párty hry #2 - kalby s ALBI

26.07.2018

Už druhý článek s tématem párty her na našem blogu. Příležitost pro oslavu se vždycky najde, a tak jsme v rámci rodinného setkání vyzkoušeli tři zajímavé hry, které u nás vydalo Albi. Ta poslední má slovo párty dokonce v názvu, tak uvidíme jestli je nejlepší.

DIAMANT

Hned na začátek pro mě největší překvapení. Hra, o které jsem vůbec nevěděl, ale Yarek naštěstí tušil, že je to dobrá volba. V krabičce se skrývá hned osm kartonových truhliček čekajících na sestavení a spousta plastových diamantů, kterými budou vaše truhly doslova přetékat... a nebo ne :)

Pravidla jsou naprosto jednoduchá, rychle je pochopí i absolutní nehráč. Hra mi trochu připomíná už dříve recenzovaný Port Royal (způsobem jakým se v něm riskuje). Postupně taháte karty, které představují průchod jeskynní chodbou, ve které nalézáte diamanty. Ale pak jsou tady karty, které vám místo zisku přinášejí risk. Nejrůznější pasti, které ještě při prvním vyložení vy i vaše parta obelstíte, pokud se ale stejná past spustí podruhé, je konec všem nadějím. Je proto velmi důležité se v ideální čas vrátit do tábora a to nejlépe sám, s tím, že cestou zpět posbíráte další cenné diamanty. Tohle je na hře asi největší zábava, na rozdíl od zmiňovaného Port Royal, v Diamantu jedou všichni hráči zároveň. Bude vás mrzet, že po vašem návratu do tábora ostatní našli masivní ložisko diamantů a nebo se naopak vysmějete soupeřům, kteří spadli do zákeřné hadí pasti. Tahle hra je pro mě velké překvapení a myslím, že kromě párty dokáže zpříjemnit i klasický deskoherní večer.


SABOTÉR

Malá krabička karet, jediná z dnešních tří her, která se vejde do kapsy. Sabotér je už klasika a u nás vychází dokonce podruhé. Mám rád hry, kde může být jeden z hráčů tajný zrádce, je to příjemné zpestření a Sabotér má takového podrazáka už v názvu. Pravidla jsou pěkně sepsána, takže se můžeme vrhnout na přípravu hry. Tady se projeví asi největší mínus, ke hře není přibalena herní podložka, a tak karty rozestavíte podle měřidla na okraji návodu. Pro mě je to trochu krkolomné řešení, raději bych klasickou desku s vyznačenými políčky pro startovní a cílové karty.

Cíl hry je jednoduchý, podle počtu hráčů se náhodně rozdělíte na hledače pokladů a sabotéry. Hledači přikládají karty tak, aby vytvořili cestu mezi startovní a cílovou kartou, a nejlépe takovou, která přinese co nejvíce zlata. No a pak je tu sabotér, škůdce, který vám úspěch nepřeje. A je tu vlastně? Nejsou dva? Ví o sobě? Co když si jen hrajou na parťáky a ve skutečnosti mi ten pracně postavený tunel povedou někam do ztracena, nebo ho rovnou zavalí? Teď jsem trochu oklamal i vás, sabotér jsem totiž já. Už vím, na které cílové kartě je zlato a mám perfektní plán, jak nebohé zlatokopy zmatu.

Tahle hra je super i pro nehráče, ale bohužel ne pro všechny. V roli záškodníka je totiž potřeba blafovat a o blafovacích party hrách a jejich úskalích byl minulý článek. Pokud tedy seženete spoluhráče, kteří mají alespoň minimální herecké schopnosti, máte o zábavu postaráno. Sabotér je navíc k dostání doslova za pár korun.


PÁRTY ALIAS

Jediná opravdu čistá party hra z dnešní trojky. Možná by stačilo napsat, že se jedná o Aktivity, ve kterých nebudete kreslit, za to budete více mluvit. Pokud bych měl na první pohled něco vyzdvihnout, je to design, hra je oproti Activitám v poličce i na stole hezčí, ale to je zrovna u party hry nepodstatné. Pravidla jsou triviální, vše je v podstatě sepsáno na přehledové kartě.

K postupu po herním plánu používáte jakousi plastovou střelku, která je umístěna na rohu desky. Jsou na ní hodnoty 1-3, není to designově nic úžasného, ale poslouží to. Během hry budete ve dvojicích plnit různé disciplíny, zvedat se od stolu budete u pantomimy, kde budete předvádět zvířata a povolání. Další disciplíně říkám "kufr" starší čtenáři už možná budou vědět. Na kartách máte slova a musíte je popsat spoluhráči. Asi se teď ptáte, kde je tedy rozdíl oproti Activitám. A jsou to právě tři další disciplíny. Začnu u osobností, je to podobné jako u hádání slov, akorát tady popisujete celebrity. Takže jméno režiséra budete například napovídat přes jeho filmy a národnost. Tahle disciplína je závislá na všeobecném rozhledu a znalosti kultury, takže z celého konceptu trochu vybočuje. U čeho se nesmějete asi nejvíce, je rýmování. Na kartičkách máte sepsána slova, jeden z dvojice vymyslí krátkou větu s tímto slovem a druhý k ní přidá rým. Například při poslední hře vzniklo toto:

Yarek: Na fotbale vlála vlajka

Já: Na rohlík je dobrá majka

A nechtěli nám to uznat...

Poslední balíček karet obsahuje písmena. Přečtete písmeno a společně s vaším parťákem na něj vymyslíte 20 slov. Zní to jako pořádná blbost, že? Ale pokud se během hraní něčím posilňujete, je to docela náročný úkol.

Pokud už máte ve sbírce Activity, je pro vás myslím tahle hra zbytečná. Pokud ale kupujete první podobnou hru, volil bych Party Alias. A pokud chcete něco opravdu originálního, koukněte na KONCEPT :)


Dneska jsme si představili celkem různorodou trojici. Klidně nám napište do komentářů na facebooku, která hra vás zaujala, a která vás naopak nechává chladnými.

Díky

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku