tipy - deskovky pod stromeček

20.11.2017

Blíží se Vánoce, a tak jsme si každý připravili pět tipů na prověřené deskovky, které by mohly potěšit rodinu i přátele. Výběr je na trhu čím dál větší, proto se vám pokusíme zpříjemnit rozhodování.

Jako další tipy by mohly posloužit hry z našich recenzí, kterých ještě do Vánoc pár přibyde.Petrovy tipy:

Pro rodiny - TAKENOKO

O hře Takenoko jsme už psali recenzi, osobně ji považuju za nejlepší hru pro rodinu. Dobře si ji zahrajete s manželkou, manželem, dětmi, milenkou :) V krabici najdete spoustu krásných komponent, včetně figurky pandy a zahradníka. Hra je taktická a je potřeba si tahy promyslet, takže dětem by mělo být osm let a více (ale klidně můžete vyzkoušet s menšími)

Pro děti - LOONY QUEST

Tohle je podle mě jedna z nejlepších her pro děti a to proto, že se u ní nenudí ani dospělí. Originální herní mechanizmus, který bych si dokázal představit i u "dospělého" sci-fi nebo fantasy. Pomocí fixy se snažíte najít cestu na jednotlivých mapách, nebo precizně propíchnout vaše nepřátele.

Na party - ONE NIGHT WEREWOLF

Jednoduchá blafovací hra, ideálně pro 5 a více hráčů. V krabičce toho moc není, hlavní část hry jsou karty postav, pak už potřebujete jen někoho, kdo bude říkat instrukce během hraní. Já vám ale doporučím aplikaci na mobil, která je zdarma ke stažení a provede vás celou hrou. S touhle peckou zaručuju parádní večery plné zábavy, ale pozor, hra není pro vznětlivé povahy :)

Pro hráče - BLOOD RAGE

Jedna z nejlepších her na večer s lidmi, kteří mají rádi deskovky a fantasy. Když rozložíte herní plán a všechny ty detailní figurky na stůl, vypadá to opravdu působivě. Každý, kdo s náma kdy tuhle strategickou řežbu hrál, byl nadšený. Doporučuji hrát ve čtyřech hráčích (s rozšířením se dá i v pěti), teprve pak je mapa pořádně zaplněná figurkami válečníků a bytostí. Pokud chcete na Vánoce obdarovat fanouška deskovek, který tuhle hru nemá, je to jasná volba!

Pro občasné hráče - MUNCHKIN

Tahle hra je prostě čistá oddechovka, v podstatě v ní o nic nejde. Motiv fantasy je tady vtipně nakreslený i napsaný. Jednotlivé postavy a vlastnosti karet se autorovi (i českému překladateli) podařilo popsat způsobem, který nemá v jiné hře obdoby. Nečekejte žádnou strategii, tohle je čistá zábava k pivu!

Yarkovy tipy:

Party hra - BANG

Nikdy není pozdě na klasiku. Pokud ještě neznáte nebo jste nehráli karetní hru Bang!, o letošních Vánocích to můžete ještě napravit. Skvělá a zábavná hra pro 4-7 hráčů je opravdu ideální na posezení s více přáteli. Herní mechaniku vstřebáte po první hře, která vás už nepustí a budete chtít další a další kolo.Ve zkratce: Náhodně si rozdělíte role postav (šerif, pomocník šerifa, bandita či odpadlík) a buď se snažíte zneškodnit stranu zákona nebo naopak stranu zločinu. Střílejte na protivníka, střílejte na spoluhráče, střílejte všude kolem sebe a buďte to vy kdo přežije!

Pro děti - ACTIVITY JUNIOR

Activity asi každý zná a není více představovat. Rád bych ale upozornil na dětskou verzi, která je s vaším dítkem stejně zábavná a srandovní jako dospělá verze. Vyzkoušeno na vlastním :) Samozřejmě jsou vybrané slova mnohem jednodušší, ale pro dítě není opravdu jednoduché popsat slovo, aniž by použilo její kořen. Navíc je hra naučná ve smyslu, že rozvíjí slovní zásobu a přemýšlí jak se dají věci okolo dobře popsat.

Pro hráče - ROBINSON CRUSOE: DOBRODRUŽSTVÍ NA PROKLETÉM OSTROVĚ

Měl jsem možnost si zahrát deskovku Robinson Crusoe a jednoznačně musím doporučit pro ty náročné hráče, ale myslím že to uspokojí i ty nejnáročnější. Svou složitou mechanikou a variací hraní vám nabízí spousty způsobů jak dosáhnout cíle. Někdy i opravdu těžkého, takže výzva veliká. Scénáře vám vystačí na desítky hodin, a pokud byste je všechny zvládli, můžete si z internetu stáhnout další. Tomu říkám nekonečná zábava!

Pro občasné hráče - SPLENDOR

Splendor. Ano, takhle jednoznačně :) Hra roku, která svou originalitou, jednoduchostí a mechanikou je skvělá volba pro občasné hráče. I po půl roce, co jste hru naposled otevřeli, budete vědět jak se hraje. Lze hrát stokrát a neomrzí. Sbírejte žetony, sbírejte body, taktizujte a rychle dosáhněte požadováného počtu bodů jako první.


Pro dva - PÁN PRSTENŮ: KARETNÍ HRA

Tip na hru pro dva hráče jsem vybral jednu z již recenzovaných na Deskologu a to Pán Prstenů: Karetní hra. Její negativum je sice obtížnost, ale o to větší výzva je, ji překonat. Pokud si najdete partnera, který bude do hry naprosto stejně ponořený, jako si našel já, máte o zábavu na dlouhé hodiny a hodiny vystaráno. Moje top hra pro dva. Vřele doporučuji.


Komentovat a odebírat nás můžete na našem facebooku