dětské hry #11 - postav si svého hexašáka

22.10.2020

V kulatém jedenáctém díle dětských her se podíváme na zoubek třem hrám. Všechny mají jedno společné. Hráli jsme je v době pandemie. Jinak jde o mix odlišných her. Začneme od nejjednoduššího strašáka, přes stavění lego obchoďáků, až po postřehové skládání hexup-ů. Nasaďte si roušky, hrajeme!

STRAŠÁK

První hrou je Strašák vhodný pro špunty už od pěti let. Postřehová hra má stokrát známý princip založený na rychlém rozpoznávání barev a tvarů. V malé krabičce najdete dvaasedmdesát oboustranných karet s vyobrazeným slaměným strašákem. Říkejme mu třeba Evžen. Všechny karty se rovnoměrně rozdají mezi hráče. Evžen je oblečen do několika částí oděvů jako rukavice, košile, kraťasy nebo klobouk, které jsou v různých barvách. Na každé kartě ovšem jedna část oblečení barvu nemá, respektive je bílá.

Úkolem všech hráčů je co nejrychleji najít dané oblečení v takové barvě, která není mezi barvami na vyložené kartě. V takovém případě hráč "přeplácne" vyloženou kartu novou kartou. A na této nové kartě strašáka je zase, jak asi tušíte, jiná bezbarvá část oděvu.

Takto hra pokračuje, dokud se někdo nezbaví všech svých karet a nestane se právoplatným vítězem. Tamtadadá. Co si budeme povídat, na malé děti tenhle jednoduchý princip stále funguje. Ale otázkou je, proč by si raději zahrály Strašáka, než desítky jiných podobných her. Jen, kvůli Evženovi? No tak, chtělo by tu hru něčím trochu okořenit.


CITY BLOX

V druhé hře si vyzkoušíme být Bořkem stavitelem. A z jakých nejlepších materiálů stavět budovy než z lega? City blox vás na první pohled zaujme kostkami podobné legu. Teda ne podobné, ale stejné. Využití snad nejznámějších kostek na světě má zde svůj opodstatněný účel. 

Vašim cílem bude postavit na třech pozemcích (destičkách) školu, supermarket a baráček. Nečekejte žádné velkolepé stavby připomínající tyto veřejné budovy, ba naopak. Stavby jsou jen symbolické z několika kostek. Nejdůležitějším kritériem je nepřesáhnout velikost stavby. Tu vám určují kartičky s vykrojeným prostředkem. Pokud se vám podaří sestavit kostky z lega do všech třech výkrojů tak, aby byly celé vyplněné, výhra vás nemine. Teda za předpokladu, že budete první.

Pro lepší celkovou představu o hře možná stačí říct Ubongo 3D. City blox je takové Ubongo z lega. Autoři se snažili opepřit hratelnost různými nahodilými událostmi, ale tím ji spíše uškodili. Zatímco Ubongo můžou hrát děti, a přitom se dobře pobaví i dospělí, u City bloxu jsem takový pocit neměl.


HEX UP!

Poslední hrou je taktéž postřehovka. Hex up! je výtvor českého autora, od kterého jsme nedávno recenzovali Diamantový Les. Elementární součástí hry jsou šestiúhelníkové kartičky (HEXy) se šesti barevnými puntíky. Ty se na sebe skládají do plastového stojánku. Smyslem je, aby vždycky bylo viditelných všech šest barevných puntíků.

Pro zábavnost má každá kartička jiné pořadí barev, některé chybí nebo dokonce mají místo puntíků otvory. Všechny kartičky jsou rozloženy po stole a hráči k nim mají stejný přístup. Kdo nejrychleji najde správnou kartičku a vloží do stojánku, získá žeton s body. Můžete dokonce najednou zkombinovat dvě kartičky a vytvořit tak HEX UP za tři vítězné body. Hra končí, pokud na stole a v ruce nezůstane již žádná kartička HEXu. 

Hex Up nabízí hned několik módů pro různé délky partií, počty hráčů nebo obtížnost. Výše popisované se váže k jedné hře zvané PACK. Balení tak obsahuje podle autora šest různých her a zážitků. Zmíním ještě zajímavý mód THINK, který se hraje v týmech a zkouší vašeho pamatováka. Narozdíl od Strašáka je tahle postřehovka propracovanější, a tudíž i zábavnější. 


Ze všech tří dnešních her bych zvolil jednoznačně vítězem Hex Up! Jak tak ale koukám ven, konec pandemie vidím v nedohlednu. Takže možná bude jedna hra málo :) 

Dodržujte postupy a noste kostky.
Mějte se krásně.

Yarek, the párek


Hodnocení Strašák: ƪ ƪ
Hodnocení City Blox: ƪ ƪ ƪ  
Hodnocení Hex Up!: ƪ ƪ ƪ ƪ 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku