recenze - UBONGO 3D

07.03.2019

Pamatuju se, jak v devadesátých letech přišel v počítačových hrách velký boom 3D. Všechno muselo být trojrozměrné, jinak to nemělo šanci na úspěch. Tedy minimálně vývojáři her si to mysleli. No a co napadlo autory dnes již klasické hry Ubongo... ano, správně - je to Ubongo Duel :) A pak taky Ubongo 3D, na které se dnes podíváme.

Krabice je opravdu masivní, ale co se v ní ukrývá? Kromě klasických pravidel vás tady čeká sešit plný řešení jednotlivých rébusů. Tohle je opravdu praktické, protože až vám vyprší čas a budete si stoprocentně jisti, že tohle prostě nejde složit, hned se můžete kouknout, kde se stala chyba. Místo klasických kartonových dílků tady najdete trojrozměrné plastové bloky. Tedy ty původní kartonové jsou taky trojrozměrné, ale chápeme se, ne? :)

Pak tady máme herní destičky, sadu diamantů ve čtyřech barvách a černý pytlík. Desetistěnná kostka je trochu obyč a bez nápadu, ale co se dá dělat. Všechno je to uloženo v praktickém plastovém insertu, přesně jak to máme na deskologu rádi. Zpracování je na vysoké úrovni, tedy v rámci žánru logických her. Pravidla jsou jednoduchá a než se pustíme do samotného hraní, musím se ještě k něčemu přiznat. Nejsem největší fanoušek Ubonga a nepovažuju ho za deskovou hru, spíše za jakýsi soubor kvízů.

Na začátku si můžete zvolit ze dvou obtížností a ty se liší v počtu dílků, které budete při skládání rébusu potřebovat. Herní destičky jsou rozděleny podle obrázků zvířat na jejich okraji a každá je oboustranná právě kvůli dvěma obtížnostem. Začneme zlehka, tedy jednodušší stranou. Možná bude ale tak primitivní, že se rychle vrhneme na pokročilou.

Tak není. Prvních několik kol se totálně ztrácím. Tahle hra vyžaduje perfektní představivost a soustředění. Časem přicházím na jakýsi systém, který se mi osvědčuje a začíná se mi dařit. Pořád je to ale slušná výzva, může za to právě třetí rozměr, který ztěžuje i samotné poskládání dílků na sebe. Občas se vám váš výtvor rozpadne sám, občas úderem do stolu. Ale nechápejte to špatně, to že mi občas ujedou nervy neznamená, že mě hra nebaví. Právě naopak, stavění v prostoru je pro mě mnohem zajímavější než původní "plochá" verze.

Za každý úspěšně postavený rébus dostanete diamant, ty mají různou hodnotu podle barvy, takže záleží, jestli budete rychlejší než soupeři. Prostě první hráč získá více bodů než druhý a navíc si ještě z pytlíku náhodně vytáhle další diamant. Tenhle prvek náhody se mi moc nelíbí a autoři hry ho řeší druhou variantou bodování, kdy si diamanty náhodně nevybíráte. No a tím se dostáváme k druhé straně herních destiček s těžší obtížností, tam jsem si totiž moc diamantů nenasbíral. Tohle je už opravdu velká výzva a systém, který jsem objevil, musím asi přehodnotit. Jeden dílek navíc a budete se divit, co to s celou hrou udělá.

Verdikt bude zároveň takové doporučení pro Albi: Ubongo 3D bych přejmenoval na Ubongo a žádné další Ubongo už nevydával. :)

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 3/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku