recenze - BLÁZNIVÁ KUCHYNĚ

15.01.2023

Téma gastronomie není deskovým hrám úplně cizí, ale marně se snažím vzpomenout si na nějakou hru o jídle, kterou jsme u nás na Deskologu recenzovali. Možná tak Zbodni salát? Tak to vypadá, že nejsme moc zkušení deskoherní kuchaři a máme v tomhle ohledu co dohánět. A kde jinde si své schopnosti ověřit a procvičit, než v profesionální kuchyni? V Bláznivé kuchyni!

Popravdě, zrovna díky ilustraci na krabici bych tuhle deskovku v obchodě nejspíše přehlídnul. Bláznivá kuchyně na první pohled působí jako typický sortiment hypermarketů, který se po Vánocích objevuje v regálech s 50% slevou. No, nerad bych něco zakřiknul. Bláznivé kuchyni bych rozhodně přál větší úspěch a hned vám vysvětlím, proč. V krabici najdete praktický plastový insert, hromadu karet a taky žetonů na vyloupání. Nesmím zapomenout ani na díly herního plánu a desky hráčů, ale hlavně sadu osmi přesýpacích hodin. Ano tahle deskovka se hraje v reálném čase. První velké překvapení nastalo, když jsem po přečtení krátkých pravidel pro první scénář celou hru rozložil. Tohle totiž není žádná malá hospodská párty záležitost, ale robustní deskovka, která vám zaplní i opravdu velký stůl. Grafické zpracování je pro mě spíše praktické, než líbivé, musím ale ocenit dřevěné figurky surovin a taky celkovou přehlednost, která je u podobného typu real-time her zásadní.

Během čtení pravidel (prvních pět stran představuje takzvaný rychlý start), mě samozřejmě jako první napadla moje oblíbená videohra Overcooked, ve které každý z hráčů ovládá jednoho z kuchařů a snaží se v roztodivných kuchyních kooperativně připravovat pokrmy pro nedočkavé strávníky. Bláznivá kuchyně tohle téma do jisté míry kopíruje, ale zároveň je tady jeden zásadní rozdíl v tom, že si každý z hráčů tak trochu hraje na vlastním písečku a připravuje jednotlivé pokrmy separátně, i když ve společné kuchyni. Jedná se tedy o kooperativní hru, při které budete muset s ostatními spoluhráči komunikovat, ale zároveň se občas projeví i vaše sobecká stránka. Přeci si nenecháte ukrást poslední mrkev, kterou potřebujete do vašich letních závitků.

Jak už jsem psal výše, hra je rozdělena na jednotlivé scénáře, které vás postupně provedou chodem nejen kuchyně, ale i celé restaurace. Nejdříve se naučíte, jakým způsobem přijímat objednávky a třeba i to, kde najdete potřebné suroviny a talíře, abyste pak v pozdějších fázích mohli začít vydělávat peníze. Každý váš tah je řízen přesýpacími hodinami, které budete pokládat na příslušné akční pole, ať už to bude příjem objednávek, sklad potravin, nebo samotný sporák, který se tyčí ve středu kuchyně. Celý běh restaurace probíhá v reálném a předem definovaném čase (4-5 minut dle obtížnosti), možná je škoda, že autoři nepřipravili nějakou aplikaci, která by vás například upozorňovala na zbývající čas a pravidla vás prostě odkazují na minutku ve vašem mobilním telefonu.

S dalšími scénáři se bude vaše restaurace pomocí otáčení dílů herního plánu rozrůstat o nové místnosti a tím pádem i akční pole, která budete muset v jednotlivých partiích využívat. Tenhle systém určitě potěší všechny méně zkušené hráče, kteří do hry mohou proniknut během několika málo minut, aby se před nimi celá její náplň odkrývala po malých, ale výrazných krocích. Tady vidím taky asi největší problém Bláznivé kuchyně, a to, jak tuhle hru představit novým hráčům. Já už jsem například celou kampaň projel a začínat znovu od prvních scénářů pro mě nepředstavuje moc velký deskoherní zážitek. Ok, já nemám problém nováčkům vysvětlit kompletní hru se všemi pravidly a pustit se do navazujících Úkolů, které ke splnění vyžadují znalost chodu plně rozvinuté restaurace. Ale pokud si bláznivou kuchyň pořídíte jako rodinou hru a vrátíte se k ní například po půl roce, budou se vám všechny střípky pravidel sbírat dost těžko a ideální bude začít znovu od začátku.

Celkově ale musím Bláznivou kuchyni ocenit vysokou známkou za hratelnost, protože jsem se ani během jedné z mnoha partií nenudil. Přesně takováto hra na českém trhu chyběla. Je to více party záležitost, než například skvělý Space Alert a méně počítací, než můj oblíbený Fuse. Téma je navíc skvěle uchopitelné a pokud tedy hledáte rodinou real-time hru a dobře zvládáte stresové situace, bude pro vás Bláznivá kuchyně dobrou volbou. Zkušenějším hráčům bych spíše doporučil sáhnout právě po Space Alertu, nebo hodně nedoceněném Kyvadlu, ale ti už je obě určitě mají.

Petr

Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5



Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku