recenze - DIAMANTOVÝ LES

03.09.2020

Po třpytivých diamantech netouží jenom vaše drahé něžné polovičky, ale i vousatí trpaslíci. Třeba ti z Morie nebo z deskové hry Diamantový les. Kdo dřív najde krásný dvaceti karátový kousek? Thorin Pavéza nebo vaše manželka?

Diamantový les je ryze česká hra, a to ryze českého autora Oldíka Rejla (Qubolo). Který nás zavede do kouzelného lesa, kde rostou diamanty jak houby po dešti. Zde se za svitu luny vydávají hledat až čtyři trpasličí hráči blyštivé kamínky. Kdo první najde všechny, vyhraje. Kdo se bojí, nesmí do lesa. A kdo má špatnou paměť je v prde...

Naštěstí to není žádný Bělský les (pochopí jen Ostraváci), a tak se není čeho bát. Vstup do lesa zvládnou i trpaslíci od pěti let (myslím ty malé lidičky co vám občas pobíhají po bytě). S čistým svědomím můžu tedy říct, že se jedná o dětskou deskovku. Čekejte jednoduchou a rychlou hru založenou na dobrém pamatováku a trošce toho štěstí.

Atmosféra Neptunu a Uranu je složena především z vodíku a hélia s příměsí metanu. Vnější vrstvy jsou chladné, ale hlouběji v atmosféře vlivem extrémního tlaku a tření vzniká hustá forma "ledových" materiálů jako je voda, metan nebo amoniak. Právě uvnitř této "polévky", která obaluje jádro planety, již starší výzkumné práce předpovídaly vznik diamantového deště.

Diamantový les je složen z destiček, a to 9x9 políček otočených lícem dolů. Hru se svým trpaslíkem začínáte na jeho okraji a pomalu postupujete do nitra lesa hledajíc čtyři barevné diamanty. Jak již možná tušíte za stromy se kromě krystalických uhlíků budou schovávat rarášci, portály, bažiny nebo pavouk Odula. Každá destička má nějaký efekt a najít všechny diamanty není zrovna procházka růžovým sadem. Pokud se i přesto někomu podaří sesbírat celou sadu, musí ještě najít zpět cestu z lesa. 

Naneštěstí se většina destiček za vašimi zády zase hned otočí zpátky. A tak vám nezbude nic jiného než použít již zmiňovaného pamatováka. Zapamatovat si co nejvíce otočených destiček vám pomůže se proklestit lesem jak covid-19 světem. Naopak slabší demence bude na škodu, protože se pravděpodobně budete motat pořád dokola. V takovém případě pomůže vyčkávací taktika, než nějaký šikovný hráč najde diamanty za vás.

Tuto deskovku s jednoduchým cílem najít čtveřici diamantů a vypadnout z lesa ven pochopí opravdu každý. Destiček a jejich efektů není tolik, abyste se museli neustále dívat do pravidel (až tedy na mě). Troufám si tvrdit, že se ji můžou dobře naučit a hrát i děti bez dozoru starších. A naopak dospělí si můžou zahrát Diamantový les sami bez dětí u poobědové kávičky, což beru jako velký klad. 

Yarek, the párek


Hodnocení designu: 3/5
Hodnocení hratelnosti: 3/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku