recenze - NASTUPOVAT, PROSÍM: NEW YORK & LONDON

17.11.2022

Čas od času se stane, že nám nějaká hra úplně uteče z našeho hledáčku a její vydání je pak spíše překvapením. To se týká právě i české lokalizace deskovky Get on Board: New York & London, kterou si pro nás nedávno připravilo vydavatelství Dino. Jak si povede v čím dál pestřejší konkurenci flip and write her a jestli to nakonec bylo příjemné překvapení se pokusím sepsat v dnešním článku.

Co mě rozhodně překvapilo na první pohled, je stylová art deco grafika, která zdobí nejen víko krabice, ale i oboustranný herní plán, který se ukrývá uvnitř. Je to i jeden z důvodů, proč vás hra na první pohled zaujme v obchodě. Tím dalším je pak název, který má velmi blízko k vláčkové klasice Jízdenky, prosím!. A už teď mohu prozradit, že tyhle hry mají kromě českého názvu nějakou malou podobnost i v samotné hratelnosti. Zpátky ale k obsahu krabice. Kromě oboustranného herního plánu samozřejmě nemůže chybět arch záznamových listů a sada tužek, kterými do něj budete zapisovat. Pro každého z až pěti hráčů je také připraveno dvaatřicet dřevěných hranolů pro značení trasy na herním plánu. Celkově tedy hra působí opravdu svěžím dojmem a může za to právě použitý grafický styl, který evokuje padesátá léta.

Co se týče sešitu s pravidly, při čtení jsem neměl žádný problém s pochopením herních mechanik, pouze mě zarazilo několik překlepů, které se bohužel vydavateli nepodařilo odchytit. Hra je ale opravdu jednoduchá a pokud máte zkušenosti s jinými roll/flip and write deskovkami, budete hned vědět, která bije, hlavním lákadlem je v tomto případě herní plán, na kterém se podstatná část hry odehrává. Strana vyobrazující mapu Londýna je určena pro čtyři až pět hráčů, zatímco na mapě New Yorku si zahrajete ve skromnějším počtu dvou až tří.

Na začátku partie dostanete sadu dílků pro značení trasy, záznamový list, osobní cíl a karty autobusových lístků, díky kterým si zvolíte vaši startovní křižovatku. V každém kole se první hráč (revizor) postará o otočení nové karty autobusového lístku, která určí, jakým způsobem budete rozšiřovat vaše trasy. Záznamové listy se navíc liší, takže tvary vašich cest a cest vašich soupeřů mohou být v jednotlivých kolech rozdílné.

Vy tedy na herní plán pokládáte nové dílky značení trasy a díky tomu propojujete jednotlivé křižovatky, které obsahují cestující, místa, významná místa nebo semafor. No a pak si během výstavby trasy musíte hlídat, abyste posbírali studenty, kteří se chtějí nechat přepravit na univerzitu, turisty, co si chtějí vyfotit památky a nebo třeba starší paní, které se prostě rády projedou autobusem. A právě své úspěchy následně zakreslíte do záznamového listu. Jednotlivé postavy se pak neliší jen svými cílovými stanicemi, ale i způsobem, jakým se jejich oddíl na záznamovém listu vyhodnocuje. Tohle je vlastně i nejkrkolomnější část hry a jednotlivé způsoby vyhodnocování postav si musíte vžít, protože až potom docílíte plynulé hratelnosti a budete se moci soustředit jen na co nejefektivnější výstavbu vaší trati.

Jsou tady samozřejmě i mínusové body. Jedny můžete získat v případě, že svou trasu povedete po ulici, kterou už dříve zahrál soupeř, nebo soupeři. Další možnost, jak ztratit pár bodů jsou pomocná pole, která vám umožňují měnit rovné úseky za zatáčky a naopak. Všechny kladné i záporné body, včetně bonusů z osobních úkolů pak sčítáte až na konci partie, po zahrání poslední dvanácté karty autobusového lístku. Vyhrává samozřejmě ten, komu se podaří nasbírat nejvíce bodů.

A nebo bych spíš měl napsat, že vyhrávají všichni, protože se skvěle bavili?

Pokud bych Nastupovat prosím porovnával například s mým oblíbeným Ganz schön clever, nebo Railroad Ink, tak je novinka od Dina rozhodně nejkomplexnější, a mimochodem i nejhezčí. V čem ale pokulhává, je jakási herní ladnost, kterou nabízí jak výše zmiňované hry, tak třeba i Kartografové, nebo Vítejte ve svém vysněném domově. Tenhle rozdíl se ale naštěstí po několika zahraných partiích maže a vás pak čeká opravdu zábavná a skvěle znovuhratelná flip and write deskovka. A zrovna znovuhratelnost je velmi důležitý prvek takovéhoto typu her. Chuť okamžitě vytrhnout list z archu (ok, tady stačí ty zahrané otočit na druhou stranu:)) a pustit se do další partie, to je pro mě jasný důkaz, že se Nastupovat, prosím opravdu povedlo.

Dobře namixovaný flip and write, ve kterém se podstatná část partie odehrává na herní mapě New Yorku/ Londýna a do záznamových listů si pak zakreslujete výsledky vašeho snažení. Za mě tedy nakonec velká spokojenost a podobné překvapení si nechám rád líbit i do budoucna.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku