recenze - OSTROV SKYE: JAK SE NÁČELNÍK STAL KRÁLEM
Skotský ostrov Skye je nádherný kus země plný skalnatých pohoří, pláží, dobytka, krásných zrzek, dud a whisky. Kdo by nechtěl vládnout takovému ostrovu? Asi každý, ale král může být jen jeden.
Ve hře Ostrov Skye od Albi bojuje o nadvládu až pět klanů. Vy, jako náčelník jednoho z klanů, se snažíte rozšířit své území a rozvinout na něm fungující obchod, a tím dokázat, že jste ten nejlepší, který by se měl stát králem celého ostrova.
Pokud jste čekali velkolepé boje za skoty jako v Medieval: Total war, nebuďte hned zklamaní - chovat dobytek a destilovat whisky je taky docela zábava.)
Hra je tedy ekonomicko-budovatelského zaměření a rovnou si řekneme, jak vypadá ono budování. Mechanikou je prosté pokládání dílků krajin, tažených náhodně z plátěného pytlíku a jejich umisťování do vašeho teritoria. Přitom je třeba dodržovat přírodní pravidla jako voda k vodě, pastvina k pastvině atd. Tato mechanika je silně spjatá, stejně jako kilt se skotem, se hrou Carcassonne.
Ekonomická stránka hry je pro mě mnohem zajímavější a hned prozradím proč. Mezi krokem tažení dílku a jeho umístěním, probíhá nejdůležitější část hry zvaná "stanovení cen a nákup". Celá sranda spočívá v tom, že vytažené dílky (až tři najednou) nemůžete použít do svého teritoria, ale snažíte se je prodat ostatním hráčům, kteří dílek následně použijou. Mechanika, kterou bychom mohli nazvat "nabídni a prodej" nebo prostě aukce, nabízí prostor pro strategii a rozhodování jak nejvíce vydělat a přesto nepřepálit. Průběžné a konečné bodování se odvíjí od bodovacích štítů, kterých je celkem šestnáct a každý nese specifické podmínky. Na začátku hry se vyberou čtyři z nich, čímž je zaručena jistá variabilita
The Old Man of Storr
Na ostrově se nachází pohoří Storr typické svými výbežky. O nejslavnějším z nich, The Old Man of Storr, koluje několik legend. Jedna vypráví o obrech, jenž často přicházeli do konfliktu s lidmi. Když jednou starý muž a jeho žena utíkali před obry, nešťastně se k nim otočili a rázem byli přeměněni na kámen. Nebo jiná tvrdí, že Old Man je palec obra, který zemřel a byl pohřben do země.
Ostrov Skye vyhrál v roce 2016 cenu Kennerspiel des Jahres a není se čemu divit. Hlavním plusem je vyvážená náročnost, která uspokojí začátečníky i náročnější hráče. Ne moc jednoduché a už vůbec ne překombinované. Pravidla jsou lehká, popsaná na pár stránek. Další velké plus je už zmíněná variabilita a mechanika aukce.
Co musím vytknou je design, který je tuctový a otřelý. Hra obsahuje spousty dílků, destiček a mincí, ale žádný insert. Dokonce nejsou k dispozici ani pošetky pro jejich rozdělení. Tak takhle opravdu ne. S takovou naši vzácnou trofej nezíská .)
Mac Yarek, the párek
Hodnocení designu: 2/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5
William Wallace hodnotí: 10/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku