recenze - STAR WARS: KLONOVÉ VÁLKY

10.08.2023

V rychlém sledu tady máme druhou hru s tematikou Star Wars. Tentokrát se podíváme na deskovku, která u nás vyšla už v loňském roce a stejně jako například dříve recenzovaný World of Warcraft: Wrath of the Lich King, se řídí kooperativním systémem Pandemic. U "WoWka" se podle nás tahle fúze slavné deskoherní a videoherní značky povedla, takže jsme zvědaví, jak si tvůrci poradili s implementací světelných mečů a blasterů.

Zasazení do období klonových válek je zřejmé už z víka krabice a názvu hry a lehce stylizované portréty hrdinů jako by se sem přenesly z obalu blu-ray. Celkově díky tomu hra působí velmi solidním dojmem. Fanoušky pak potěší i obsah a to v první řadě pěkně zpracované figurky hrdinů a "zlosynů", jak jsou v téhle deskovce pojmenováni Darth Maul, Generál Grievous a další nepřátelé. Pozadu nezůstali ani drobní droidi, kteří jsou vyobrazeni v různých pózách, což pak během hraní vypadá opravdu stylově. Povedené jsou i ilustrace na kartách a pokud například znáte jména jednotlivých známých stormtrooperů budete z balíčku jednotek nadšeni. Na konec jsem si nechal herní plán, který obsahuje třicet planet, mezi kterými se budete pohybovat. Z-Man Games tady opět odvedli skvělou práci a stejně jako ve Wrath of the Lich King i tady budou fanoušci předlohy spokojeni.

Způsob jakým je tvořena herní mapa jasně ukazuje na už zmiňovaný Pandemic systém a pokud jste už Pandemic, nebo nějakou jeho variantu hráli, budete při čtení pravidel rychle chápat, o co tady běží. Během přípravy si dle počtu misí zvolíte obtížnost, pomocí karet invaze vyložíte na herní plán úvodní skupinky droidů, zvolíte si hlavního nepřítele (zlosyna) a samozřejmě se každý hráč ujme jednoho z Jediů. Během svého tahu pak máte nárok na čtyři akce. V libovolném pořadí můžete přelétat z planety na planetu, bojovat s nepřáteli, plnit mise a nebo si prostě jen dobrat kartu jednotky. Navíc máte k dispozici akce a nebo schopnosti vašeho hrdiny.

Následně se ke slovu dostane zlosyn, který nejdřív využije své vlastní schopnosti a poté následuje fáze invaze během které se otáčejí nové karty invaze a na jednotlivé planety se dostávají další a další droidi. Pokud se vám na jedné planetě sejdou tři takovíto bojoví plecháči, následovat je bude větší figurka blokády, které se budete potřebovat zbavit pro další akce na dané planetě. Vaším cílem je vyřešit všechny mise, následně se utkat s hlavním padouchem (zlosynem) a porazit ho. Naopak, pokud se ukazatel ohrožení dostane na nejvyšší hodnotu, máte smůlu a můžete začít od začátku.

Mise k jejich splnění vyžadují konkrétní typy karet jednotek a díky tomu, že je počet vámi vlastněných karet omezen, nutí vás to plánovat se spoluhráči společné setkání na cílových planetách. Pomáhat si pak můžete i v soubojích, popřípadě schopnostmi vaší postavy, které se dají použít například i na hrdiny spoluhráčů. Samozřejmě že tady, stejně jako u Pandemicu, hrozí takzvaný problém alfa hráče, který se ujme vedení a bude ostatní úkolovat. Ve větším počtu hráčů se zase někdo z méně průbojných hráčů může dostat do situace, kdy jen poslouchá rady ostatních a vlastně si ani nezahraje. Protože se takové jednání někdy děje i podvědomě, je dobré na to během hraní myslet.

Zpátky ale k průběhu partie. Ve spolupráci s vašimi spoluhráči "čistíte" planety od droidů a blokád, plníte mise a během toho se občas střetnete i s hlavním zlosynem, kterého jste zvolili pro danou partii. Samozřejmě neexistuje jednodušší způsob, jak vám hru popsat, než jako Pandemic: Star Wars. Na druhou stranu, já jsem při hraní na slavnou deskoherní předlohu úplně zapomněl. Myslím, že i většina spoluhráčů, se kterými jsem Klonové války hrál, si užívalo především parádní Star Wars deskovku.

Ano, parádní. Jestli se v případě Star Wars: The Deckbuilding Game podařilo perfektní spojení tématu s klasickým deckbuildingem pro dva hráče, Klonové války postavené na Pandemic systému nedopadly o nic hůře. Jednoduchá, rychlá a akční hratelnost skvěle sedí k tématu Hvězdných válek, včetně toho, že se Jediové vydávají na hrdinské mise. Asi moje jediná výtka bude směřovat k samotnému hernímu plánu, respektive velmi jednoduchému způsobu, jakým se po něm pohybujete. Autoři mohli tuhle přímočarost narušit například nějakými variabilními překážkami na spojnicích mezi planetami, takhle je totiž mapa poměrně strohá a nenajdete na ní nic, než třicet propojených planet.

Z-Man Games s licencí naložili dobře a Klonové války jsou díky tomu další povedenou fúzí, která dává smysl a neslouží jen k podojení peněženek fanoušků Star Wars. Na konec bych si ale i tak dovolil drobnou odbočku. Já bych si totiž konečně přál další velkou, komplexní Star Wars deskovku, která by navázala na skvělou Rebelii.

Petr


Hodnocení designu: 4+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku