něco k pivu #2 - světové chuťovky 18+

30.04.2018

Po delší pauze se opět hlásíme s rubrikou, ve které si představíme tři menší hry vhodné do hospody. Tentokrát jsme zvolili naši oblíbenou hospůdku U špalku. Pivo už je na stole, tak se pohodlně usadíme a podíváme se, jaké hry jsme si dneska donesli.


13 MINUTES: THE CUBAN MISSILES CRISIS

Petr:

Podle názvu by tahle hra měla trvat jen 13 minut, ale možná ji zvládnete i rychleji. V malé krabičce se nachází sada karet a dřevěných kostiček. Kostičky znázorňují váš vliv na vyložených kartách a jednotlivé karty pak vykládáte do tří území. Každá karta obsahuje akci, která vám umožní přidělit zmiňované kostičky z vaší zásoby, nebo je například přemístit. Podle toho, kterou stranu konfliktu si zvolíte, budete hrát akce na kartách. Na rozdíl od velkých her typu Studená válka, se tahle mikro karetka zabývá jen jedním konkrétním konfliktem, a to Kubánskou krizí. K pivku si myslím ideální záležitost, kdyby nebyl zákaz, tak si dám i doutník. Pokud vás bude 13 MINUTES bavit, můžete vyzkoušet větší verzi 13 DAYS.

Yarek:

Třináct minut, neboli jedno pivko na jednu partii téhle mikro hry. Zábavnost je omezena pouze na třináct karet, takže nečekejte nic extra. Grafika a téma hry celkem pěkně ladí, ale při hraní budete mít pocit, že vlastně jen posouváte karty s kostkami sem a tam, a téma Studené války vám bude naprosto ukradené. Různé strategie k vítězství sice hra nabízí, ale mozkovou kapacitu můžete klidně nechat v režimu stand-by. Stejně jako Petr, věřím, že po několika partiích lze stáhnout herní dobu i na pět minut. Takže "kdo vyhraje teď, platí další pivo". Ještě že při Kubánské krizi neměli prezidenti na svá rozhodnutí jen 13 minut. To bychom tu možná teď nepsali články o deskových hrách.


ASCENSION: APPRENTICE EDITION 

Petr:

Úplně jiná hra, než předchozích 13 minutes. Ale i tak mají něco společného, jsou to menší bratříčci velkých her. Ascension je jeden z nejslavnějších deckbuildingů a můžete ho znát ve spoustě různých verzích a edicích. Tohle kompaktní balení pro dva hráče mám rád, právě kvůli jeho skladnosti. Krabička sice moc praktická není, ale vejdou se do ní jak žetony, tak celá sada karet, jen to celé budete muset svázat nějakou gumičkou. Možná bych mohl zmínit, že stejně jako všechny ostatní hry, které jsme si dneska vzali k pivu je i Ascension v angličtině. Pravidla ale nejsou složitá, a pokud znáte jinou decbuildingovou karetku, budete rychle v obraze. Moc se mi líbí ilustrace na kartách a to, jak příjemně hra utíká. Vylepšujete si svůj balíček nákupem hrdinů a zabíjením monster uprostřed stolu. V balíčku se snažíte sbírat co nejlepší karty, které budou navíc vzájemně spolupracovat. U toho popíjíte pivko a chodíte s pískem :)

Yarek:

Tahle menší verze Ascensionu mě děsné baví. Karty vypadají krásně, dobře se na to dívá a navíc i dobře hraje. Ověřená mechanika deckbuilding funguje a proto nemám co vytknout. Herní doba je úměrná danému stylu karetky, ale navíc si lze herní dobu zkrátit, nebo naopak prodloužit pomocí vítězných žetonů, respektive kolik jich použijete. A protože my s Petrem si nikdy nevzpomeneme kolik jich, podle pravidel, má být, každou partii hrajeme jinak dlouho
Papírová krabička pro balíček karet a žetony je naprosto nedostačující a do hospody nevhodná. Stačí jedno polití a můžete víte co....


INCREDIBRAWL

Petr:

Tohle je trošku jiný šálek čaje a rčení "to nejlepší nakonec" dnes neuplatníme. Kámen, nůžky, papír v infantilní grafice. Tohle je ale Yarkova hra a dodneška mi nevysvětlil, proč si ji v tom 50% výprodeji koupil. Tak snad teď. Pojď! 

Yarek:

IncrediBrawl je karetní hra, která úplně minula Petra. A nebo je dneska Petr mimo? Pojďme rozebrat jeho výraz "infantilní grafika". Co mě na první pohled nejvíce zaujalo je pravě grafika a ilustrace. Úžasné, vystylizované, jednoduché a pestrobarevné ilustrace na kvalitních a na dotek příjemných kartičkách. Pokud to vaše děti uvidí, hned si to budou chtít zahrát. To jen k tomu, jak rozumí Petr grafice
Hra je sice celkem zábavná při více hráčích, ale doporučuji hru hrát spíše s dětmi, než na "adult party". Každý hráč má svůj balíček karet a každá je jiná. Hráči vyloží jednu kartu na stůl a začíná přebíjená. Jedna barva přebíjí druhou, a pokud je shoda, vyšší hodnota karty vyhrává. Ale to není všechno, karty mají i speciální vlastnosti, jako třeba pokud prohrajete kolo, získáte odměnu atd. Takže ne vždycky musíte vyhrát kolo, spíše zahrajete kartu, která vám nejvíce pomůže k dosáhnutí bodů a ukončení boje.
Ano, dobře, není to úplně nejlepší hra, kterou jsem kdy hrál (a ani druhá nejlepší) Každopádně si zaslouží šanci. Rychlá, lehká hra s dětmi, než půjdou opravdu, ale už opravdu spát, je naprosto ideální.


Hospůdka U špalku

Dneska jsme si zahráli a popili v hospůdce U špalku, pokud se vám ji podaří najít, můžete se těšit na čtyři druhy piva a slušnou nabídku jídla. Určitě můžeme doporučit domácí chipsy, grilovanou klobásu, nebo hambáče. Z piv volíme Konráda, který jinak v Ostravských hospodách nebývá běžně k dostání.


Pokud tě něco zajímá, dej nám to vědět do komentářů na facebooku. A kdyby se ti článek líbil, tak nás můžeš odebírat. Díky, seš borec!