párty hry #8 - karty naruby

25.04.2019

Ani se mi nechce věřit, že už je zase pátek večer a celý ten týdenní frmol končí. Beru do batohu tři malé hry a vyrážím s kolegama z práce na pivko. Ideální předěl pracovního týdne a víkendu.

SABOTÉR ROZŠÍŘENÍ

První hra, kterou vytahuju, se ukrývá ve dvou malých krabičkách. Je to starý známý Saboter, tentokrát ovšem včetně rozšíření. Hra byla zábavná už v původní verzi a tak se nabízí otázka, jestli ji rozšíření jen zbytečně nezkomplikuje. To hned uvidíme.

V krabičce jsou kromě nových karet i drobné žetony, podobné můžete znát z verze duel. Věcí společných s verzí pro dva hráče je více. Najdete tady dveře, které dokáží propustit jen trpaslíky určené barvy. Mosty, které speciálně kříží cesty a taky žebříky, které vytvářejí jakýsi důl v dole... Takový Inception.

Hlavní vychytávkou tohoto rozšíření jsou ale nové postavy. (Ano, to rozšíření se jmenuje rozšíření, alespoň je hned jasné, že se jedná o rozšíření. :)) Máme tady klasické zelené a modré trpaslíky, kteří se jednoduše ženou za zlatem a to i s ostatními parťáky ze svého týmu. Další postavou je Předák, který kope za oba týmy, dále Spekulant hrající s vítězným týmem a nakonec Geolog/Geologové, který si po cestě sbírá své krystaly a na ostatní nehledí. Výběr je tedy pestrý a ve hře tak vznikají úplně nové situace, kdy vám někdo pomáhá jen proto, abyste si mysleli, že jde proti vám a nakonec to vypadá, že jste v jednom týmu, což ale není pravda... No je to pěkně zamotaná hra, že?

Další věc, která zamotá pravidly, jsou nové akční karty. V Rozšíření můžete zavřít své protihráče (nebo spoluhráče) do vězení, popřípadě si spolu můžete prohodit role, nebo se jen kouknete, jaká je jeho role. U stolu se všichni baví a z původně plánovaných třiceti minut jsou rázem dvě hodiny hraní. Všechny novinky podle mě posouvají hru dopředu - blíže k moderním blafovacím hrám a původní hru bez rozšíření už si asi nezahraju. Palec nahoru!

JUNGLE SPEED

Stará klasika a jedna z mých prvních her přežila ledacos. Hrubé zacházení, dovolenou u moře, svatbu, rozvod... Tenhle dřevěný totem je pevnější, než se zdá a to už se párkrát proletěl obývákem. Jsem zvědav co na moji oblíbenou hru řeknou kolegové, protože já jsem se už jí něco nahrál.

Na začátek rovnoměrně rozdáme karty, podle návodu by to mělo být od oka. Na každé kartě najdeme specifický obrazec, těch je tady několik druhů a navíc v různých barvách. Doprostřed stolu položíme dřevěný totem a hra může začít.

Všichni hráči se postupně střídají na tahu a to tak, že před sebe lícem nahoru vyloží kartu ze svého balíčku. Pokud dojde k tomu, že mají dva hráči u stolu vyložený stejný symbol, nastane takzvaný DUEL. A o co v tomhle EL DUELO vlastně jde? Jako dva kovbojové pohotově zvednete své ruce od pasu, ale místo prostřelení lebky vašemu soupeři se vrhnete po dřevěném totemu. "Mám, mám!" Křičí Filip a vítězoslavně chytá totem, který mu ovšem uniká mezi prsty a putuje přes půl hospody. Naštěstí na své trajektorii nezavadil o žádného štamgasta a tak se nedostáváme do zbytečných problémů.

Ano, Jungle speed je nebezpečná ale zábavná hra. Tahy běží v rychlém sledu, úspěšní hráči se zbavují svých karet a neúspěšní boostujou svou sbírku. Nesmím zapomenout na speciální karty. Ta první způsobí, že se všichni hráči okamžitě pokusí sebrat totem. Další extra karta slouží k tomu, že všichni otočí naráz novou kartu. A ta poslední mění pravidla, místo tvarů vyvolá duel stejné barvy.

Letos Blackfire chystá aktualizované vydání, ve kterém bude drobná změna pravidel, ale já zůstanu u své časem prověřené verze nasáklé krví a potem... Pojďme raději na další hru.

IN SIDE OUT

Neboli NARUBY, jak by téhle hře slušel český název, což?

To nejlepší na konec? Kovová krabička působí poměrně luxusním dojmem a první co mě napadne po jejím otevření je Dobble. Dobble už jsem hrál asi v deseti verzích a je to hra, kterou sice sám nevyhledávám, ale nikdy se jí nebráním. A proč sakra pořád píšu o Dobble? Protože o IN SIDE OUT se mi píše těžko. Nebyl to úplně můj šálek kávy. Viz níže.

Doprostřed stolu položíte balík kulatých kartiček a tři z nich rozmístíte kolem lícem nahoru. Pak vyberete čtvrtou, takzvanou match kartu. Tři vyložené karty srovnáváte s match kartou a to tak, že spolu musí soupeřit symbol nebo barva na okraji se symbolem nebo barvou uprostřed a naopak. Pokud jsou všechny podmínky splněny, položíte co nejrychleji ruku na odpovídající kartu, pokud se rukou sejde více, může to být příjemné, v případě, že je vám spoluhráč sympatický. Každopádně vyhrává ten, kdo je dole... Ehm, ten, kdo má ruku dole. Vítěz bere obě porovnávané karty a hraje se dále. To je vlastně maximum, co můžu ke hraní napsat.

Nechci být za každou cenu kritický a i když mě IN SIDE OUT vůbec neoslovil (přímé srovnání s totemem nemohlo dopadnout jinak než fatálně), možná bych ho doporučil menším dětem (než jsem já) :)

Víme, je to trochu gay fotka
Víme, je to trochu gay fotka

Tak to máme za sebou. Dvě opravdu povedené a jednu spíše slabší hru. Takže platíme a.... Co to tady mám v tom batohu, Rosyjskie koleje?! Ale ale, to nevypadá vůbec špatně! "Chlapi, máte ještě dvě hodiny čas?" :)

Ale recenze na ty vlaky až příště, bude to trochu delší.

Díky za přečtení

Petr 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku