něco k pivu #7 - ascendentní hladina 18+

18.04.2019

Sedmička je pro spoustu lidí šťastným číslem. Někteří věří v jeho spojení s bohem a stvořením světa, jiní dostávají záchvat radosti, když se na hracím automatu objeví právě tři sedmičky. Na Deskologu nemáme moc blízko k bohu ani hazardu, a tak jsme si prostě zašli na pivko a vznikl z toho už sedmý článek "něco k pivu". Tentokrát jsme si s sebou vzali tři hry, které máme rádi, ale nějak se nám nedaří k nim vracet.

ASCENSION: DARKNESS UNLEASHED

Petr:

O Ascensionu už jsme jednou psali, tenkrát to byla edice připravená na míru dvěma hráčům. Darkness Unleashed je taky připravený pro dva hráče, ale klidně si ho užijete i solitérně. Až mě Yarek zase nasere tím, že se opozdí s článkem, vyzkouším i sólo variantu. :) Tentokrát si ale zahrajeme klasicky ve dvou. Jedná se vlastně o rozšíření pro třetí sérii Ascension: Rise of Vigil, které je ale zároveň samostatně hratelné. V balení najdete celkem 196 karet, což je slušná porcička zábavy a k tomu si ještě přičtěte 30 žetonů cti, o které budete hrát. Pivo už je na stole, tak můžeme začít.

Jedná se pořád o ten stejný deck - building, hrajete karty z ruky a uprostřed stolu máte monstra k zabíjení a karty k nákupu. Atmosféra hry je perfektně dokreslena ilustracemi na kartách, vypadá to na starou dobrou klasiku. Ale co to!? Dark Energy Shard? Treasure? Transformace? Tak o tomhle nám bude muset říct více Yarek...

Jarek:

Dark Energy? Shard? Treasure? Co to je a kde to roste? Teď vážně, něco takového tam opravdu je, ale vysvětlovat vám fungování těchto karet je jako vysvětlovat filtraci bubnové pračky - bude vám to jedno. K Ascensionu mám všeobecně kladný vztah a kdykoliv si rád dám partičku s Petrem u piva. Ovšem v Darkness Unleashed se trochu vytrácí ta lehkost, kterou mám rád ve verzi pro dva. Proto bych DU doporučil jen zkušeným a pravidelným hráčům Ascensionu. Já osobně se za takového hráče nepovažuju a raději sáhnu po jednodušší edici pro dva. Tím pádem mě nebude mrzet, když si Petr občas zahraje sólo variantu. :)

OSADNÍCI Z KATANU - RYCHLÁ KARETNÍ HRA

Petr:

Popravdě už jsem z těch všech Katanů trochu unavený. I když posledně jsem hrál starou kostkovou verzi a ta mě docela chytla. Takže další pivko je na stole a rozdáváme karty. Pravidla jsou jednoduchá, takže se je učím během přípravy a popíjení. Podobně jako v klasickém Katanu tady sbíráte suroviny za které pak stavíte cesty/města/vesnice. Ve svém tahu můžete vyměnit surovinu s jiným hráčem, dobíracím balíčkem a nebo tržištěm, které se nachází uprostřed stolu. Pak si postavíte třeba nějakou novou cestu a nakonec si doberete kartu suroviny. Z měst, vesnic a silnic dostáváte body potřebné k vítězství. Města můžete dále vylepšovat pomocí karet "rozvoj města". Je to vlastně docela solidně předělaný původní Catan, jen zapomeňte na házení kostkami. Já tedy dávám palec nahoru a jsem zvědav, co na to Yarek.

Jarek:

Katan kam se podíváš. Kolega má pravdu, Katan tu byl, je a vždy bude. Věřím, že se najdou hráči, co hltají každé rozšíření, každou variantu a edici téhle klasiky. Naštěstí mě "Katanmánie" minula, vlastně ani nevlastním základní hru. Pro mě je zatím nejlepší verzí ta kostková (psali jsme zde). Rychlá karetní hra je podobný esenciální výtažek ze základu, který není špatný, ale ani skvělý. :) Jak psal Petr výše, z tématiky Katanu aby se člověk unavil. Kdyby stejná hra měla jiný kabátek, pravděpodobně by mě zaujala o něco více. Bohužel, v tomhle případě Rychlá karetní hra u mě upadla do zapomnění. Ale nebojte, s Katanem nekončíme a brzy se dočkáte recenze na duelovskou verzi.
Long live the Catan!

HIVE POCKET

Petr:

Tuhle hmyzí rošádu jsme si nechávali do článku o cestovních hrách. Mně ale připadá skvělá právě k pivu. Nároky na prostor jsou minimální, polití pivem hře nic nezpůsobí.

Na hexových kamenech najdete včelí královnu, mravence, pavouka, brouka a kobylku. A bude to právě soupeřova královna, kterou se budete snažit uvěznit vaší hmyzí armádou. Při tom si ale musíte pohlídat vlastní královnu, soupeř má totiž stejný cíl. Hráči se střídají na tahu a přikládají nové hmyzáky, popřípadě jimi mohou vykonat pohyb. Každý přesun nebo skok má svoje pravidla, kobylky se hýbou jinak než mravenci a pak musíte strategicky zvážit každý krok. Hra vás nikam nežene, v klidu si rozmýšlíte tahy a konverzujete s kámošem. A jednomu dobrému kamarádovi teď předávám slovo. Promiň, že jsem někdy nasraný, když nestíháš s článkama, zapracujeme na tom. Až mi teď slzička ukápla, mám já to zapotřebí....

Jarek:

Hive je originální strategická hra bez nějaké omáčky okolo. U hry sedíte a dumáte nad každým tahem stejně jako u šachů nebo při výběru z menu v restauraci. Taktika jde opravdu do hloubky a není divu, že hra dostala nějaké to ocenění. Verze Pocket je v praktickém pytlíku, který můžete hodit do batohu a odnést si ji třeba na hory. Chytrá hra sbalená na cesty. Petr se při tom stěžování zapomněl zmínit, že je hra jen pro dva hráče, stejně jako obě předešlé hry. Ale nebudu mu to vyčítat, má toho chudák hodně.

Celkově bych to zhodnotil takto: Hive Pocket doporučuju pro intelektuály a výletníky, Osadníky z Katanu - Rychlou karetní hru pro Katanofily, a Ascension pro Petra, když se zase nasere.


Aero - Restaurace s místním pivovarem

Je to zajímavé, v našem okolí je tolik skvělých hospůdek. I na sedmý pokus jsme vybrali dobře. Aero je nedávno otevřená restaurace na Edisonově ulici v Ostravě. Hned při vstupu uvidíte pivovarské varny a bude vám jasné, že tady si pivo dělají sami. Obvykle mají v nabídce čtyři typy - mezi nimi klasické ležáky i svrchně kvašená piva. Celá restaurace je vyvedena v leteckém stylu - obrazy letadel, podtácky jako ciferníky z kokpitu a samotná piva pak mají sofistikované názvy.


Pokud tě něco zajímá, dej nám to vědět do komentářů na facebooku. A kdyby se ti článek líbil, tak nás můžeš odebírat. Díky, seš borec!