recenze - PALEO

07.09.2023

Utíká to, ale Kennerspiel des Jahres roku 2021 vyhrála deskovka Paleo. A konkrétně tahle kategorie, asi nejznámějšího deskoherního ocenění, mě vždycky zajímala více, než ta hlavní. Mezi těmi "hráčtějšími" hrami se totiž porotcům podaří často vyzdvihnout opravdu zajímavý titul. Dříve uspěly hry jako Istanbul, Ostrov Skye, Odysea: Společně k deváté planetě, právě za rok 2021 se ocenění dočkalo dnes recenzované Paleo. Samozřejmě jsem byl hodně zvědavý, proč se Albi právě teď rozhodlo sáhnout zrovna po tomto titulu.

Ne, že bych měl křišťálovou kouli, ale už z dosti stylizované ilustrace mamuta na víku je mi jasné, že se bude jednat o rodinný titul a žádné heavy euro zasazené do doby ledové. Mamut je hlavním motivem téhle hry a točí se kolem něj i jednotlivé partie, to už ale trochu předbíhám. V krabici naleznete několik kartonů s žetony a destičkami na vyloupání. Stojan na karty nápadů a hřbitov si následně budete muset složit, ale už teď musím pochválit jednoduchý, ale praktický insert, do kterého se právě stojan vejde ve složeném stavu. Do insertu si budete moci rozložit i jednotlivé balíky karet, které si před tím můžete rozdělit podle jednotlivých typů. Celkově hra nevypadá špatně, grafika je ale možná až moc jednoduchá a například na zdánlivě podobné Paleoindiány se ani náhodou nechytá. Zpracování ale můžu i tak s klidným svědomím pochválit, všechny komponenty k sobě totiž ladí a Paleo je, i díky jednoduché ikonografii, během hraní pěkně přehledné.

Před první partií vás čeká prostudování jednoho velmi krátkého a přehledného sešitu pravidel. Ten druhý pak slouží k přípravě scénářů. Jak už jsem psal, jedná se o spíše rodinnou (k tomu se ještě dostaneme) a pravidlově velmi jednoduchou hru, co jsem ale zatím nezmínil, je fakt, že budete hrát kooperativně. Společně, pospolu, duete! Prostě budete na jeskynní kresbě mamuta spolupracovat. Podle pokynů si vyberete sady karet pro danou partii, rozdělíte si vytvořený a zamíchaný balík karet, do začátku každý z vás dostane dva pralidi a jejich případné nástroje. Společně si pak do zásob přidáte pět dřevěných figurek jídla, to abyste nezačínali s prázdnou. V každém tahu, které hrajete společně, si všichni hráči doberou rubem nahoru tři karty ze svého balíčku. Právě ilustrace na rubu karty vám poslouží jako nápověda, co asi tak můžete na její lícové straně očekávat. Ze tří karet totiž zvolíte jednu, kterou budete hrát a zbývající dvě vrátíte na vrch balíčku.

I díky tomu se jedná o opravdu svižnou hru. Na kartách pak najdete jednu, nebo klidně několik akcí a zároveň i akci pomoc, díky které se o své symboly (schopnosti) a předměty můžete podělit s některým ze spoluhráčů. Karty nebezpečí vám oproti tomu pomáhat ostatním neumožní. Spadli jste do pasti, nebo se vám pravěký medvěd zakousl do hýždě? Tak to spíše oceníte pomoc ostatních. Společně tedy zvolíte karty a dohodnete se na posloupnosti, ve které je zahrajete, či jestli vůbec. Ke splnění podmínek některých akcí budete potřebovat odložit určitý počet karet z vašeho balíčku, díky čemuž dostanete odměnu, ale zase přijdete o možnost tyto karty v aktuální fázi zahrát a v případě takto odložené karty nebezpečí utržíte jedno zranění. Nechybí tady samozřejmě ani náhoda a občas nastane situace, kdy o vašem úspěchu či neúspěchu rozhodne jediná karta, která převáží ty pomyslné misky vah.

Vaším cílem je pak společnými silami z pěti dílků složit kresbu mamuta a do té doby nezískat pět žetonů lebky, což by naopak znamenalo vaši okamžitou prohru. Možná se teď ptáte: "Ok, nezní to špatně, ale kde je nějaká znovuhratelnost?." Část karet je rozdělena do balíčků označených písmeny A-J, a právě tyto karty představují moduly, ze kterých můžete poskládat sedm předem nadefinovaných scénářů. Například hned úvodní scénář složený z karet A+B je vhodný pro seznámení s herními principy a vyzkoušíte si v něm vše výše popsané. Už ve druhém scénáři C+D začnete během partie používat kostky a kartu výroby. Následně budete tento nový obsah kombinovat a zároveň neustále přidávat nové karty tajemství. Každý z modulů je uveden krátkým textem ve stylu "Celý kmen postihla nemoc. Šamanka snad bude vědět, jaké bobule proti ní pomohou." Nečekejte ale nějaký velkolepý příběh, který by scénáře propojoval.

Obsahu je tady tedy pořádná hromada a když jsem zmiňoval, že Paleo působí jako typická rodinná hra, měl jsem vlastně pravdu jen částečně. Paleo totiž představuje opravdu slušnou výzvu a velmi důležité jsou zkušenosti, které během hraní postupně získáte. Jakou kombinaci karet vybrat? Kdy se nebezpečí zbavit a kdy se mu raději postavit? Pokud se k vám někdo přidá poprvé, nejspíš si moc nezahraje, protože mu zkrátka budete chtít předávat své zkušenosti a praktikovat ověřené strategie. Pokud ale scénáře budete procházet s ustálenou skupinou, což je ta nejlepší varianta, stane se z Palea opravdu dynamická deskovka plná společného plánování každého jednotlivého tahu. I tak se ale stále jedná o velmi slušnou výzvu a těch prohraných partií třeba v našem případě bylo o dost víc, než těch úspěšných. Opakované hraní scénářů pak samozřejmě dokáže být dost repetitivní a někdy to chce silnou vůli, pustit se do dalšího pokusu. Ještěže je hra tak chytlavá, což si ještě jednou zopakujeme. A kde? No přeci v posledním odstavci! :)

Paleo nabízí velmi slušnou porci obsahu a hlavně zábavnou a chytlavou hratelnost. Tahle hra vlastně docela "klame tělem" a užijí si ji podle mě především zkušenější hráči. V aktuální konkurenci kooperativních deskovek má pak určitě co nabídnout a vůbec bych se nedivil, kdyby se z ní stal letošní hit.

Petr


Hodnocení designu: 3+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku