recenze - VIKOMTI ZÁPADNÍHO KRÁLOVSTVÍ

15.11.2020

Nedávno recenzovaní Architekti si od nás odnesli skvělé hodnocení a stále se drží mezi nejčastěji hranými deskovkami, o kterých jsme letos psali. Uteklo jen pár měsíců a máme tady Vikomty, kteří se taky odehrávají v Západním království, ale měli by být dostatečně odlišní na to, aby se vyplatilo vlastnit obě hry. Tedy všechny tři! Nebojte, k Paladinům se taky dostaneme.

Jak říkává můj věrný kolega Yarek: "Měl bys ještě detailněji popisovat ty komponenty!" Nu dobrá, začneme tedy krabicí. Tahle stylová bedýnka má opět úžasně malé rozměry a je naplněná až po okraj, stejně jako tomu bylo u Architektů. Celá série her ze Západního království vám bude v polici parádně lícovat. Pod pěkně ilustrovaným víkem najdete česká pravidla, dva balíky karet, hromadu dřevěných "pinčlíků", ale hlavně variabilní kruhový herní plán. No, je to vlastně spíše desetiúhelník, do jehož středu pak umístíte plastový hrad. Vůbec to nevypadá špatně, o ilustrace se opět postaral Mihajlo Dimitrievski a stejně jako u ostatních her ze série si mě získal.

Pravidla jsou perfektně sepsána a i když se nejedná o zrovna nejjednodušší hru, stejně jako u Architektů je vše srozumitelně a výstižně popsáno a k pochopení všech mechanizmů mi stačilo jedno přečtení. Příprava na první partii ale chvilku zabere. Složíte herní plán, rozdělíte karty počátečních měšťanů, každý si připraví svou desku hráče (které by moc slušely dvě vrstvy kartonu), vybere si jednoho významného měšťana a... Woow, celá hra na stole vypadá prostě úžasně. Zajímavé, i když jsou si hry ze Západního království graficky tolik podobné, vůbec bych Vikomty neoznačil za nějaké generické euro, tahle deskovka má prostě styl a já jsem po každé přípravě natěšený na první tah.

No jo, ale co mám dělat? Jak začít? Jsem to ale trouba, vždyť to mám celé "sepsané" na desce hráče. Doplním novou kartu do řady na desce hráče, Vikomt se projede po herním plánu na svém vraném oři, rozhodne se, jestli propustí neutrálního měšťana a provede jednu ze čtyř akcí. Pak už jen stačí zkontrolovat, jak si vede vaše počestnost a zkaženost a nakonec dobrat karty do dalšího tahu. Takhle banální tahle hra je. Ok, těch možností a rozhodnutí máte pořádnou hromadu a myslím, že si na své přijde každý fanoušek euro-her. Nejjednodušší je obchod, tam prostě za kombinaci symbolů na kartách a mincí nakoupíte některou ze surovin, nebo akcí, kterou budete moct provést.

Další z akcí je stavba, kdy vezmete jednu ze tří typů budov seřazených na vaší desce hráče a umístíte ji na volné pole na vnějším okraji herního plánu. Vy ale určitě budete nakupovat kalamáře a opisovat rukověti, protože pokud posbíráte vhodnou kombinaci, nemine vás pořádná nálož vítězných bodů. No jo, ale pak vám soupeři před nose zaberou cenný hrad uprostřed herního plánu a přijdete o možnost stát se hradním pánem. A vy chcete být hradním pánem, vyšplhat až nahoru a vysmívat se soupeřům. Tedy alespoň mě to baví a baví mě celá tahle úžasná hra. Ok, teď jsem se trochu unáhlil, hodnocení nás čeká až za chvíli. Zpět k hratelnosti. Je jen na vás, jakou strategii k zisku vítězných bodů zvolíte. Partii můžete popohnat kupředu. Celou dobu totiž sbíráte karty dluhů a karty smluv, které jsou zásadní pro ukončení partie.

Vikomti jsou deskovka pro přemýšlivé hráče, a většina partií, které jsem hrál se zkušenými euraři, skončila velmi těsně. Všechno se dá pěkně pohlídat, optimalizovat tahy. Vlastně už od výběru karty, kterou nasadíte na svou desku hráče, všechno, co během tahu uděláte, jde perfektně promyslet. Optimalizace je důležitá, protože když se spoluhráči rozhodnou posbírat karty dluhů a ukončit partii, musíte tomu svou hru přizpůsobit a nebo se k nim přidat. Tohle je pro mě vlastně největší mínus celé hry. Jsem totiž spíš budovací typ hráče. Mám v hlavě asi deset dalších tahů a najednou se ozve pomyslný gong, poslední kolo! A já už začínám počítat, co se povedlo a kde jsem zaostal. Zároveň tady do určité míry funguje interakce mezi hráči, protože neznám lepší pocit, než vykázat soupeřova poddaného z nádvoří, ale ten nešťastník s tím prostě měl počítat. Nebo když někomu před očima seberete rukopis, po kterém tak toužil, haha, naser si! A tímhle krásným souslovím bychom recenzi mohli ukončit a přejít ke stručnému verdiktu.

Letos se na českém trhu objevila pořádná hromada lokalizovaných euro-her. Tlama games se toho nebáli a přišli hned s celou trojicí deskovek a dvojicí rozšíření ze série Západního království. Vikomti krásně vypadají, nabízejí spoustu strategického rozhodování a hlavně si je zítra zase zahraju. :)

Petr


Hodnocení designu: 5/5

Hodnocení hratelnosti: 4+/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku