téma - GLOOMHAVEN

26.07.2019

2.září roku 2015 byla po dlouhých přípravách spuštěna Kickstarterová kampaň na hru Gloomhaven. Jednalo se již o druhou hru, kterou se autor Isaac Childres pokusil oslovit hráče prostřednictvím populárního crowdfundingového serveru. Tou první byla deskovka Forge War, která už ale z dnešního pohledu docela zapadla, i když v roce 2014 vybrala přes 100 tisíc dolarů, což byl více než čtyřnásobek požadované částky. Ale zpět ke Gloomhaven. Isaac si tentokrát dal s přípravou kampaně ještě více záležet a brzo se v deskoherních komunitách začalo šuškat o nové obřím dungeon crawleru, s neskutečnou zásobou scénářů. Přispělo tenkrát skoro 5 tisíc lidí a požadovaných 70 tisíc dolarů hra vybrala už druhý den kampaně. Konečných 386 tisíc dolarů se může zdát z pohledu dnešních blockbasterů jako nevýrazná částka, ale přeci jen Gloomhaven nebyl žádnou silnou značkou a Isaac Childres měl za sebou pouze jednu vydanou hru.

Pamatuju si jak mě Yarek lámal, abych přispěl na první dotisk, jehož kampaň byla spuštěna v dubnu 2017. Odolal jsem (manželka zakázala), ale myslím, že to mohlo mrzet akorát mě, protože v druhé kampaňi se vybralo bezmála 4 miliony! dolarů a podpořilo ji více než 40 tisíc spokojených backerů. A 29. prosince 2017 byl celý úspěch završen, když se Gloomhaven jako teprve sedmá hra v historii dostal na první místo prestižního žebříčku Boardgamegeek. Zatím to nevypadá, že by její prvenství měla nějaká deskovka ohrozit.

detail mapy
detail mapy

Když se v září 2018 objevila informace, že český vydavatel Albi chystá lokalizovanou verzi téhle skoro desetikilové krabice, nejen, že se tím definitivně zapsal mezi TOP tuzemské distributory, ale zároveň si na sebe upletl bič. Protože po jakém distributorovi teď budeme chtít každou další velkou hru, kterou by se u nás dříve nikdo neodvážil vydat? Jasně Blackfire má Twilight Imperium a Rexhry ultimátní edici Mage Knight, ale teprve Gloomhaven je podle mě ta opravdu velká hra, která zbořila všechny hranice. Ano, zní to jako klišé, ale já mám z takových drobnosti" upřímnou radost. :)

ilustrace ze strany krabice, celkově působí balení hodně luxusně i vzhledem k ceně
ilustrace ze strany krabice, celkově působí balení hodně luxusně i vzhledem k ceně

A teď leží přede mnou. Luxusní lesklá krabice vypadá opravdu monstrózně a necelých deset kilo se vám pronese. Tedy pokud byste dostali nápad vzít hru někam do hospody, nezapomeňte si s sebou trakař. Ale ve velkých baleních se prodávají dětské plenky, psí granule, nebo toaletní papír, takže to automaticky neznamená větší zábavu, jen vám to déle vydrží. Pokud si kupujete Gloomhaven, nesmíte brát v potaz velikost, tedy pokud nejste sběratelé a nepotřebujete jen výplň do kalaxu, kde se překvapivě vejde. Tohle je prostě velká hra, která bude vyžadovat spoustu vašeho volného času.


Gloomhaven patří mezi často oceňované hry. Níže najdete všechny zásadní úspěchy (očesáno o nominace)

2018 SXSW Tabletop Game of the Year Winner

2018 Scelto dai Goblin Winner

2018 Origins Awards Origins Awards Game of the Year Winner

2018 Origins Awards Best Board Game Winner

2017 Golden Geek Most Innovative Board Game Winner

2017 Golden Geek Board Game of the Year Winner

2017 Golden Geek Best Thematic Board Game Winner

2017 Golden Geek Best Strategy Board Game Winner

2017 Golden Geek Best Solo Board Game Winner

2017 Golden Geek Best Cooperative Game Winner

zdroj boardgamegeek.com


Gloomhaven si rozhodně zaslouží insert
Gloomhaven si rozhodně zaslouží insert

Časová náročnost se projeví už během rozbalování. Vyloupat všech osmnáct kartonů s komponenty a roztřídit je podle jednotlivých typů mi zabralo skoro hodinu. A pak nastane důležité rozhodování. Hra se dá do krabice slušně uložit za pomocí sáčků a trochy vynalézavosti, pro přípravu jednotlivých partií/scénářů to ale není úplně vhodné. Můžete si tedy pořídit některý z insertů, které jsou na internetu běžně k dostání, tam si ale pěkně připlatíte. Je to vlastně trochu škoda, protože v poslední době jsme recenzovali několik výrazně levnějších her, které měly propracovaný systém ukládání komponent.

jedna z nejnáročnějších českých lokalizací
jedna z nejnáročnějších českých lokalizací

No a pak tady máme pravidla. Gloomhaven rozhodně nepatří mezi banální hry a věcí, které je potřeba se dopředu naučit je pořádná hromada. Naštěstí se našlo pár chytrých a ochotných hlav (včetně těch z Albi) a postarali se o videonávody, které vám pomohou se vstupem do světa nejlépe hodnocené deskovky současnosti.

Videonávod od albi:

Videonávod od Nithrania:

A ještě další varianta od Stolovek:


To je za nás zatím vše. Uvidíme, jestli se nám podaří svět Gloomhavenu prozkoumat natolik, abychom vám mohli poskytnout plnohodnotnou recenzi. Takže třeba za rok? Spíš za dva!

Petr


edit: aby toho od Albi nebylo málo, dostali se k nám i opravené karty. Je jasné že u prvního vydání takto velké hry vznikne pár chyb, ale už tak jasné není jak se k tomu vydavatel postaví. Tohle by měl být standard!

palec nahoru
palec nahoru

Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku