něco k pivu #5 - duely od Albi 18+

17.01.2019

Her pro dva je na českém trhu dostatek, u Albi jsme v aktuální nabídce napočítali dokonce čtyři hry, které slovo Duel nesou ve svém názvu. Tři z nich jsme vzali do nedávno otevřené hospody se zajímavým názvem "Žíznivý dromedár". Už nás tady znají a jak jsme zjistili, pan hostinský je velký fanoušek Maršála a špiona :)


SABOTÉR DUEL

Yarek:

Duel verze vychází ze starší párty hry Sabotér. Kdo nemá ani pět kamarádů, natož deset, může sáhnout právě po Duelu (snad máte aspoň jednoho). A s kamarádem ve dvou se hraje nejlépe u čepovaného pivka, kde nám to nejlíp myslí. Jenže už u přípravy si říkáte, že to není úplně ideální hra do knajpy. Karty se po stole roztahujou jak Rusáci na Ukrajině, a z toho jsem vždycky nervózní. Myslím, když nemám půllitr na dosah. Ve hře trpaslíci dolují štoly a hledají zlaté valouny stejně jako v původní hře. Občas se objeví nějaké zavřené dveře, od kterých nemáte klíč, nebo troll od kterého nemáte propustku. Ale tím sranda končí, respektive je zahrabaná někde hodně hluboko. Sabotér je skvělá párty hra, ale jako duelová hra je to bída.

Petr:

Nakonec se nám hra na stůl vešla, ale ta příprava mě taky vždycky otráví. Na rozdíl od Yarka, já v hratelnosti tu srandu vidím. Stavění tunelů mě dokonce v duelu baví více než v původní hře. I když tady nemáte postavu sabotéra, sabotovat můžete dle libosti. Palec nahoru dávám taky za superúsporné balení, které se v klidu vejde do kapsy (ale ne od riflí, jinak budete vypadat jako magoři). Takže pokud máte ve vaší oblíbené hospodě dostatečně velký stůl, je to podle mě dobrá volba k ležáku i stoutu.


BANG! DUEL

Yarek:

Bang Duel jsem naposled zmínil v mega článku o Bangu, ale s Petrem jsme ho opět vytasili proti sobě. Celkově jsem velký fanoušek Bangu a všech možných variant a ani tato verze mě nenechala chladným. Oproti svému předkovi má velkou výhodu, že pokud podlehnete kulkám jako první, ihned končí hra. Logicky :) Líbí se mi zachovaný bangovský feeling, taktika využívání schopností postav ve správnou chvíli (AP a ZP), i celé zpracování. Možná jsem už příliš zaujatý a s prostřeleným srdcem skrz na skrz. Tady bude Petrův názor o něco objektivnější.

Petr:

Původní BANG jde úplně mimo mě, už jsem to zmiňoval v Yarkově velkém tématu. Duel sice obsahuje podobné mechaniky, ale pro mě je to snesitelnější hra. Každý si vybere dvě postavy a vždy používá jednu jako aktivní. Střílíte na svého soupeře, pijete pivo (na kartách i v reálu). Po smrti obou postav hra končí, takže se nemusíte trápit čekáním na dalších pět hráčů. Pořád je tady velký prvek náhody při tahání karet, ale zase u toho nemusíte moc přemýšlet a dáte si v klidu ejlík. Jo, tohle je pohodová hra.

UBONGO DUEL

Yarek:

Poslední souboj jsme si po třech pivech dali překvapivě v Ubongu. Známá hra, která se dočkala několika variant a ještě asi dočká. Princip je naprosto jednoduchý. Konkrétní tvary musíte poskládat do daného pole tak, aby nečouhal ani kousíček. To zvládne snad úplně každý, dokonce i moje pětiletá dcera. Akorát to musíte zvládnout dříve než soupeř, a to už může být oříšek. Asi mi sedly ty polotmavé 11°, protože jsem skládal dílky jak když Mozart skládal své árie. Při mé třetí výhře už Petr raději vytáhnul foťák (tím se zachraňuje pokaždé:)) Každopádně si pořád myslím, že Ubongo není o logice, ale spíš náhodě. To, že zrovna zkusíte správnou kombinaci poloh, určuje vaše iracionální část mozku. Ale i tak Ubongo mile překvapilo a z celého večera mě tento duel bavil nejvíce.

Petr:

Jasně, že jsem nechal Yarka vyhrát, on to pak zas oplatí někomu dalšímu a když to tak půjde dál, spousta lidí bude šťastných z vítězství. Ubongo duel je v podstatě plnohodnotná hra, jen v mobilním balení pro dva. Máte tady devět různých podkladů, které musíte vyskládat a každý z nich je ve dvou obtížnostech. Yarek píše o náhodě a já s ním souhlasím, u něj je to vždycky velká náhoda :) Ale dumavý hráč si užije přemýšlení nad všemi možnými kombinacemi. Dávám hře palec nahoru a potvrzuju, že je z této trojice nejlepší.


Žíznivý dromedár

Hospoda, jejíž součástí je i minipivovar nabízí na svém výčepu hned čtyři druhy piva. Spodně i svrchně kvašené. Na deskovky tady mají dostatek světla i místa, takže si sem můžete vzít klidně něco většího. Místní fanoušci piva se už ale o tomhle lokále dozvěděli, takže doporučujeme udělat rezervaci.  


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku