recenze - RES ARCANA

16.05.2021

Když jsem před dvěma lety poprvé zaznamenal hru Res Arcana, okamžitě se dostala do mého wish listu. V tomhle krátkém seznamu mám průběžně 3-5 deskovek, protože je spíš mažu, než přidávám. Res Arcana se tam ale udržela docela dlouho, tak dlouho, že už jsem přestal doufat v lokalizaci. Jak vidíte, naděje umírá poslední a Blackfire nám nedávno, podle mě docela překvapivě, přinesl českou verzi.

Krabice má menší, poměrně nestandardní rozměry, ale autoři naštěstí nenechali nic náhodě a opatřili ji perfektní fantasy ilustrací. To aby vám bylo hned jasné, jaké téma můžete od hry očekávat. Nahlédnutím pod víko objevíte další "vychytávku" a tou je plastový insert, který pohodlně pojme všechny komponenty, včetně obalených karet. Navíc je tady praktický podavač na žetony esencí, který využijete při samotném hraní. Vidíte, my jsme se k hratelnosti ještě ani nedostali, protože se rozplývám nad luxusním balením. :) A pochválit samozřejmě musím zpracování a grafiku všech komponent. Fantasy ilustrace na kartách jsou detailní, žetony jednotlivých esencí se neliší jen barvou, ale i tvarem.

Pravidla jsou přehledně strukturovaná a každá fáze hry je v nich doplněna o příklady. Už po prvním přečtení jsem měl jasnou představu, jak bude celá partie probíhat a hlavně jsem dostal velkou chuť někoho vyzvat. Po ruce byl bohužel jen jeden soupeř, ale už teď můžu prozradit, že Res Arcana funguje skvěle i jako dvojkovka. Příprava je, díky přehledně uloženým komponentům, naprosto pohodová a za dvě minuty máte vše vyskládáno na stole. Masivní lesklé kartonové karty Míst moci vypadají na stole luxusně, stejně tak podavač na žetony esencí. Každý z hráčů náhodně dostane osm karet artefaktů a dva mágy, ze kterých si vybere a před sebe vyloží jednoho. Svou sadu karet artefaktů si můžete prohlédnout, což vám s volbou mága pomůže a musím říct, že mě tahle "otevřenost" příjemně překvapila. Zvyšuje to vlastní iniciativu hráčů. Čím lépe budete znát jednotlivé akce na kartách, tím jednodušší pro vás tahle volba bude.

Ve svém tahu můžete provést jen jednu akci, takže hra pěkně odsýpá i ve čtyřech. A pokud nenarazíte na příliš nerozhodného soupeře, ve dvou jste na tahu skoro permanentně. Tohle mě prostě baví, žádné zbytečné prodlevy, vyložíte kartu, provedete akci, koupíte si monument, nebo jednoduše passujete. Na začátku vás pravidla vybízí, abyste si pro první partie zvolili předpřipravené balíky, mně ale mnohem víc baví ta nutnost přizpůsobit strategii náhodně namíchané sadě osmi artefaktů. A když píšu "náhodně namíchané", může se vám samozřejmě stát, že z obdržených karet nebudete mít velkou radost. V ideálním případě vám totiž karty navazují například tak, že si díky jednomu artefaktu doberete esence, pomocí kterých aktivujete akci na další kartě a tak získáte zlato potřebné ke koupi monumentu.

Nejcennější jsou samozřejmě karty, které vám přinesou vítězné body, nebo dokonce vítězný bod za každou esenci určité barvy, kterou na kartu položíte. Na konci každého kola dochází ke kontrole vítězství a pokud se někomu podaří dosáhnout na vytoužených deset bludišťáků, hra končí. Res Arcana mě svou herní dynamikou doslova uchvátila a ani po mnoha odehraných partiích jsem se u ní nenudil. Nejdřív jsem ji všem popisoval jako jakýsi "Splendor na steroidech", to ale není úplně trefné označení. Mnohem víc hra připomíná například kultovní Dobyvatele Vesmíru od stejného autora. Perfektně mi sedlo i fantasy/alchymistické téma, podpořené krásnými ilustracemi na kartách. Nejednou se nám samozřejmě stalo, že některý hráč (mě nevyjímaje) celou partii remcal, jak mizerné karty v úvodu dostal. Pokud vás taková situace nedokáže otrávit, ale spíš namotivovat, myslím, že je Res Arcana aktuálně jedna z "must have" her na českém trhu.

Zdání někdy klame. Res Arcana není karetka na posezení u piva, ale překvapivě velká hra (nejen rozměrově), ve které jen s pár kartami zažijete slušný mindfuck.

Petr


Hodnocení designu: 5/5

Hodnocení hratelnosti: 4+/5Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku