recenze - TERRA FUTURA

16.12.2021

Nedávno jsme se podívali na novou původní českou hru Balada. Pánové z Time Slug Studio opravdu nelení, protože jim v jednu chvíli přistály na trhu hned dvě deskovky. Terra futura je o poznání větší a podle všeho i ambicióznější projekt, takže jsem se těšil, až ji v celé kráse uvidím na svém stole. Bude to láska na první pohled?

Tím prvním pohledem myslím například pohled na víko krabice, která vypadá opravdu povedeně a její grafický styl navíc koresponduje i s obsahem. To hlavní, čím se může Terra Futura pochlubit, jsou karty dvou úrovní, které zdobí stylové a při bližším prozkoumání i poměrně detailní ilustrace. Dále v krabici najdeme hromadu různobarevných dřevěných kostiček a figurek. Ty si, místo do sáčku, můžete rozdělit do přiložených papírových krabiček, které během hraní poslouží jako pořadač/podavač. Zrovna tahle vychytávka se nám během prvních partií moc neosvědčila, praktičtější byly hromádky komponent na stole. To se ale změnilo při naší první seanci v hospodě, kdy jsem naopak praktické uložiště pro komponenty naplno docenil. Navíc musím pochválit tematickou absenci plastů, až na pár sáčků, které naštěstí mají vícero využití, pokud například dealujete drogy.

Pravidla nejsou složitá, několik dobře strukturovaných stránek si stačí jednou přečíst a budete v obraze. To samé platí o přípravě partie. Na stůl rozložíte nabídku karet obou úrovní a dřevěné žetony surovin, každému hráči dáte počáteční kartu, dvě bodovací karty a můžete se pustit do budování vaší "krajiny budoucnosti". Hra rozložená na stole nevypadá vůbec špatně, naopak všechny komponenty k sobě ladí, ilustrace na kartách představují jakási dioráma různých budov a prostředí. Ve svém tahu pak můžete spálit jednu vyloženou kartu z nabídky uprostřed stolu a následně si dobrat kartu jinou, kterou vyložíte do svého území. Před sebou takto vytváříte "mapu" o velikosti 3x3 karty.

Během každého vyložení aktivujete danou kartu, ale co je hlavní, i všechny karty, které s ní sousedí horizontálně i vertikálně. Díky aktivovaným akcím pak můžete získávat nové suroviny a produkty, provádět směnu, popřípadě se zbavovat odpadu, který během jednotlivých akcí vznikne. Odpad tady reprezentují černé kostičky a jejich tematické zasazení do hry je vyřešeno opravdu zajímavě. Tak například. Jedna z akcí vám nabízí dvě možnosti: Vyměňte tři suroviny za hotový produkt a nebo ušetřete, spotřebujte pouze dvě, ale vznikne vám jedna jednotka odpadu. Některé karty disponují polem pro uložení odpadu, jiné jsou k jeho sběru přímo určeny. Neuložené kostičky odpadu vám ale deaktivují akce karet, na kterých leží. Doufám, že teď máte alespoň přibližnou představu o tom, jak se Terra Futura hraje a můžeme si takříkajíc vyložit karty na stůl.

Stejně jako u nedávno recenzované Balady, i tady čeští autoři přišli s několika neotřelými herními prvky. Vytváření vlastního fungujícího území pomocí karet a manipulace s odpadem jsou dva základní pilíře téhle deskovky. Musím uznat, že mě budování malého kousku země o rozměru 3x3 od první chvíle chytlo. Stejně jako v případě Balady, ani tady jsem si nesedl na zadek a netelefonoval kamarádům a rodině, na jakou úžasnou deskovku jsem narazil. Hru jsem si nejvíc užil ve dvou, kdy jste prakticky pořád na tahu a můžete lépe plánovat díky stabilnější nabídce karet. Samozřejmě je tady tím pádem i velká porce náhody a občas prostě marně čekáte na kartu, která nejde a nejde... 

Hra ale funguje i ve větším počtu hráčů a to dokonce i pokud se vás u stolu sejde pět! Za to mají ode mě autoři další velké plus. Už spolu s počáteční kartou navíc získáte schopnost kopírovat akce z karet vašich soupeřů, což přináší vítanou interakci mezi hráči, do které vás ale nikdo nenutí.

Pár opravdu zajímavých nápadů, spousta strategického rozhodování, svižná hratelnost a povedené grafické zpracování. Na druhou stranu Terra futura nenabízí nic, co by mě uchvátilo. Prostě pěkná a dobrá hra s originálním tématem.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 3+/5



Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku