Yarkova TOPovka nejhranějších deskovek

31.08.2021

Další rok je za námi a stejně tak i desítky recenzovaných i nerecenzovaných deskových her. Moderování Deskologu je věru těžká řehole. Každým rokem vychází více a více her, přitom času je pořád stejně. Přesněji 31556952 sekund. Vrátit se ke staršímu titulu, protože nás jednoduše baví, je čím dál tím obtížnější. I přesto všechno jsem dokázal vytáhnout z mých análů top deset nejhranějších her za rok 2021. Je třeba poznamenat, že titul "nejhranější" nemusí korespondovat s tituly jako "nejlepší" nebo "nejoblíbenější". Jsou to prostě hry, jenž se dostaly nejčastěji na stůl z různých časových či příležitostních důvodů. 

fotka vymyslet nápad


10.

FALLOUT SHELTER: DESKOVÁ HRA

 2-4 hráčů / 14+ / BlackFire

O ČEM TO JE?: V post-nukleárním světě má každý podzemní kryt svého Správce. Právě probíhá volba nového Správce a vy jako jeden z adeptů se snažíte dokázat obyvatelům Vaultu, že jste ta jediná správná volba.

PROČ ZROVNA TUHLE?: Hezký tématický design podle mobilní hry skvěle propojený s herními principy osloví i hráče, kteří o Falloutu nebo brahmínech v životě neslyšeli. Hospodaření s nedostatkovými zdroji, eliminace Páračů či jiné radioaktivní havěti, a sexy Energozbroje je důvod, kvůli kterém se do Vaultu pravidelně rádi vracíme.


9.

PLANETA

2-4 hráčů / 8+ / Dino

O ČEM TO JE?: Pod vašima rukama tvoříte novou planetu, aby byla co nejhostinnější pro život nejrůznějších zvířat. Přidáváním dílků s kontinenty formujete nové pouště, oceány či ledovce. Komu se podaří "přilákat" nejvíce druhů živočichů, se stává novým Aštar Šeranem. 

PROČ ZROVNA TUHLE?: Kdo z vás by si nechtěl zahrát na boha? Teď vážně, originální koncept 3D země a magnetických dílků se v jiných hrách jen tak nevidí. Každý jednotlivý tah je taktickým soubojem o to, kdo získá to či ono zvíře. A každá veverka se počítá. Navíc je příprava a herní doba časově nenáročná. Náš oblíbený večerní filler mezi druhým a třetím číslem. Myslím partií. 


8.

CATAN JUNIOR

 2-4 hráčů / 6+ / Albi

O ČEM TO JE?: Catan zná asi každý větší i menší deskovkář. Catan Junior je ovšem hlavně pro ty menší. Tato šestsetosmdesátátřetí verze Catanu vás tématicky zavede do Karibiku plného pirátů a ananasů. Okolo polí stavíte pirátské doupata a díky kostce klasicky získáváte suroviny. Kdo postaví všechny doupata jako první, bude oběšen na oprátce jako poslední.  

PROČ ZROVNE TUHLE?: Co si budeme nalhávat. Naše děti rostou jako z vody. Věk sedm let je pro tuhle hru naprosto ideální. Proto se po dobrém nedělním obídku na stůl rozkládá nejčastěji tahle klasika. Ověřené mechaniky seříznuté zjednodušenými pravidly a přemalované do pestrých barev jsou skvěle stráveným časem s dětmi. A po deskové hře rychle zpátky k mobilu a Among us, že děcka? (smajlík převracející oči). 


7.

GÙGŌNG

1-5 hráčů / 12+ / TLAMA Games

O ČEM TO JE?: Gugong vás zavede do starověké číny do Zakázaného města. Zde budete pomocí worker placementu mimo jiné budovat Velkou čínskou zeď, hromadit nefrity, plavit se po Velkém kanálu, lézt císaři do zadku, korupčit a hlavně sbírat vítězné body. Středně náročná euro hra s příchutí asijské exotiky. 

PROČ ZROVNE TUHLE?: Naše editorka Romča si Gugong velmi oblíbila. Jestli ji okouzlily blýskající nefrity nebo ji fascinují čínské znaky těžko povědět. Každopádně je to poctivá strategická hra bez větší nádody, u které můžeme porovnat své mozkové kapacity. Cest k vítězství je více než dost, a proto také nás stále neomrzela a drží nás stejně silně jako čínská vláda Honk Kong. Ideální pro dva hráče.


6.

FARAO: TAJEMSTVÍ PRASTARÉ HROBKY 

2-6 hráčů / 6+ / Dino

O ČEM TO JE?: V rodinné hře Farao se ujmete role archeologů, kteří kopou sami za sebe. Kdo první objeví tajemství prastaré hrobky vyhrává. Cesta vede neprobádanými chodbami nastraženými pastmi a slepými uličkami. Musíte být chytří a využívat každý nalezený artefakt, aby jste neskončili jako další mumie v hrobce. 

PROČ ZROVNE TUHLE?: Další rodinná hra pro děti, která u nás předčí Catan Junior. Jednoduchý prastarý princip založený na otáčení destiček je překvapivě stále zábavný a napínavý i pro dospělé. Vítězství není jisté do konce hry. Kdo první vstoupí do hrobky většinou rozhodne posledních pár dokonale promyšlených tahů. U hry Faraon jsme již zapálili desítky pochodní a snědli nespočet čokoládových tabulek. 


5.

JÍZDENKY, PROSÍM!: EVROPA

2-5 hráčů / 8+ / BlackFire

O ČEM TO JE?: Jízdenky prosím! jsou na trhu již přes patnáct let a za tu dobu právem získali titul KLASIKA. Jednoduchými tahy sbíráte karty a za ně stavíte železniční traťě mezi městy. Čím delší trať, tím bodově více ohodnocena. Během hry vy a vaši soupeři rozvíjíte vzájemně propojenou železniční infrastukuru po celém kontinentu.

PROČ ZROVNE TUHLE?: Opravdu dobrou hru ověří až čas. Že se neustále vracíme k Jízdenkám dokazuje dokonale spojení jednoduchosti, ladnosti a zábavnosti. Není to žádný strategický majstrštyk, ale pořád lepší než ubíjející házení kostkou u Člověče, nezlob se. Takovou hru si zahrajeme rádi s dětmi i klidně bez nich. Kdybych bych měl tipovat, jaké deskovky budu hrát v domově důchodců, Jízdenky, prosím! bude určitě jedna z nich.


4.

MY CITY

 2-4 hráčů / 10+ / Piatnik

O ČEM TO JE?: V My City tetrisoidně budujete město na svém herním plánu. Každá budova má specifický tvar, který se snažíte vhodně umístit mezi ostatní budovy. Získáváte nebo ztrácíte body za určitá kritéria. Každý tah a každé umístění destičky je tak důležitým strategickým rozhodnutím.

PROČ ZROVNE TUHLE?: My City nabízí kromě nekonečné hry i 24. epizodovou kampaň. To je hlavní důvod, proč se dostala mezi první příčky nejhranějších deskovek u nás. Kampaň nás doslova pohltila. Odtrhli jsme se od našich herních desek až po třech dnech, kdy vítěz nebyl znám až do poslední epizody. Nakonec jsem vyhrál o dva body. Napínák až do konce!  I poté, čas od času (kdy nás omrzí tetris na playstationu) si rozložíme dílky v My City a rozdáme si to na stole.


3.

POŠTOVNÍ KURÝR

2-4 hráčů / 10+ / MindOK

fotka není

O ČEM TO JE?: V sousedním Německu budujete vlastní poštovní impérium. Ovšem konkurecne nezahálí. Musíte být chytřejší a mazanější než oni. Pomocí nasbíraných karet měst strategicky plánujete několik tahů dopředu. Taktické rozmisťování poštovních stanic a propojování měst je totiž základem prosperity společnosti a hlavně vašeho vítězství.

PROČ ZROVNE TUHLE?: Poštovní kurýr je u nás doma, podobně jako Jízdenky, prosím!, takzvanou stálicí. Jednoduché pravidla, každá partie relativně stejná, přesto plní svůj účel - o zábavu je postaráno.   Strategické rozhodování je o dva levely výše než Jízdenek, a proto není ideální pro menší děti. O to častěji, se dostane na stůl večer, když jdou děti spát. S nalitou sklenkou dobrého rumu si pak s partnerkou užíváme u hry krásné společné chvíle. Dokonalá hra pro romantické večery.


2.

ARBORETUM

 2-4 hráčů / 8+ / TLAMA Games

O ČEM TO JE?: Arboretum je zvláštní botanická zahrada specializující se na výzkum a pěstění dřevin. Největším takovým arboretem na světě je Královská botanická zahrada v Anglii. Díky stejnojmenné karetní hře si může každý z vás postavit arboretum i doma v obýváků. Nebojte, žádné pravidelné zalévání není třeba. Postačí dobrá strategie a výborné počítání. 

PROČ ZROVNE TUHLE?: Tohle krásné spojení jednoduchosti a XX  je jak dobře vyluhovaný čaj. Jak to myslím? V malé krabičce o XX kartách se skrývá chytlavá, chytrá a silně strategická hra. Jestli tohle není brain-burner, tak už nevím co. Každá jedna přibraná i vyložná karta mění vaší taktiku.1.

KARTY MRTVÉHO MUŽE

2-4 hráčů / 13+ / MindOK

O ČEM TO JE?: O drsných pirátech, smrtících krakenech a plachých mořských pannách.  

PROČ ZROVNE TUHLE?: zaverem


Yarek, the párek


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku