recenze - PORT ROYAL: KONTRAKT 18+

30.08.2018

Před pár měsíci jsme si spolu s Petrem otevřeli láhev Don Papa rumu a k tomu balíček skvělé karetní hry Port Royal. Nyní je správný čas otevřít další láhev dobrého rumíku, jelikož se chystáme zahrát rozšíření k tomuto karetnímu klenotu.

Víme, že v době kdy vydáváme tento článek o rozšíření "Kontrakt", již vyšla novější expanze s názvem "Dobrodružství začíná". Možná si tedy říkáte, že s recenzí přicházíme jak s křížkem po funuse. Ale kdepak, Deskolog nikam nespěchá a dokáže ocenit kvalitu ve správnou chvíli, stejně jako u dobrého rumu. Vydržet, nechat to pořádně dozrát a poté si to s grácií dokonale vychutnat.

Tři pro sebe a jednu pro tebe.
Tři pro sebe a jednu pro tebe.

Port Royal je již klasika oceněná několika nominacemi a cenami jako třeba Vuoden Peli, Á la carte nebo Golden Geek. Myslím, že bylo otázkou času, kdy vznikne nějaké rozšíření a díkybohu jsme se dočkali. Já osobně bych se pasoval do role velkého fanouška Port Royal a žádné takové rozšířeníčko bych si nenechal ujít. Pojďme si tedy nalít kvalitního rumu...

Na Deskologu podporujem alkohol a gambling.
Na Deskologu podporujem alkohol a gambling.

Rozšíření Kontrakt přináší dvě důležitá nastavení hry - pro sólo hru a pro kooperativní hru. Zapomeňte na obojí. Nejsme žádní nerdi bez kamarádů, co žijou sami, ani podělaní pacifisti. Jsme drsní piráti, kteří pijou rum z lebek svých nepřátel. Žádáme si krev!

Proto zde budu psát jen o novotách pro klasickou, tu "drsňáckou", verzi.

Tohle přesně nechceš.
Tohle přesně nechceš.

Máme tu přidány pirátské lodě, u kterých dostane navíc jednu minci i vámi zvolený spoluhráč. Pak tu máme nové karty postav jako Kupce, Víceadmirála nebo Kanonýra, za kterého například dostanete minci za každou loď kotvící v přístavu (krom té první).

Nejzajímavější novotou jsou jistě karty Kontraktů. Ty mají různé úkoly (například najmi postavy vtipálka a mnicha) a za jejich splnění těchto úkolů získáte mince. Komu se to podaří dříve, čeká ho větší odměna. Při více splněných kontraktech získáte i nějaké body vlivu.
Karty rozšiřují rozměr strategie, otázkou je, jestli s jejich pomocí opravdu dosáhnete rychlejšího vítězství.

Kontrakty v Port Royal se jenom hrnou.
Kontrakty v Port Royal se jenom hrnou.

Stejně jako minule, si i tentokrát povíme něco o rumu. Hrou nás doprovázel Captain Morgan a jeho Black Spiced rum. Lepší symbolické spojení, než kapitán Henry Morgan, známý jako mořeplavec a guvernér, a Port Royal, jsme nemohli vybrat.

Captain Morgan je rum jamajského původu vyráběný již od roku 1944. Ve světě se prodává pod tímto názvem přes tucet druhů. Nejznámější je Original Spiced Gold, jenže my jsme si otevřeli temnější druh zvaný Black Spiced. Hlavní surovinou je samozřejmě melasa, koření a bylinky. Melasa je prvotřídní kvality tzv. BlackStrap. Celé to pak zraje k dokonalosti v dvakrát pálených dubových sudech.

Podle legendy byla rakev spolu s ostatky Morgana pohřbena roku 1866 na břehu Jamajky, v přístavu Port Royal. Při jednom silnějším zemětřesení se rakev uvolnila do moře a už ji nikdo nikdy nespatřil. Prý dodnes duch kapitána bloudí po širém moři a hledá své ostatky, aby mohl konečně spočinout.

Je zase prázdná!
Je zase prázdná!

Port Royal: Kontrakt je pro nováčky téměř zbytečná záležitost. Základní verze totiž poskytuje dostatek hratelnosti a zábavy. Rozšíření doporučuju jen ostříleným námořníkům jako jsem já, kteří dokážou odehrát partičku Port Royal se svázanýma rukama a přitom ještě drtivě porazit soupeře (poznámka: autor rád přehání). Jo a ještě k tomu můžu doporučit Captain Morgana s colou pro ještě lepší zážitek :)


Yarek, black spiced, párek


Hodnocení hratelnosti nováčkem: 2/5

Hodnocení hratelnosti veteránem: 4/5 (s Captain Morganem)


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku