recenze - KASKÁDIE

24.10.2021

Kaskádie rozhodně nepatřila k mým nejočekávanějším deskovkám letošního roku, ale ten mohutný hype, který se začal projevovat v posledních týdnech před vydáním, mě přiměl se o ni zajímat. Všechna očekávání ale házím za hlavu, beru si štafle a pokusím se na Kaskádii podívat s co největším nadhledem.

Nejdříve se podíváme na to, jak to celé vypadá a jestli si dali grafičtí designeři a ilustrátoři záležet. Už stylová krabička naznačuje, že se nebude jednat o nějakou amatérskou nezávislou indie hru, vyrobenou na koleni. Je o něco menší, než jsem očekával a je to jen dobře, protože se do krabice všechny komponenty vejdou tak akorát. Nejvíc prostoru vám zaberou hexové destičky prostředí, které si samozřejmě budete muset vyloupat z kartonu. Dále tady najdeme hromadu dřevěných žetonů zvířat a praktický plátěný pytlík na jejich uložení. No a nakonec nesmím zapomenout na karty, které mě zaujaly asi nejvíce a to díky krásným ilustracím zvířat. Každé zvíře je tady navíc ve čtyřech provedeních A-D, což umožňuje nastavit obtížnost a navíc to zásadně zlepšuje znovuhratelnost. Bodovací karty zvířat jsou opravdu výrazným prvkem celé Kaskádie a svým vizuálem dost vyčnívají. Bohužel hra díky tomu jako celek působí na první pohled graficky dosti nesourodě. Ale opravdu jen na první pohled.

Pravidla jsou přehledně sepsána a to včetně všech možných názorných příkladů. Na druhou stranu, tahle hra se řadí mezi ty jednodušší, a tak je naučení všech postupů a herních mechanizmů otázkou jednoho přečtení. Na začátku partie si vyberete pět bodovacích karet zvířat, jednu od každého druhu a ty budou následně určovat, jakým směrem se vydáte. Během svého tahu si vybíráte ze čtyř náhodně namíchaných dvojic žetonů zvířat a destiček prostředí, které následně přiložíte ke své startovní destičce. Samozřejmě se při tom ohlížíte na karty zvířat, abyste při závěrečném vyhodnocení získali co nejvíce vítězných bodů. Před vámi tedy během partie postupně vzniká mapa vaší osobní Kaskádie, na které se mísí různá zvířata a typy prostředí. V této fázi už je dobře vidět, že autoři zvolili grafické zpracování prostředí opravdu citlivě, s důrazem na přehlednost. Co se týče zpracování a grafiky nemám tedy nakonec hře co vytknout.

Jako u spousty jiných deskovek, i tady se budete muset rozhodnout, jestli chcete hrát rozumem, nebo citem. Samozřejmě se můžete snažit každý tah detailně propočítat, ale ve čtyřech hráčích vás pak čeká opravdu dlouhá partie. Tím se dostáváme k dalšímu zásadnímu aspektu. Hra mě bavila především jako dvojkovka, kdy máte nejvíce prostoru pro plánování a nabídka žetonů zvířat a destiček prostředí se neobměňuje tak často. To samé se týká sledování vašeho spoluhráče a případného škození, kdy se rozhodnete vzít nepotřebné dílky, jen aby se k nim nedostal soupeř. Tyhle strategické možnosti jsem si nejvíc užil právě ve dvou. Tím nechci říct, že by hra s více soupeři nefungovala, ve třech se pořád jedná o pohodovou deskovku na sobotní večer u piva, ve čtyřech už byla partie přeci jen trochu zdlouhavá.

Finální součet všech vítězných bodů je pak intuitivní jako celá hratelnost, a to i díky přiloženému skórovacímu bločku. Je tady i zřetelná učící křivka, v každé další hře jsme průměrně nahráli více bodů než v té předchozí. To samozřejmě nepůjde do nekonečna a počítám, že se skóre zastaví někde v úrovni 110 bodů na hráče, která je autory označena jako "legendární". Přiznám se, že tam jsme já, ani žádný z mých soupeřů zatím nedosáhli. :)

Kaskádie určitě nepatří mezi nejoriginálnější počiny na trhu, právě naopak, podobných her se skládáním dílků a vyhodnocováním jejich vzájemné polohy a návaznosti není zrovna málo. Tady ale ještě navíc máte druhou vrstvu, složenou z žetonů zvířat. Samozřejmě jsem si během hraní několikrát vzpomněl na naši oblíbenou Planetu. Systém přikládání dílků s různými povrchy je tady velmi podobný, ale Kaskádie podle mě nabízí o něco více strategických možností a o dost pohodovější hratelnost.

Pokusím se to nějak shrnout pro ty, kterým se nechce číst celá recenze. Kaskádie je pěkně zpracovaná, intuitivní, chytlavá a hlavně zábavná hra. A abych si nakonec neodpustil nějaké to klišé: O důvod víc, proč se letos těšit na dlouhé zimní večery.

Petr


Hodnocení designu: 4+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku