téma - hry pro začátečníky

04.04.2019

Mám spoustu známých, kteří nikdy nehráli žádnou pořádnou deskovku a já bych jim rád ukázal, o co přicházejí. Jasně, můžu vytáhnout Blood Rage nebo Scythe a prostě jim to vysvětlit, třeba se chytnou. Já ale vybral pětici her, které se mi osvědčily právě u začínajících hráčů a podařilo se mi pomocí nich upoutat pozornost těchhle mudlů.


7 DIVŮ SVĚTA: DUEL

Je jedno, jestli zvolíte klasickou verzi (která už bohužel nejde sehnat), nebo DUEL. Kdykoliv chci někomu ukázat, jak zábavné deskovky můžou být, vytahuju právě sedm divů. Jednoduchá pravidla, chytlavý draft karet a hlavně celkové zpracování a zábavnost. První kolo je většinou seznamovací, ale už při druhé hře začínají všichni taktizovat a hraje se takříkajíc na ostro. A tím nemyslím bez spodního prádla.


ONE NIGHT ULTIMATE WEREWOLF

Pořádná párty hra. Všichni vaši známí určitě znají Activity a Party Alias. Vy jim ale chcete ukázat něco mnohem zábavnějšího. Werewolf je opravdu skvělá zábava, i když je to vlastně jen vylepšené Městečko Palermo. Prvních pár her je zase seznamovacích, ale pak začínají ty pravé intriky, lhaní a hlavně hraní. Paranoia se šíří kolem stolu a žádný z hráčů se neubrání podezření a nepříjemné obhajobě. Pokud tahle hra vaši partu chytne, můžete otestovat třeba Resistance Avalon. 

Rexhry slibují, že tuhle hru vydají v češtině, ale wolf taky sliboval.DECRYPTO

Původně tady měla být krycí jména, ale to bych nemohl znát Decrypto. Skvělá hra s asociacemi, která je sice trochu složitější než klasika od Vládi Chvátila, ale pořád dost stravitelná pro nové hráče. Hlavní zábavnost spočívá v kvalitním napovídání slov spoluhráčům, které ale nesmí pomoct vašim soupeřům. Celé provedení hry je opravdu stylové a stejně jako dvě předchozí hry si i Decrypto dáte vícekrát za večer.


VELBLOUDÍ DOSTIHY

Jasně, tahle hra působí svým názvem i vzezřením dost infantilně. Ale. Sázet na pořadí velbloudů a vypouštět kostky z kartonové pyramidy je prostě zábava. Tady už žádnou testovací hru nepotřebujete, všichni se určitě začnou chytat okamžitě a souboj o nejlepšího hazardéra a nejrychlejšího velblouda začíná. Velká výhoda je samozřejmě i to, že si tuhle deskovku dobře zahrají i rodiny s dětmi. Pokud vás základní hra omrzí, Albi na českém trhu vydalo i rozšíření, které obsahuje několik modulů a těmi můžete hru ozvláštnit.


AZUL

To nejlepší na konec? Možná. :) Azul je obrovský hit, který zasáhl právě i spoustu nehráčů. Doporučovat ho začátečníkům je jako nosit dříví do lesa. Pravidly naprosto jednoduchá hra. Nové hráče přiláká už svou krabicí a hlavně perfektním zpracováním. Logicko-taktická abstraktní deskovka, kterou si můžete zahrát na rande, stejně jako s kámošem u pivka. A zase tady platí pravidlo, že si hru užijete klidně několikrát za večer, protože do půl hodinky máte dohráno. Azul je navíc moc pěkný dárek, protože i kdyby ho obdarovaný nehrál, ozdobí mu jeho knihovničku.


To je všechno, budu rád když nám na facebooku doporučíte hry, kterými lákáte nové spoluhráče vy. Na trhu najdeme velkou spoustu her a je z čeho vybírat - jo žijeme v úžasné době. 

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku