téma - hry, které nám chybí v české distribuci

20.09.2018

Letošní nadílka lokalizovaných novinek zdaleka nekončí, do konce roku se dočkáme ještě spousty zajímavých her. Určitě si nemáme na co stěžovat, existuje ale pár deskovek, které nám tady chybí. Jasně, ke spoustě her seženete neoficiálně lokalizovaná pravidla, a tak nemusíte nic řešit. Nás by ale stejně potěšilo, kdyby se některý z českých distributorů rozhodl alespoň jednu z naší šestice her vydat.

Petr:

CAVERNA: CAVE VS. CAVE 

Caverna je už dnes klasika mezi worker placement hrami, existuje ale i menší verze pro dva hráče. No dobře, zas tak malá není a do naší rubriky "Něco k pivu" by asi nezapadla :) Je ale celkem s podivem, že u nás Mindok tuhle hru nikdy nevydal. Vy i soupeř se tady během osmi kol snažíte vylepšovat vaši jeskyni za pomoci trpaslíků. Cestou sbíráte zlato, které vám společně s body za jednotlivé časti jeskyně může přinést vítězství. Přesně takováhle hra pro dva tady podle mě chybí, ale možná je to tím, že se moc nedaří ani původní velké Caverně. Škoda


WAR OF THE RING (SECOND EDITION)

Téma Pána prstenů na u nás očividně táhne, vždyť karetní hra už má přes dvacet rozšíření. Proč tedy nikdy nevyšla tahle velká válečná strategie na českém trhu? Jednoduše, v roce 2012 ještě čeští distributoři neměli tolik odvahy vydat hru s cenovkou přes dva tisíce, i když můj osobní tip je, že by se hra už tenkrát ujala. Přes dvě stě plastových figurek, hromada hracích kostek a hlavně Středozem, ve které se odehrávají souboje mezi armádou temnot a svobodnými národy. I když je druhá edice takřka perfektní, možná by vydání té třetí mohlo přinést i českou verzi, zatím se ale nechystá.


SMALL WORLD

Stejně jako předchozí dvě hry, se ani Small World české verze nedočkal a už ani nedočká. Já tuhle barevnou fantasy přetahovanou miluju a nedokážu pochopit, jak to, že se jí Blackfire nikdy neujal. Chtělo by to nějakou BIG BOX edici, která bude obsahovat i to kvantum rozšíření, co už za ty roky tahle hra stihla nasbírat. Třeba by se pak našel někdo, komu by vydání v češtině přišlo jako dobrý nápad. Ale možná je pozdě a všichni zájemci už mají, stejně jako Yarek, stažená a vytištěná česká pravidla.


Yarek:

VITICULTURE

Skvělá ekonomická strategie z roku 2013 a poté i novější edice z roku 2015. Proč se žádný distributor neujal lokalizování, je mi záhadou. Hra, která má předpoklady být zajímavým titulem jak pro zkušené hráče, tak i pro začátečníky nebo rodiny, může odradit právě svou cizojazyčností. Především pro poslední dvě skupiny. Naděje, že Viticulture vyjde v lokalizované verzi, umírá poslední, ale umírá.


THE 7th CONTINENT

Titul z loňského roku, a proto je pravděpodobnost lokalizování stále vysoká. Nejenže měla velkolepý úspěch na Kickstarteru, ale dokonce se vyšvihla na první příčky žebříčku BGG a pevně se drží. Materiálů obsahuje opravdu hodně a textu jakbysmet. Český překlad si podle mne zaslouží ze všech her nejvíce. Co říká Albi ? .)


LORDS OF WATERDEEP

oblíbená hra se lokalizované verze nedočká už nikdy. S tím jsem se smířil, ale naštěstí mé jazykové dovednosti jsou dostačující jak na anglický návod, tak i na text z materiálu, kterého rozhodně není málo. Bez alespoň mírně pokročilé angličtiny si hru nezahrajete a je to škoda. Věřím, že v době vydání by měla úspěch i v našich končinách. Rád bych věděl, jaká hra v roce 2012 mohla dostat přednost před LoW :)  


Kromě toho je tady například spousta skvělých válečných strategií, které by si zasloužily českou lokalizaci. Je nám jasné, že většina her z našeho seznamu u nás nikdy nevyjde, v některých případech to asi ani není možné. Co nás ale zajímá, jsou vaše tipy. Napište nám do komentářů na facebooku, jaká hra chybí v české distribuci vám. 

Díky.

Petr  


Komentovat a odebírat nás můžete na našem facebooku