recenze - TRŮN 2
Loni v červnu už jsme o jedné hře, která nesla jednoduchý a úderný název Trůn, psali. Číslovka 2 je tady důležitá, protože se jedná právě o přímé pokračování původního Trůnu, který si v naší recenzi nevedl vůbec špatně. Jednoduchých karetek pro dva hráče totiž není nikdy dost, ale přeci jen mě tenkrát nenapadlo, že by se mohl objevit i druhý díl.
Krabička na sobě opět nese stylovou kresbu, protože ilustrací celé hry se samozřejmě nechopil nikdo jiný, než můj oblíbenec Mihajlo Dimitrievski. Ale myslím, že něco podobného jsem psal už minule. :) Naštěstí je tady ale pět úplně nových frakcí a to znamená, že pod víkem najdete padesát dva jedinečných karet, na kterých se vám nově představí partičky Gnómů, Obrů, Draků, Trolů a taky Věštců. Zpracování nemám co vytknout, Trůn 2 se povedl úplně stejně jako předchozí Trůn. Nebo spíše Trůn 1? Ježiši, v tom bude bordel.
A mnoho rozdílů nenajdete ani v pravidlech, respektive pokud umíte hrát Trůn, umíte hrát i Trůn 2. Hlavní novinku představují schopnosti nových frakcí. Tak například, takoví věštci vám po vítězném štychu v první fázi hry umožní nakouknout na vrchní kartu dobíracího balíčku. Gnomové jsou oproti tomu takoví otloukánci, které se snaží Obři svými tlapami rozmáznout po zemi. A třeba Draci vám zase umožní začít následující štych bez ohledu na výhru v tom předchozím.
Jinak je tady ale vše při starém a opět se jedná o jednoduchou, skladnou a zábavnou karetku, kterou otočíte klidně pětkrát po sobě ať už někde u piva, nebo třeba, což se nám velmi osvědčilo, při cestování vlakem. Já sám občas rád sbalím několik podobně malých her a pak si je s kamarády zahrajeme právě během výletů a nebo na dovolené. To je zároveň vše dámy a pánové, děkuji za přečtení recenze a přeji vám krásný a ničím nerušený den. A nebo, že by ještě něco…
Tím hlavním lákadlem, pro nákup druhého Trůnu je podle mě možnost zkombinovat obě hry do jedné a zahrát si ve třech a nebo dokonce čtyřech hráčích. Dle návodu vhodně nakombinujte frakce z obou her (rytíře a skřety, nebo gnómy a obry) a pak hrajete všichni proti všem ve třech hráčích, a nebo týmově ve čtyřech. Schopnosti některých frakcí jsou pro tuto variantu upraveny, stejně jako pravidla. V první fázi se v každém štychu hraje o dvě odkryté karty, vítěz si pak kartu vybírá jako první, ve druhé fázi si pak vítěz štychu jednoduše bere všechny karty. Bál jsem se nějakých kostrbatých postupů, ale musím uznat, že tohle je opravdu chytré a hlavně jednoduché řešení.
Už při hraní prvního Trůnu jsem trochu litoval, že si ho nemůžeme zahrát ve více lidech a kombinace obou her teď tuhle variantu nabízí. Kombinovat frakce navíc můžete i ve dvou, což hru dělá velmi variabilní. Pokud už tedy vlastníte původní Trůn a rádi byste si ho zahráli ve více lidech, je pokračování jasná volba. V opačném případě bych asi nejdříve začal jedním z balíčků a to klidně tím novějším.
Petr
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku