recenze - KRYSÍ VÁLKA

27.10.2017

Pokud je součástí toho, co vás baví na deskovkách, rozložení herní desky, příprava komponent pro všechny hráče a navrch dlouhé vysvětlování pravidel soupeřům, kteří hrají hru poprvé, Krysí válka od Albi vás určitě neuspokojí.

Ano, po sérii větších her jsme se dostali k něčemu menšímu, možná úplně nejmenšímu.

Po rozbalení malé krabičky na vás vykouknou návody a skromný balíček o šestnácti kartách, umístěný v praktickém insertu. Celá hra se drží jednotného grafického stylu a působí, že byla navržena pro mladší hráče. Téma krysích rodů a jejich konfliktu je na hru naroubováno trochu násilně, místo krys by na kartách mohly být klidně auta, středověcí vojáci nebo vesmírná plavidla ovládaná třeba krysama :)

Pro děti tedy grafika karet jako dělaná, ale co dospělý člověk, vezme si takovouhle hru do hospody k pivku? Pokud odpovím za sebe, já s tím problém nemám, a klidně si dám ještě nakládaný hermelín abych podtrhl atmosféru téhle sýrovo/krysí přebíjené.

Rozbalíš, a hraješ

Hlavní výhoda Krysí války je její jednoduchá hratelnost, co se týče pochopení pravidel, je to jedna z nejjednodušších her na trhu. Věc, která je pro mě složitější, je přesvědčit protihráče, že je to o náhodě jen částečně. Budete muset najít někoho, kdo si s vámi zahraje dostatek kol na to, aby pochopil, že svůj úspěch a neúspěch má ve svých rukách.

Na jednotlivých kartách jsou čísla, po vyložení vyhrává vyšší číslo... ale pozor, každá karta má schopnost, která může výsledek kola zvrátit, nebo ovlivnit další hru. Hraje se na čtyři vítězství, od druhého kola se už začíná taktizovat a po několika hrách, kdy budete znát funkce jednotlivých karet, to začíná být zábava. Důležité je tedy najít spoluhráče, kterého neodradí infantilní obrázky a dá hře šanci.

Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 3/5


Petr


Komentovat a odebírat nás můžete na našem facebooku