recenze - ISTANBUL: BIG BOX
Co se týče deskovek, téměř vždy dávám přednost fyzické verzi, před tou digitální. Tohle je ale jedna z her, které jsem měl zatím možnost vyzkoušet jen virtuálně na iPadu. Tak trochu jsem doufal, že si ji jednou vyzkouším i klasicky rozloženou na stole. A musím se hned na začátku přiznat, že mi Istanbul přišel o něco málo starší, než ve skutečnosti je. Deskovku z roku 2014 u nás už jednou vydalo Albi, a tak bylo celkem zřejmé, kdo se ujme nového vydání v podobě Big Boxu.
Označení Big Box nese tahle krabice oprávněně, protože pod víkem kromě původní hry najdete i dvě rozšíření. I tak jsem byl po rozbalení docela překvapený tou bohatou porcí obsahu. Nejvýraznější je samozřejmě sada dvanácti kartonů napěchovaných žetony, které si budete muset vyloupat a roztřídit. V sešitu s pravidly pak najdete i doporučené rozložení komponent do čtyř přihrádek oddělených kartonovou vložkou. To vám hodně pomůže během přípravy partie, protože jednoduše oddělíte komponenty ze základní hry a dvou rozšíření. Grafické zpracování odpovídá klasickým německým eurohrám z minulé dekády, ale rozhodně bych ho neoznačil za sterilní. Velký důraz byl kladen na přehlednost, ikonografie je promyšlená a jasná a díky tomu byste se neměli na všech těch destičkách lokací ztrácet.
Ano, destičky lokací představují herní plochu, kterou si během přípravy rozmístíte na stůl. Nejdříve můžete použít některé z doporučených rozmístění a až si hru pořádně osaháte, máte možnost lokace rozložit náhodně s omezeními, která jsou sepsána v pravidlech. Příprava hry je poměrně zdlouhavá, ale už během druhé partie budete dobře vědět, kam který žeton, rubín, nebo destička patří. Hra rozložená na stole pak působí docela rozmáchle, všude vidíte samé ikonky akcí a to mě přivádí k tomu, co je opravdu důležité před první partií. Nutně musíte znát akce, které se nacházejí na všech použitých lokacích. Samotná pravidla pro pohyb a setkávání (s jinými hráči, členy rodiny, pašerákem a guvernérem) jsou naštěstí poměrně jednoduchá a vysvětlíte je během pár minut.
Ve svém tahu se pohybujete mezi jednotlivými lokacemi a provádíte příslušné akce. Sbíráte čtyři různé typy zboží, prodáváte je za liry, navštěvujete mešity pro získání bonusových destiček a nebo se prostě jen zastavíte v čajovně a "zagemblíte" si s kostkami. Možností máte opravdu dost, konkrétně šestnáct a je to docela kumšt, vymyslet posloupnost jednotlivých akcí tak, abyste se přiblížili k vysněnému rubínu. Protože právě o rubíny tady běží a ve chvíli, kdy se někdo zmocní hned pěti (ve dvou hráčích šesti) těchto kamenů, započne konec hry. Během zakončení pohybu vedle svého obchodníka trousíte, nebo nabíráte vaše pomocníky, které potřebujete k provádění akcí a zároveň vám za použití obsazených destiček musí soupeři zaplatit dvě liry.
I když už jsem měl zkušenost s digitální verzí, stejně jsem se během čtení pravidel těšil, až Istanbul rozložím na stůl a pořádně si ho zahrajeme. První partie je samozřejmě spíše o objevování jednotlivých akcí a tady jsem byl v jednoznačné výhodě proti všem třem soupeřům. I tak jsme si všichni užívali dynamickou hratelnost. Žádné velké prodlevy mezi tahy se nekonají a každý má čas akorát tak na to, aby si promyslel svůj následující tah. Herní plán složený z jednotlivých segmentů se pomalu zaplňuje dřevěnými žetony pomocníků a my neustále laborujeme nad tím, jak uzmout další cenný kámen. Líbí se mi, jakým způsobem jsou škálovány jednotlivé akce, od možnosti zariskovat, přes jednoduché doplnění zásoby jedné ze surovin, až po poctivě vydělaných dvacet lir za prodej zboží na tržnicích.
Nakup-prodej-vyměň, hlavně na tom co nejvíce vydělej a v dalším tahu se co nejefektivněji přesuň. Pokud stojíte na správném místě, můžete se i s dvěma kroky dostat ke spoustě zajímavých akcí, proto je důležité svůj pohyb promýšlet i několik tahů dopředu a ještě se ideálně vyhýbat vašim soupeřům.
Z čeho jsem nebyl úplně nadšený, jsou některé výjimky a doplňující pravidla, do kterých se mi nepodařilo vžít ani po pěti partiích. Možnost si poskládat herní plán podle sebe zní určitě zajímavě, já mám ale ve hrách raději větší jednoznačnost, proto jsme nejdříve zvolili nadefinované "krátké cesty" a od nějaké třetí partie pak variantu "dlouhé cesty". Určitě vás zajímá hra ve dvou a já sám jsem měl obavy, jak bude Istanbul fungovat jako duel. Ve dvou i ve třech hráčích je hra v pohodě hratelná, celou dobu jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že je tahle deskovka koncipovaná pro čtyři hráče a přesně v tomhle počtu jsem si ji užil nejvíc. Pokud budete chtít hrát primárně s jedním soupeřem, čeká vás jen několik drobných změn v přípravě a upravená pravidla, ale rozhodně se nejedná o překážku.
A my bychom se pomalu mohli vrhnout na ta dvě zmiňovaná rozšíření.
Mokka & Bakšiš
První rozšíření do hry přináší především moc pěkné dřevěné žetony pytlíků s kávou. Ty slouží jako nový typ platidla a nedáváte je na svou káru, ale žetony si neomezeně sbíráte bokem, podobně jako liry. S tím je spojena i nová figurka obchodníka s kávou, která funguje podobně jako guvernér a pašerák ze základní hry. Herní plocha se zvětšuje o jeden sloupec destiček lokací na velikost 5x4, takže si připravte o něco širší stůl.
Z nových akcí bych vyzdvihl především možnost získat opravdu silnou kartu z balíčku karet cechů, nebo soupeřům zabarikádovat cestu pomocí dřevěné zábrany. Takže si to nějak zrekapitulujeme. Větší herní plán, káva, nové akce, nová možnost jak získat rubíny. S tímhle rozšířením v podstatě vše původní zůstává a hra se stává zase o něco komplexnější.
Dopisy & Pečeti
Aby toho nebylo málo a hra si zasloužila nálepku Big Box, najdete v krabici i druhé rozšíření s názvem Dopisy & Pečeti. Partie bude opět probíhat na herním plánu složeném z 5x4 lokací. Hlavním lákadlem jsou tady nové figurky společníků, které ve svém tahu můžete využít místo klasického obchodníka, ten ale samozřejmě také zůstává ve hře. Společník se nemůže pohybovat tak obratně a musí si vystačit s pohybem na sousedící lokaci, ale i tak dost mění způsob, jakým budete během svého tahu uvažovat.
Další důležitou součástí Dopisů & Pečetí jsou právě dopisy obsahující pečeťe (jak rafinované). Takový dopis můžete získat hned několika způsoby, ať už přes lokaci, nebo prostřednictvím nové figurky kurýra. Díky dopisům pak můžete zahrát bonusový tah, což by se v Istanbulu dalo vyvážit zlatem (tedy spíše rubíny). Základní hru to opět dělá o něco komplexnější a kdyby to někomu nestačilo, může vyzkoušet i variantu Velký bazar, ve které zapojíte celý obsah Big Boxu. I přes to všechno mi osobně mnohem více sedla první expanze Mokka & Bakšiš. Nová surovina v podobě kávy do hry prostě perfektně zapadla a je to herní varianta, kterou budu určitě preferovat i do budoucna.
Je podle mě docela s podivem, že se Istanbul nedočkal českého dotisku už mnohem dříve. Musím ale pochválit dámy a pány z Albi, že se rozhodli vytasit rovnou s Big Boxem, protože obě rozšíření téhle deskovce hodně přidávají na znovuhratelnosti. Nemám to rád, ale myslím, že fráze jako "Istanbul do sbírky každého deskoherního nadšence" není úplně mimo.
Petr
Hodnocení designu: 4/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku