párty hry - blafovací pecky

13.05.2018

Podle ohlasů se na našem webu málo věnujeme párty hrám a musíme uznat, že je to pravda. Tak jsme si připravili rubriku, kde bychom chtěli pravidelně přinášet menší hry, které jsme důkladně otestovali na našich rodinách a kamarádech. Jdem na to. 

ONE NIGHT ULTIMATE WEREWOLF

Hře one night werewolf neřeknu jinak, než vlkodlak. V rámci obsahu krabičky asi nejdražší hra, co jsem kdy držel v ruce. Za svoje peníze sice nedostanete hromadu komponent, ale za to pořádnou hromadu zábavy. Co se týká zpracování, tak karty postav jsou z tlustého kartonu, jedná se tedy spíše o žetony :) Ve hře se každý z hráčů ujme jedné role, najdeme tady dva vlkodlaky, nebohé vesničany, zloděje, jasnovidce a nebo taky troublemakera, který dokáže slušně zamíchat kartami. Na začátku se každý seznámí s rolí, se kterou bude začínat, ale může se stát, že z proradného zloděje bude nakonec ještě proradnější vlkodlak. To bude záležet na průběhu noci, kde sice vesničané spí, ale zbytek vesnice se probouzí. 

Všichni zavřou oči a jeden z hráčů, nebo stylová aplikace v mobilu, vám dávají instrukce. Probudí se vlci a navzájem se zkontrolují, probudí se jasnovidec a podívá se na některou z postav, nebo doprostřed stolu, kde jsou ještě tři pasivní role. Že jste na začátku byli vlk a už si brousíte zuby na vesničany? Tak to vás nepotěší zloděj, který vám možná ukradl vaší kartu a místo ní podstrčil svou. Až se vystřídají všechny role, otevřete oči a začnete netrpělivě čekat na výpovědi svých soupeřů. Kdo v noci něco viděl, kdo kradl a kdo je vlastně vlk? Nejste to náhodou vy? Tahle část je nejzábavnější, někteří mlží, někteří sprostě lžou, rozpadají se dlouholetá přátelství i manželství. Já mám třeba ve zvyku na podezřele se chovající soupeře urputně ukazovat prstem :) To taky nakonec udělají všichni, prstem označí osobu nebo osoby, které chtějí zabít. Přežijí-li vlci, je výhra na jejich straně, pokud se podaří vlky zabít, vesničani můžou jásat. Čím více hráčů u stolu, tím víc rolí je ve hře, takže kromě dříve zmiňovaných, je tu třeba Tanner se svými sebevražednými sklony, nebo místní opilec, který ani netuší, kdo vlastně je. Tahle hra vám prostě zamotá hlavu, ale pokud najdete stejně hravé soupeře (nejlépe i herecky nadané) budete ji chtít zkoušet znovu a znovu. To sebou nese i hlavní negativum, stačí jeden spoluhráč, který se do hry dostatečně neponoří a zábava jde ke dnu. Pod českým názvem "Vlkodlaci chodí v noci" by měly v brzké době vydat hru REXHRY, tak uvidíme.


COUP: NOČNÍ KLUB

V krabičce s nápisem Coup najdete sadu mega velkých karet postav, každá má svojí schopnost... Coup je stejně jako Vlkodlak blafovací hra, takže přináší i podobné problémy při hledání spoluhráčů. Pokud ji budete hrát s někým, kdo neumí, nebo nechce blafovat, hra pak nestojí za nic. Tyhle hry jsou prostě závislé na náladě hráčů.
Kromě zmiňovaných karet v krabičce najdete český návod a papírové mince. Ilustrace a popisky na kartách nejsou nic moc a jestli znáte jinou verzi Coup, která má scifi téma, budete hodně zklamaní. Jména postav jako "Koťátko Vilma" nebo "Rychlovka Sam" jsou spíše směšná než vtipná. Text na kartách je napsaný nějakým šíleným fontem, který by si zasloužil dešifrovací zařízení. Naštěstí už po několika hrách budete přesně vědět, co která postava umí. 

Co hra ztrácí na nepovedeném grafickém zpracování, to vynahrazuje skvělou hratelností. Hráči se střídají na tahu a každý se snaží dostat do své zásoby dostatek peněz na zabití ostatních. Poslední hráč, který bude mít alespoň jednu živou postavu, vyhraje. Postavy jsou tajné a tak budete neustále sledovat ostatní a zkoušet tvrdit, že jste někdo jiný, než říkají vaše karty. Vaši soupeři vás budou, někdy křivě a někdy úspěšně, obviňovat ze lži. Každé křivé obvinění je potrestáno a tak si každý dobře rozmyslí, jestli náhodou nemáte pravdu.
Když hrajeme Coup, tak minimálně deset her za sebou, škoda jen, že budete muset neustále opakovat ty strašné jména postav. 


MILLIONS OF DOLLARS

Tahle hra je zase blafovací a opět to bude chtít dobrou partu hráčů. Tentokrát budete i trochu spolupracovat a to na vloupačkách. Každý hráč si zvolí jeden gang, za který bude přepadat nebohé prachaté instituce. Téma trochu kontroverzní, nicméně cool ilustrace na kartách vás donutí nemyslet na ty hnusné zločiny, které pácháte. Kromě karet gangů a postav najdete v malé krabičce ještě karty vloupání a hlavně sadu bankovek, ty by mohly být o něco větší, moc dobře se s nimi nemanipuluje. Každý má stejnou sadu postav, rozdíl je jen v příslušnosti k vašemu gangu, jak už jsem psal, ilustrace postav jsou opravdu povedené a je škoda, že si je při hraní moc neužijete. 

Na začátek dostanete něco málo do osobní kasičky, a zvolíte si postavu, která se bude účastnit loupeže. Problém je v tom, že loupeže se nemůžou účastnit dvě stejné postavy. Takže začne dohadování, kdo je kdo. Soupeře můžete přemlouvat, uplatit, vyhrožovat jim odplatou v dalším kole, prostě jako v opravdovém životě. Nakonec neúspěšní odpadnou a šťastlivci se podělí o svou kořist, vyplatí si navzájem své odměny a začíná se znovu. Hra má pomalejší tempo než předchozí Coup a při dohadování se někdy musím nutit, abych začal blafovat. Každopádně pocit ze získané kořisti stojí za to něco si tu a tam vymyslet.


Všechny tři hry stojí minimálně za vyzkoušení, na party určitě neuděláte chybu ani s jednou. Po všech těch Activitách, které mají doma i vaši rodiče, je to určitě příjemná změna.

Tady by měl článek končit, ale bohužel v tomto případě máme na srdci ještě jednu věc. Tohle hraní bylo poslední společné setkání s naší kamarádkou Lenkou, která už bohužel není mezi námi. Lenka byla skvělý a věčně usměvavý člověk. Jedna vteřina a nepozorný řidič... dávejte na sebe prosím pozor.

Díky za všechno Leni
Petr 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku