň bohů.
Pro konzervativnější hráče, kteří nemají rádi změny, může být tahle edice trochu jako bouře od Poseidona, ale ti progresivnější ji přijmou s otevřenou náručí – ostatně, kdo by nechtěl vidět Herculese zničit sexy milfku Heru
Yarek, the párek
Hodnocení designu: 5/5
Hodnocení hratelnosti: 5/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.