recenze - RIVALOVÉ: NEBEZPEČNÉ OKRUHY

01.08.2019

I když se nám původní Rivalové hodně líbili, pocit nebezpečí si vůbec nevybavuju. Ale "Nebezpečné okruhy"? Vůbec se při vybalování necítím v bezpečí, co když se pořežu o ten tvrdý papír, ve kterém je rozšíření zabalené? Já se snažím vtipkovat, nikdo se nesměje, ale tady asi opravdu půjde o život. Že by nás čekaly nějaké bouračky? Uvidíme.

Kromě nového oboustranného herního plánu, v balení najdete sadu šesti karet se schopnostmi pilotů. My se ale nejdříve podíváme na dvě mapy, které nás ve hře čekají. V původních Rivalech byly dva okruhy a každý byl situovaný na klasickou dráhu pro formule. Rozšíření se na první pohled zdá být různorodější.


Město

Tenhle okruh se nachází uprostřed moderního města a hlavním lákadlem jsou tady smyčky, které vám ve vzniklé křižovatce nabízejí novou možnost, jak blokovat auta soupeřů a nebo, v tom horším případě, ta vaše. Závod se tím samozřejmě o něco protáhne, a to i díky nutnosti nad každým průjezdem pouvažovat. Takováto křížení trati tady najdete dvě a opravdu přinášejí jen možnost formule zablokovat, destrukčního derby se nedočkáme.

Vizuálně se podle mě jedná o nejhezčí mapu, nicméně křižovatky nejsou dostatečným lákadlem, proč si Nebezpečné okruhy pořizovat. Ještě na trati najdete dvě zkratky, jednostopé cesty, které lemují trať. Asi bych se, být autorem, snažil přidat minimálně jednu další inovaci.

Mnohem zajímavější se mi jeví druhá mapa. Podle pravidel to vypadá na "nebezpečnější" okruh. Jsem napnutý jak tětiva při finále olympijského závodu v lukostřelbě.


Poušť

Celou trať lemují kopce působící skoro trojrozměrně. Ve spodní části najdeme most, který nemá úplně zachovalou vozovku. A takovýchto neudržovaných míst je tu více.

Poškozená část trati způsobuje opravdu zapeklitý problém, protože na takovém segmentu nemůžete svůj tah ukončit. Jediná možnost jeho využití je během předjíždění, a protože je každý úsek oproti těm běžným poloviční, budete potřebovat dvojnásobek bodů z akčních karet. Takže nám vznikají nové možnosti blokování a zároveň další aspekt, který musíte zohlednit při plánování svého tahu.

Pouštní okruh mi připadá nejzajímavější ze všech čtyř, které si od Mindoku můžete pořídit. Poškození na trati do hry přináší něco úplně nového a pro mě je hlavním lákadlem tohohle rozšíření.


Nové schopnosti pilotů

Kromě herního plánu je v balení ještě šest nových schopností. Můžete je kombinovat s těmi ze základní krabice, ale spíše bych vám doporučil je nejdříve pořádně vyzkoušet na nových okruzích. V pravidlech je popsáno, jak karty nakombinovat, popřípadě jak omezit jejich účinek. Bohužel tam ale není uvedeno, jak na ně během hry nezapomínat. :)

Konkrétně karty Ambiciózní jízda a Drsný styl jsou opravdu zabijácké a oproti ostatním poměrně nevyrovnané, ale to mi nevadí, prostě se při úvodní dražbě budete muste plácnout přes kapsu, abyste soupeře přeplatili.

Poměr ceny a kvality v článcích většinou neřešíme, tady ale udělám vyjímku. Doporučená cena za rozšíření je 299 Kč, a to je podle mě férová nabídka. Pokud se vám tedy stejně jako mně původní hra líbila, a tři stovky vás nezruinujou, tak není co řešit. Bylo by ale fajn, kdyby na český trh dorazila i některá z konkurenčních her ze světa motorsportu.

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku