recenze - ARKHAM HORROR: KARETNÍ HRA - ODKAZ DUNWICHE

09.06.2024

Strašně rád se ztrácím v těch úžasných Lovecraftových příbězích. Miluju jeho povídky a některé části bych dokázal i slušně ocitovat. Na druhou stranu se rozhodně nepovažuju za žádného znalce Lovecroftova díla, i tak ale dokážu ocenit velmi povedené deskoherní adaptace a hry inspirované jeho knihami z produkce FFG. Vedle klasiky jako Arkham Horror a Panství hrůzy tady máme i lokalizovanou verzi karetní hry, která si od nás v recenzi odnesla velmi vysoké známky a já si moc dobře pamatuju, jak se nám tohle bezútěšné dobrodružství líbilo. Je čas se posunout dál a rozšířit si obzory, protože nám nedávno na českém trhu přibylo první rozšíření s podtitulem Odkaz Dunwiche.

Ale v tomto případě to nebude tak jednoduché, v rámci přídavku nás totiž čekají hned dvě krabice, jedna větší, podobná té od základní hry, která obsahuje novou kampaň. Ve druhé, menší "krabičce", pak najdete nové vyšetřovatele a samozřejmě i hrací karty do balíčků vyšetřovatelů. Suma sumárum, všechen obsah se vám krásně vejde do insertu ve větší krabici se scénáři a nebo ještě lépe přímo k základní hře. Obal od Rozšíření pro vyšetřovatele zkrátka nebude potřebovat a nejspíše skončí v popelnici s nápisem papír. A já vás jménem našeho blogu rovnou pochválím za perfektní třídění odpadu. Co se týče zpracování hry, nesmím zapomenout na krásné kresby na kartách, které mají na starosti renomovaní ilustrátoři, zkrátka něco, na co jsme už u her z produkce Fantasy Flight Games zvyklí. Karetní Arkham Horror je prostě pěkná hra, které po grafické stránce nemám co vytknout.

V první řadě se podíváme na menší krabičku Rozšíření pro vyšetřovatele. V ní najdete hned pět nových karet vyšetřovatelů a samozřejmě i jejich osobní slabosti a výhody, které slouží jako základ balíčku. Zbytek si už ale budete muset poskládat sami. Zapomeňte tedy na předpřipravené balíky z původní hry, ty můžete rovnou rozebrat a karty oddělit dle jednotlivých typů, tak aby se vám pomocí nich co nejlépe skládaly balíky pro nové vyšetřovatele. Takovýmto způsobem si rozdělíte i karty střetnutí, ale to už trochu předbíhám. Abyste při stavbě balíku vyšetřovatele měli z čeho vybírat, Rozšíření pro vyšetřovatele obsahuje ještě 204 dalších karet pro vyšetřovatele. Tohle je opravdu parádní porce karet a pokud karetní Arkham hrajete ve dvou jako já, bude mít každý z hráčů z čeho vybírat.

Na druhou stranu, takovéto stavění balíku nemusí být zábavné pro každého a třeba v naší dvojici jsem se o úvodní přípravu vyšetřovatelů staral hlavně já. Je prostě potřeba počítat s tím, že (ideálně) budete mít ukončenou kampaň ze základní krabice, rozděleny všechny karty a chuť se v nich hrabat a kombinovat co nejefektivněji jejich schopnosti. Specialitou u vyšetřovatelů z Odkazu Dunwiche je možnost si do balíku přimíchat i několik karet z libovolných sad. Takové karty samozřejmě často nebudou až tak sedět k profilu vyšetřovatele, ale myslím, že tuhle možnost určitě využijete. Osobně jsem si pak z nových vyšetřovatelů hned vyhlídl trumpetistu Jima Culvera a ne, nejedná se o shodu jmen, postavy se prolínají v rámci jednotlivých Arkhamských titulů, takže ho už dobře znám z Panství hrůzy i Temného znamení.

Ve druhé větší krabici Rozšíření kampaně je pak obsahu o poznání více. Čeká vás tady hned osm scénářů, které dávají dohromady kampaň. Sady karet pro jednotlivé scénáře je opět potřeba doplnit o karty střetnutí, které si předem roztřídíte do jednotlivých sad. Před každou přípravou si tedy vyberete několik sad přehledně označených ikonou a z nich poskládáte balík střetnutí. Musím pochválit průvodce kampaní, který je tentokrát proveden v kroužkové vazbě, což je během hraní velmi praktické - místo použití záložky prostě jen necháte knihu přetočenou na příslušném scénáři. A říkejte si tomu jak chcete, já prostě odmítám něco zapisovat do kampaňové knihy, takže jsem si stránku se zápisníkem kampaně ofotil.

Dunwichské pátrání po Dr. Francisi Morganovi a profesoru Warrenu Riceovi může začít buď na půdě Miskatonické univerzity, nebo v luxusní nalévárně a kasinu. A musím uznat, že zrovna lokace jsou v kampani opravdu různorodé a velmi originálně zvolené, těšil jsem se jak do stylového kasina, tak například do vlaku, ale to už vám možná prozrazuju trochu moc. Autorům se zkrátka pomocí karet a bez potřeby jakékoli aplikace daří vytvořit opravdu atmosférický zážitek, srovnatelný s už zmiňovaným Panstvím hrůzy. Karty tady slouží jako jakási platforma se základní sadou pravidel, která je pak zásadně ovlivňována kartami agendy a dějství. Líbí se mi, jak se autorům podařilo jednotlivé mechaniky provázat s příběhy scénářů. Vše je navíc do detailu nascriptované a ve chvíli, kdy jsem v jednom ze scénářů chybně seřadil karty agendy, moc jsme se divili, proč se najednou půl hodiny točíme v kruhu a vlastně jen bojujeme o přežití.

Obsahu je tady samozřejmě násobně více než v základní krabici, ve které byly tři scénáře. Ty jsem si před Dunwichem střihnul ještě jednou a to se zhruba ročním odstupem. Protože se nejedná o klasickou detektivní hru, je tady vlastně i velmi slušná znovuhratelnost. Jasně, některá překvapení už nebudou tak překvapivá, ale stejně se pořád jedná o slušnou výzvu a třeba i možnost zvýšit si obtížnost. A v případě Dunwiche je tady hned několik scénářů, které se vyplatí zopakovat, a nebo je pak použít při předvádění hry novým spoluhráčům.

Obří podíl na skvělé herní atmosféře mají i ilustrace, které jsem chválil už v úvodu. To samozřejmě platilo i u původní krabice a vlastně i u většiny předchozích FFG her z Lovecrafrova temného světa. Tady je prostě radost procházet jednotlivé lokace, nebo si jen tak prohlížet karty na ruce. Jednoduše řešeno - "karetní luxus". A není to vůbec levný luxus, základní hra plus obě krabice Dunwiche vás vyjdou na… Ne, ne!? To si raději ještě jednou přepočítám - skoro 4500 korun českých! To je zkrátka dost i za tu velkou hromadu karet, ale já si i přes to dovolím vám hru doporučit. Pokud vám tedy sedí temné a hororové téma. A ještě mám samozřejmě pro své doporučení i druhou podmínku a to že nám Blackfire přinese i další sadu rozšíření, což vám aktuálně nemůžu zaručit.

Pokud vlastníte základní hru a už jste měli možnost dohrát úvodní kampaň, asi jste Dunwich netrpělivě očekávali. Věřte mi, máte se na co těšit a minimálně Rozšíření kampaně je v podstatě nutnost pro každého fandu Arkhamských her. Tady se totiž Arkham Horror: Karetní hra pořádně rozjede a ukáže vám tu hromadu možností, co vše se dá s touhle bohatou sadou karet vykouzlit.

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.