recenze - OSTROV SKYE: JAK SE NÁČELNÍK STAL KRÁLEM

26.08.2018

Skotský ostrov Skye je nádherný kus země plný skalnatých pohoří, pláží, dobytka, krásných zrzek, dud a whisky. Kdo by nechtěl vládnout takovému ostrovu? Asi každý, ale král může být jen jeden. 

Ve hře Ostrov Skye od Albi bojuje o nadvládu až pět klanů. Vy, jako náčelník jednoho z klanů, se snažíte rozšířit své území a rozvinout na něm fungující obchod, a tím dokázat, že jste ten nejlepší, který by se měl stát králem celého ostrova.
Pokud jste čekali velkolepé boje za skoty jako v Medieval: Total war, nebuďte hned zklamaní - chovat dobytek a destilovat whisky je taky docela zábava.) 

Za kvalitní whisky si připlatíte.
Za kvalitní whisky si připlatíte.

Hra je tedy ekonomicko-budovatelského zaměření a rovnou si řekneme, jak vypadá ono budování. Mechanikou je prosté pokládání dílků krajin, tažených náhodně z plátěného pytlíku a jejich umisťování do vašeho teritoria. Přitom je třeba dodržovat přírodní pravidla jako voda k vodě, pastvina k pastvině atd. Tato mechanika je silně spjatá, stejně jako kilt se skotem, se hrou Carcassonne. 

V krabici najdete i pytlík brambůrků.
V krabici najdete i pytlík brambůrků.

Ekonomická stránka hry je pro mě mnohem zajímavější a hned prozradím proč. Mezi krokem tažení dílku a jeho umístěním, probíhá nejdůležitější část hry zvaná "stanovení cen a nákup". Celá sranda spočívá v tom, že vytažené dílky (až tři najednou) nemůžete použít do svého teritoria, ale snažíte se je prodat ostatním hráčům, kteří dílek následně použijou. Mechanika, kterou bychom mohli nazvat "nabídni a prodej" nebo prostě aukce, nabízí prostor pro strategii a rozhodování jak nejvíce vydělat a přesto nepřepálit. Průběžné a konečné bodování se odvíjí od bodovacích štítů, kterých je celkem šestnáct a každý nese specifické podmínky. Na začátku hry se vyberou čtyři z nich, čímž je zaručena jistá variabilita

Někdy je třeba to pořádně rozseknout.
Někdy je třeba to pořádně rozseknout.

The Old Man of Storr

Na ostrově se nachází pohoří Storr typické svými výbežky. O nejslavnějším z nich, The Old Man of Storr, koluje několik legend. Jedna vypráví o obrech, jenž často přicházeli do konfliktu s lidmi. Když jednou starý muž a jeho žena utíkali před obry, nešťastně se k nim otočili a rázem byli přeměněni na kámen. Nebo jiná tvrdí, že Old Man je palec obra, který zemřel a byl pohřben do země.

Zde jsou zrozeni králové.
Zde jsou zrozeni králové.

Ostrov Skye vyhrál v roce 2016 cenu Kennerspiel des Jahres a není se čemu divit. Hlavním plusem je vyvážená náročnost, která uspokojí začátečníky i náročnější hráče. Ne moc jednoduché a už vůbec ne překombinované. Pravidla jsou lehká, popsaná na pár stránek. Další velké plus je už zmíněná variabilita a mechanika aukce.

Co musím vytknou je design, který je tuctový a otřelý. Hra obsahuje spousty dílků, destiček a mincí, ale žádný insert. Dokonce nejsou k dispozici ani pošetky pro jejich rozdělení. Tak takhle opravdu ne. S takovou naši vzácnou trofej nezíská .)

Mac Yarek, the párek


Hodnocení designu: 2/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5
William Wallace hodnotí: 10/5Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku