recenze - TRŮN
Vydavatelství Tlama games má ve svém portfoliu hned několik opulentních euro her a spoustu velkých krabic, které by měly uspokojit i náročnější hráče. My se dneska podíváme na podstatně menší a taky jednodušší hru, určenou pro dva pivaře... Ehmm tedy hráče. Jak ale s oblibou říká můj redakční kolega Yarek: "Na velikosti nezáleží!". Budeme mu to tedy věřit a na tuhle malou karetku se podíváme se stejným zájmem, jako například na Paladiny. A když jsme u toho Západního království... Ale to už maličko předbíhám.
Balíček 52 karet a k tomu česká a anglická pravidla. Ano, to je vše, co v téhle miniaturní krabičce najdete. Nic víc k hraní nepotřebujete a to je vlastně hned první velké plus, kterým se může Trůn pyšnit. O ilustrace se nepostaral nikdo jiný, než můj oblíbenec Mihajlo Dimitrievski, jehož osobité ilustrace jsem obdivoval už v trilogii Západního království. Znát ho ale můžete například i z našeho oblíbeného Útěku z vězení, parádního Cavern Tavern a nebo komplexního deck-buildingu Imperium. Graficky je tedy hra velmi povedená a na vašem oblíbeném hospodském stole jí to bude určitě slušet. Nesmím se ale nechat ošálit líbivým pozlátkem a rovnou se vrhneme na pravidla.
Na jediné stránce naleznete popis všech herních postupů i speciálních schopností jednotlivých frakcí. Přečtení mi zabralo cca čtyři minuty a hned mi bylo jasné, jak bude partie Trůnu probíhat. Na začátku vám i vašemu soupeři rozdáte po třinácti kartách a dalších třináct jich zůstane v dobíracím balíčku. Milovníci souměrnosti si tedy přijdou na své. :) A teď to hlavní, jedná se v podstatě o klasickou štychovou hru, takže oba hráči počínaje "vedoucím" postupně vyloží kartu. Druhý v pořadí pak musí ctít frakci (barvu) udanou prvním (vedoucím) hráčem. Výhrou v každém štychu je pak karta z dobíracího balíčku, která ale nemusí být úplně top, takže se vám často vyplatí i prohrát. V druhé fázi si to pak s třinácti vyhranými kartami rozdáte mezi sebou.
To by asi k pravidlům stačilo. Co si musíte zapamatovat, je datum narození vaší manželky a co se týče Trůnu, budou to schopnosti jednotlivých frakcí.
Skřeti, ti jsou v pohodě, ty nic nezajímá a navíc trpí na útoky rytířů. Věčně druzí Trpaslíci zase těží ze svého neúspěchu, podobně jako účastníci české verze televizního pořadu Survivor. Pak jsou tady Nemrtví, kteří se s radostí nechají naverbovat do úspěšnější armády. No a mí oblíbení Měňavci, místní žolíci, hádejte co asi dovedou. Schopnosti nejsou sepsány na kartách, jako například v naší oblíbené Lišce podšité, ale taky jich je podstatně méně a v prvních tazích vám budou pomáhat přehledné lama karty.
Takže jsme si popsali hratelnost a funkce jednotlivých frakcí a teď si to celé pojďme zhodnotit. Co se týče zpracování, tam není co vytknout, balíček pěkně ilustrovaných karet a přehledné ikonky frakcí. Pozitivní zůstanu i v hodnocení hratelnosti. Jasně, nic extra originálního tady nehledejte, na druhou stranu ale všechno pěkně funguje. Tohle je prostě čistá štychovka zbavená všech žetonků a destiček, důležité jsou jen karty a schopnosti jednotlivých frakcí. Hru sice doporučuji jako ideální zábavu k posezení u piva, to ale neznamená, že se během partie můžete vylít a náhodně zahrávat karty z ruky. Právě naopak, Trůn je karetka pro přemýšlivé a hlavně předvídavé hráče. Nic víc, nic míň. Na konci partie jednoduše zamícháte všechny karty, a můžete se pustit do druhé, třetí a klidně i čtvrté odvety, protože jedna partie vám zabere doslova pár minut.
Mě vlastně nakonec nejvíce mrzí, že si Trůn můžu zahrát maximálně a jedině ve dvou, protože až si po několika partiích vžijete schopnosti všech frakcí, stává se z něj opravdu dynamická a pohodová karetka.
Petr
Hodnocení designu: 4/5
Hodnocení hratelnosti: 3+/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku