něco k pivu #3 - karty v kýblu 18+

09.08.2018

Čau čtenáři, tohle je už třetí díl naší rubriky "něco k pivku" a poprvé nebudeme sedět v hospodě, ale na přilehlé zahrádce. Kýbl Krve je jedna z našich oblíbených Ostravských hospůdek. Stejně jako Yarek, je zaměřena na pivní speciály, takže si objednáváme dvě Poličky a jdeme na Star Realms.

STAR REALMS

Petr:

Nenápadná krabička, člověk by skoro ani neřekl, že je hra v češtině. Uvnitř najdete český, slovenský návod a pak už jen karty, karty, karty. Autoři se u tohoto deckbuildingu rozhodli, že vám k hraní budou prostě stačit karty. Je to praktické, ale má to i jednu velkou mouchu, o které si napíšeme později. Celkově je příprava hry jednoduchá, každý dostane deset karet (jako ve většině podobných her), připravíte si tržiště, dobírací balíček, permanentní špehy a nakonec karty autority. A tady se dostáváme k hlavnímu mínusu celé hry, karty autority (při hraní jim budete říkat spíše životy) jsou na oboustranných kartách, které odkládáte, berete zpět a otáčíte a dobrat si správný počet bodů je někdy porod.

Samotná hratelnost je na druhou stranu skvělá, pravidla jsou jednoduchá, v podstatě provádíte útok, nákup, získání bodů autority a několik dalších opakujících se funkcí. Pokud máte zkušenost například s Dominionem, budete rychle v obraze, na rozdíl od něj se ale Star Realms snaží být více konfliktní. Jde ale jen o vyvolání pocitu, že na vás protihráč ve svém tahu útočí. Hra tím zaujala právě hráče, kterým připadal Dominion až moc solitérní. Za mě je to ideální vstupní hra do světa deckuildingu, pokračovat můžete třeba u Ascensionu. Grafiku jsem si tentokrát nechal na konec, mně se tenhle scifi kýč líbí, je k němu totiž sada ujetých názvů lodí (nemyslím roztomile ujetých, ale hloupých). Jen mě mrzí, že si v češtině nedokoupím i rozšíření. Takže si celou hru prostě znovu koupím, tentokrát včetně rozšíření v angličtině. Tak moc mám tuhle karetku rád.

Yarek:

"Jednu Poličku a jedny Havlíky. Děkuju!" Hlavní klad vidím v jednoduchosti a lze to rozumně hrát i po třech dvanáctkách. Herní plocha nezabere moc místa, takže vám ty Havlíky nebudou zavázet. Fajn záležitost do krčmy. Odečítání bodů, jak se zmiňoval Peťa, je opravdu kostrbaté a téma, které může být jakékoliv, mě moc nepřitahuje. Rád si Star Realms zahraju, ale rozodně to není něco, co bych chtěl hrát celý večer.

VE VÍRU VĚKŮ

Petr:

Když jsem u Star Realm psal, že je to skvělá vstupní hra, Ve víru věků je pak pro úplné nýmandy :) V krabičce najdete český návod, 19 karet, zápisník s tužkou a žetony monumentů. První co mě po rozbalení napadlo bylo, že to celé může být klidně v poloviční velikosti. Tahle hra je vhodná nejen do hospody, ale taky na výlety ve dvou. Nechápu teda, jak někoho napadlo udělat ty karty tak megalomanské, asi aby to mohl dát do zbytečně velké krabičky a zákazníci měli pocit, že si kupují něco ultimátního :) škoda. Když teď zatnu zuby a odhlídnu od předimenzovanosti, jak se to tedy hraje?

Naprosto jednoduchý draft karet ve stylu 7 divů nebo Blood Rage, vezmete si kartu a ostatní dáte protihráči. Takhle si předáváte 2x5 karet, dokud nevyložíte poslední. Jednotlivé karty se na sebe odkazují, ve hře je pět různých symbolů a vy se snažíte nakombinovat je tak, aby odpovídali podmínkám pro získání bodů. Každá karta má tedy nějakou funkci a většina jich má i symbol. Po prvním i druhém kole si necháte po jedné kartě, takže v posledním třetím kole budete mít vyloženo sedm karet. Nakonec si v přiloženém bločku sečtete body za všechny tři kola. A pokud tam budete mít více než 96, překonali jste můj osobní rekord. Až si budete hledat novou přítelkyni a budete si ji chtít hned ze startu otestovat na nějaké hře, Ve víru věků je k tomu ideální. Ale je mi jasné, že většina ocení spíš pěkné kozy a prdel. Good luck nerdi.

Yarek:

"Áách, fakt dobrá ta Polička..." Né, Peťa to na mě zase vytáhl - Ve víru věků je mega pitomost. Feeling z dohrané partie je žádný. Vždy na to čumím jak alkoholik na dno prázdné sklenice a nechápu nic. Jako výhodu vidím, že si zahrajete, i když jste nasáklí jako houba po šesti kouscích, a ani to nepůjde na hře poznat. Musím pochválit opravdu krásné ilustrace hradů, zámků a pevností a bloček pro zapisování bodů. Ty já prostě miluju... "Peťa, už to schovej a nikdy nevytahuj, děkuji"

MILOSTNÝ DOPIS

Petr:

Už jsme si jednou v jiném článku vzali k pivku Ztracené dědictví. No a byla to podle mě lepší volab než Milostný dopis. Ten je totiž podle mě ve dvou hráčích nehratelný. Takže pokud se vás sejde více, můžete milostný dopis vyzkoušet, ale i v takovém případě dávám přednost Ztracenému dědictví. Snad nám k tomu napíše více Yarek.

Yarek:

"Zaplatíme...Peťo, vezmeš to dohromady" Konečně pořádná hra pro pořádné chlapy, co si po náročné šichtě v dolech dají osm škopků a k tomu zamastí karty Milostný dopis. Začíná hráč, který měl jako poslední rande. Pokud se počítá návštěva levného ostravského privátu jako rande, tak začíná František. Cílem hry je doručit princezně milostný dopis - ale jen obrazně. Ve skutečnosti nic nedoručujete, jen hrajete se dvěma kartami v ruce a využíváte jejich efekty. Hra může skončit po 10 sekundách, stejně jako po 1 minutě. Strategii můžete mít, ale náhoda vás stejně převálcuje jak slimejše. Princip mi připomíná hru Krysí Válka, kterou jsme recenzovali už v počátcích Deskologu. Na rozdíl od Milostného dopisu, mě Krysí válka bavila mnohem více. Milostný dopis je neslaný, nemastný a hodnota zábavy se dá přirovnat ke klasické karetní vojně. Výhodou je, že k maštění této primitivní karetky nejste nijak limitováni počtem vypitých piv .) 


Hospoda Jménem Kýbl Krve

Naše oblíbená hospoda v Ostravě - Výškovicích (podle mapy je to ještě Zábřeh :) Na čepu mají vždycky několik speciálů a perfektně načepované pivko vám donese usměvavá servírka. Kromě toho můžete otestovat některý z rumů, ale to už je na jiné hraní...


Pokud tě něco zajímá, dej nám to vědět do komentářů na facebooku. A kdyby se ti článek líbil, tak nás můžeš odebírat. Díky, seš borec!