recenze - BRAZIL: IMPERIAL

19.05.2022

V té záplavě lokalizovaných deskovek, které se na nás každý měsíc přivalí, už není tak těžké najít originální a neotřelé hry. A jsou tady i vydavatelství, která jdou takovýmto titulům naproti. Třeba takoví Tlama Games, kteří nás v posledních měsících a letech zásobují deskovkami jako Glory, Život na dlani, nebo Vzhůru do hor. Schválně jsem vybral tři tituly, u kterých mě jako první napadne právě jejich originalita. Dnes recenzovaný Brazil je oproti tomu poměrně konzervativní hra. Nebudete v něm pořádat rytířské souboje, pokládat si předměty do dlaně, ani poletovat ve vzducholodích.

Brazil je už na první pohled krásná deskovka, jeho krabice vás určitě zaujme svou pestrobarevnou ilustrací a nebál bych se tvrdit, že moc podobných kousků ve sbírce nemáte. Skvěle vypadá i samotný obsah, ať už se jedná o detailní mapové díly, různorodé dřevěné žetony surovin, prostředků a výrobků a samozřejmě i karty obrazů, se kterými si autoři opravdu vyhráli. Portréty historických osobností na deskách panovníků i samotné desky hráčů, to všechno k sobě pěkně ladí a já bych se tady mohl ještě dlouho rozplývat, ale dovolím si vypíchnout už jen jeden poslední detail. No, on to vlastně není úplný detail, protože v balení najdete kromě sešitu s pravidly i krásně zpracovaný historický popis jednotlivých postav, které nějakým způsobem zasáhly do historických událostí Brazílie. Ten překlad musel dát pořádnou práci a někdy v důchodu si to určitě přečtu. S dýmkou, kocourem na klíně a sklenkou dobré whisky. :)

Příprava hry rozhodně není otázkou dvou minut. Doprostřed stolu si z jednotlivých segmentů složíte herní mapu podle jedné z předloh, které najdete v knize pravidel. Mapy mají různou velikost v závislosti na počtu hráčů a taky rozdílnou míru pravděpodobnosti boje. Některé obsahují větší vodní plochy, jiné třeba jen úzké řeky a nebo se rozprostírají pouze na souši. Každý hráč si vybere jednu z desek hráčů a k ní dostane i oboustrannou destičku panovníka, na které jsou vyobrazeny historické postavy. Desku si následně osadíte dřevěnými žetony vojenských jednotek, výrobků a paláců. Nesmím zapomenout na společnou nabídku krásně ilustrovaných karet obrazů, bojové, zlaté karty a hlavně zásobu surovin. Hra si z vašeho stolu ukousne dost místa, ale není to žádná katastrofa, na menším jídelním stole jsme si v pohodě zahráli i ve čtyřech. A hlavně! Rozložený Brazil hraje barvami, každá jednotlivá figurka a každý dílek mapy k sobě pěkně ladí, s body za design tedy nebudu šetřit.

Základ hratelnosti je vlastně skoro až banální. Ve svém tahu vždy provádíte jednu ze sedmi akcí (vždy jinou než v předchozím tahu) a následně jeden pohyb, případně ještě bonusový pohyb. Základem je tedy zvolit co nejlepší akci pro aktuální tah a co nejefektivněji ji využít. Můžete tak například do vašeho města nasadit jednu z vojenských jednotek, postavit budovu, čímž rozšíříte vaše impérium a získáte přístup k dalším surovinám. Nebo je libo obchodovat? Žádný problém? Vylepšovat vaše akce pomocí šesti dostupných výrobků? Proč ne!? Ale! Je tady jedno velké ALE.

Způsob, jakým se provádějí a vylepšují akce, pohyb po mapě i soubojový systém, to všechno už jsem někde viděl. A modří už vědí. Hra Brazil si velkou část svých herních mechanizmů vypůjčila od skvělého Scythe. Tak například, došlápnete si na soupeře, dobudete jeho budovu a tím se zmocníte surovin, které vyprodukovala a následně je můžete využívat ve svém tahu. V Brazil disponujete i vlastní zásobou až pěti surovin, které máte na své herní desce mimo mapu. Samozřejmě, těch rozdílů je tady mnohem víc. Nemůžu tedy tvrdit, že by se jednalo o prachsprostou kopii, autoři prostě vzali funkční systém, který podle mě nejlépe simuluje zážitek z videoherních strategií a navlíkli na něj pěknou a hlavně zábavnou deskovku s atraktivním historickým tématem. Ale to už zase předbíhám.

Vaším hlavním cílem je plnit osobní úkoly pro každou ze tří ér a tím přibližovat konec partie. Vítězné body se sice sčítají až v závěru, průběžně ale můžete sledovat stav herních desek jednotlivých hráčů, velikost a hodnotu jejich impéria a body za získané karty obrazů a splněné úkoly. Každá z postav má své vlastní speciální schopnosti, které můžou upravovat jednotlivé akce a nebo přinášet bonusy ve formě dodatečných surovin. A vliv na vaši strategii mají samozřejmě i karty úkolů. Někteří hráči tedy budou předurčeni k drancování, jiní zase k budování a prozkoumávání území. K pohybu vašimi jednotkami vás nepobízí jen možnost souboje, ale taky destičky objevů, pod kterými se ukrývají další odměny nebo výzvy.

Hra bez problému funguje jako dvojkovka, ale nejvíc jsem si užil hraní ve třech, kdy se herní doba pohybovala někde přes hodinu a půl a hlavně, dva soupeři se mají možnost postavit tomu nejsilnějšímu. Co určitě nemůžu pochválit, je právě soubojový systém, který je na můj vkus až moc překombinovaný a do takovéhoto typu budovatelské eurohry mi moc nesedí. Proto jsme se konfliktům většinou spíše vyhýbali, ale hra je samozřejmě nastavena tak, že před bojem za každou cenu neutečete. Pak je tady spousta drobných pravidel, na které nejspíš budete během prvních partií zapomínat. Na druhou stranu samotné rozšiřování impéria, stavění budov a nových měst, vylepšování akcí... To všechno funguje a je opravdu radost se dívat, jak se mapa postupně zaplňuje novými hexovými díly a tady vyroste bavlna, jinde zase vyraší zrnka kávy. Budu se opakovat, ale samozřejmě to podtrhuje perfektní grafické zpracování a kvalita všech komponent.

Se všemi pro a proti je Brazil zábavná moderní deskovka, která má co nabídnout především středně pokročilým hráčům, ale z vlastní zkušenosti musím dodat, že problém nemusí mít ani úplní nováčci. I přes poměrně jednoduchá pravidla na vás totiž v každém tahu čeká spousta herních rozhodnutí a voleb.

Petr

Hodnocení designu: 5/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku