recenze - FUSE

27.12.2018

Představte si, že máte deset minut na to, abyste si zabalili jen to nejnutnější a utekli z dosahu tikajících bomb. Berete iPad, psa, manželku... počkat?! Vy neutíkáte? Chcete ty bomby deaktivovat? Blázni. Jo vy nemůžete utéct, protože jste na kosmické lodi...

Fuse je kooperativní kostková real-time hra, ve které vám jedna partie zabere přesně deset minut. Jestli to bude deset minut strachu a nervozity, nebo pohodové spolupráce s ostatními, to bude záležet jen na vaší schopnosti koncentrovat se. Sci-fi téma je tady podle mě zbytečné, prostě jste mohli odjišťovat bomby v místní škole. Víko krabice je graficky trochu přeplácané, uvidíme co najdeme pod ním.

Kromě návodu je v krabici pytlík plný barevných kostek a sada karet. To je taky všechno, co budete ke hře potřebovat. Vlastně je tu ještě jedna věc. Už jsem psal, že hra trvá přesně deset minut, můžete samozřejmě použít minutku na vašem mobilu, tady je to ale řešeno stylovou aplikací. Na app store jsem si našel apku "Renegade Games Companion" , nainstaloval, z nabízených her vybral právě FUSE a jedeme! Trochu mě mrzí, že odpočítávání je v angličtině, i když kluci z REXHER měli zájem o lokalizaci. Důkazem jsou české audio stopy na jejich webu . Stáhnete si balíček tří empétrojek a můžete si je pouštět třeba v mobilu. Alexandr Hemala je tady v podobné sarkastické roli jako třeba Holly z Červeného trpaslíka a hlavně nové hráče jeho hlas určitě překvapí :)

Po rozložení na stůl zjistíte, že je hra opravdu kompaktní. Do hospody ale podle mě vhodná není, už jen díky hluku, který budete při všem tom stresu vydávat (občas někoho okřiknete, občas přiletí nějaká facka). Pravidla nejsou složitá, je potřeba si jen zapamatovat, co znamenají jednotlivé symboly na kartách. Podle toho, jak jsou symboly nakombinované a jak moc tím budete svázáni při výběru kostek, se také určuje obtížnost karty a odměna za její deaktivování. Protože například při hře ve čtyřech hodí hráč na tahu čtyřmi kostkami, jakmile kostky dopadnou na stůl, začne ta nejzábavnější část. Každý má nárok na jednu kostku a snaží se osadit svoje karty (odjistit bomby). Můžete se libovolně domlouvat, můžete se hádat, přetahovat, ale čas pořád běží...

Tohle je základní myšlenka Fuse, učit se s ostatními u stolu co nejrychleji komunikovat. Není tady žádný vůdce skupiny, každý si hájí své zájmy, ale při tom musí občas myslet i na ostatní. Pokud totiž na stole zůstane kostka, kterou nemůže poslední hráč umístit, znamená to postih pro všechny hráče.

Začnete na té nejjednodušší obtížnosti, a až si po pár partiích budete jistí, tak obtížnost zvednete přidáním karet. Na konci večera už budete testovat obtížnost expert. Další velké plus je znovuhratelnost, i když se karty pořád opakují, na zábavnost hry to nemá žádný vliv. Na zadní stranu návodu si pak píšete dosažené skóre a můžete tak srovnávat, ve které skupině hráčů, se vám dařilo nejlépe.

Fuse je jednoduchá hra, kterou rychle vysvětlíte spoluhráčům a zábava začíná prakticky okamžitě po spuštění odpočítávání. Na začátku jsem zmínil, že se nehodí do hospody, k tomu mám ještě dva důvody, které jsem si nechal na konec. Krabice by mohla být o kus menší a hra skladnější. Důležitější důvod je ten, že nedoporučuju hrát v opilosti, pak už se totiž s nikým nedomluvíte :)

Petr


Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnost: 4/5Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku