recenze - TIPNI SI! OD NULY DO 100

30.07.2023

Jako obvykle míříme na pivo a protože v cílové destinaci nejsou moc velké stoly, tentokrát ani místo v batohu a nechceme moc přemýšlet, tahle mini verze známé hry Tipni si! je naší dnešní volbou.

V opravdu úsporně malé lehoučké červené krabičce se nachází pouze dvě komponenty - titěrné kartičky a pravidla. V těch se dočteme, že pokud jsme líní se učit z textu, přes QR kód si můžeme pomoct videonávodem. My ale líní nejsme (anebo nemáme data a v hospodě není wifi), takže máme celých pět kraťoučkých stránek přelouskaných za dvě minuty.

V čem tedy tato varianta oblíbené hry Tipni si! spočívá? Oproti původní verzi tady nebudeme sbírat body (žetony), ale budeme se snažit zbavit co nejrychleji všech karet dřív, než soupeř. Hra je týmová, ale dá se zahrát i ve dvou. Pokud je hráčů víc, rozdělí se do tří týmů, rozdají se kartičky, doprostřed se vloží počáteční hodnota padesát a můžeme směle začít.

"Kolik karet Šance je ve hře Monopoly?" Hm… Počáteční hodnota je padesát a moje takzvané modifikační karty, kterými mám určit přibližný (nebo "přesný") číselný údaj, mi dovolují pouze odečítat nebo přičítat dalších padesát nebo dvacet. Myslím si, že karet Šance v Monopolech by mohlo být třeba kolem dvaceti? Takže k výchozí padesátce přičtu dvacet a teď už můžu jen přičíst nebo odečíst padesát nebo tam fouknout kartu "Přesně…nebo skoro", kterou říkáte, že jste si jistí (+- pět). Pokud se vám podaří pomocí karty "Přesně" trefit, můžete se zbavit až dvou karet naráz! Pokud se ale bude váš výsledek lišit o více než zmíněných pět, pak i kdybyste byli správné odpovědi blíž než soupeř, žádnou kartu nespálíte. Já tedy odečtu padesát a výsledek je tedy 50+20-50=20. Jestli je to správně, to vám neprozradím, protože otázek je poměrně málo a ne že si to budete googlit!

Pokud se karty zbavíte, dáte ji rubem na počáteční hodnotu padesát a vámi hádaná hodnota je novým výchozím číslem pro všechny. Proto je hra velice přibližná, někdy se k vámi zamýšlenému číslu těžko dá dobrat, zvláště, pokud už nemáte skoro žádné karty s otázkami, a tudíž si nemůžete vybírat, na kterou odpovědět. Ale stejný problém má samozřejmě i soupeř, který má svou sadu otázek, v čemž spočívá další rozdíl oproti původní hře - neodpovídáte tedy na stejnou otázku, ale na svou, dle vlastního výběru (který máte zrovna k dispozici). Tady jsme ale narazili hned na zádrhel. Obyčejně problém s počty nemáme, ale tohle byl opravdu velký oříšek, kterým jsme se nespočetněkrát obrali o výhru - člověk by neřekl, jak těžké je si představit odečítání fixních modifikačních hodnot od výchozího čísla, abyste se dobrali k vámi tipované odpovědi. Hráli jsme těch her po sobě mnoho a i po x. partii jsme dělali semtam tu samou botu. Čím to je, kdoví, možná jsme jen natvrdlí.

Co nás ale zamrzelo je, že otázek je sice 158, ale když v každém kole pro dva týmy použijete dvanáct a pro tři týmy osmnáct karet, rychle jejich zásobu spotřebujete a začnou se opakovat. Ne že bychom vyloženě stíhali sledovat soupeřovy otázky, ale některé určitě ano a prohazovat si je tak, abychom neměli ty stejné v dalším kole, se v podstatě nedá, protože odhozené karty se dávají cik cak podle toho, kdo vyhrál, doprostřed jako nové výchozí hodnoty. Kdo má tedy dobrou paměť, může si snadno hodnoty zapamatovat, zvláště pak když těch partií po sobě dáte hned několik. I tak nás ale hra bavila, otázky byly zajímavé a když soupeř zase podělal tu jednoduchou rovnici, jeho naštvání bylo vtipné.

I přes to, že jsem psala, jak se otázky brzo spotřebují, nepamatuji si z nich, vzhledem k jejich povaze, už skoro nic, takže znovuhratelná určitě je. Chcete-li tedy něco svižného, jednoduchého, nezabírajícího místo a nevyžadujícího skoro žádné znalosti, tahle varianta oblíbené tipovací hry je určitě vhodným kandidátem. 

Petra


Hodnocení designu: 3+/5

Hodnocení hratelnosti: 3/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku a zkuste si tipnout, kolik lidí má radost z nového loga Twitteru.