recenze - TIPNI SI! NA CESTY - NEKONEČNÝ VESMÍR a OHROŽENÁ PLANETA

24.09.2023

Není tomu tak dlouho, zrovna začínalo léto a my jsme šli poprvé navštívit letní zahrádku s verzí hry Tipni si! Od nuly do 100… Slunce pořád peče, ale listí už pomalu opadá a my se jdeme rozloučit s létem další malou skladnou hrou Tipni si! Na cesty, tentokráte na téma Nekonečný vesmír a Ohrožená planeta.

V takové malinké krabičce najdete jen šedesát tři karet s otázkami, bodovací bloček a jednostránková pravidla. Vejde se vám pohodlně do kapsy a možná i obě dvě, které máme s sebou my. Pravidla se shodují u obou balení a jsou více podobná původní hře, než ta z verze Od nuly do 100. Formát karet s otázkami je také stejný. Co bych rovnou vytkla, je, že víčko od krabičky sice pěkně hladce sedí, ale nedrží a protože krabička je tzv. na stojáka, stačí ji položit, víko hned sjíždí a hladké karty samy pochodují ven.

Jak se to tedy hraje? Na svůj vlastní bodovací list si zapíšeme jméno nebo třeba přezdívku, nebo nějaký znak, ať to není moc dlouhé. Jeden z hráčů táhne otázku a vybere si na ní ze tří možností. Pak každý, včetně toho, co četl, tajně zapíše svůj číselný tip a až jsou všichni hotovi, odtajní svůj tip ostatním. Přichází fáze sázení a tady je mírná změna od originálu, kdy nemáte k dispozici žetony, ale jen své psací potřeby.

"Kolik procent přijatého záření Země odráží?" Co já vím, tak třeba třicet. Ale Petr dal deset a Honza pět. No dobře, tak asi to bude míň, než jsem myslela, sázím na Petra, třeba bude blíž, takže do políčka "Sázím na" na bodovacím listu zapíšu jeho. Chyba lávky, že. Měla jsem si věřit! Naštěstí tady ale nemůžete na konci hry skončit na mizině, všechny body, co jste získali, vám na papíře zůstanou, takže můžete být klidně celou dobu samolibí jako Petr a sázet výhradně jen na sebe. 

Trošku nás zarazilo, že bodovací arch má řádků deset, ale dle pravidel je kol pouze osm a remíza je ošetřená - tak asi kdybychom chtěli hrát déle? Nebo se něco dalšího chystá? Nevím. Hru si zahrajete ve třech až šesti hráčích a co je asi nejlepší na těchto mini Tipni si! je, že je můžete libovolně spolu kombinovat. A to jak mezi sebou, tak i se základní hrou. Tím pádem oproti nuly do 100 máte větší šanci, že se nedostanete ke stejné otázce a navíc jsou pravidla jednodušší.

Jednotlivá témata Tipni si! Na cesty si užijete kdekoli a s kýmkoli. Nepotřebujete k tomu v podstatě žádné místo, jen si musíte opatřit vlastní psací potřeby, protože ty součástí balení nejsou. Zahrajete si je jednotlivě ale i v kombinaci s jiným balíčkem nebo základní hrou. Doporučuji ale rovnou kombinovat, protože jak Nekonečný vesmír tak i Ohrožená planeta mohou být občas lehce nezáživné nebo nemáte prostě vůbec představu o možné odpovědi. U Ohrožené planety jsou navíc otázky dosti limitované stavem v daném roce, takže jednoho dne už prostě budou zastaralé. "Kolik procent plastového odpadu vyprodukovali občané ČR v roce 2017?" Pokud to není spojeno s nějakým významným milníkem, pak je otázka prostě taková nemastná, neslaná. 

I přes někdy příliš abstraktní otázky, o kterých nemáme absolutně šajn, jsme se dobře pobavili a ačkoli původní varianta je pro mě stále tou nejlepší, určitě k ní občas tahle nová témata přidám. Tak teď ještě počkat na to Stříbrné plátno, na to si zuby brousím už delší dobu! Tipuji, že se letos ještě jedné recenze na Tipni si! dočkáme a sázím na sebe! 

Petra


Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 3/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku, tipnete si, kolik odběratelů nám letos přibylo?