recenze - JÍZDENKY, PROSÍM!: ASIE

26.09.2021

Už vás omrzelo stavět železniční tratě křížem krážem celou Evropou? Vůbec nevadí. Nyní máte možnost propojit Ulánbátar nebo Singapur se zbytkem Afriky. ... Cože? Asie! Mysleli jsme Asii, samozřejmě... Matka všech deskoherních klasik Jízdenky, prosím! se dočkala rozšíření v české lokalizaci. Čtěte dál, prosím! 

Že jde pouze o rozšíření musím zdůraznit ještě jednou. I když je tato informace sdělena na zadní straně krabice - "TOTO NENÍ SAMOSTATNÁ HRA!", může lehce dojít k omylu. Autoři totiž nešťastně pojmenovali rozšíření podobně jako "Jízdenky, prosím!: Evropa" (recenze jako víno zde) - tudíž jako plnohodnotnou komplet hru. Ale co už, hoďme mystifikaci za hlavu a pojďme se podívat co nám velká Asie nabízí.

V tenké krabici najdeme dvoustrannou mapu Asie, a to pro týmovou hru a Legendární Asii. Nové kartičky cílových stanic, devět dodatečných plastových vagónků pro každou barvu a čtyři dřevěné stojánky na karty. Nejdříve se vydáme na okružní jízdu Legendární Asií. Držte si jízdenky. 

Na první pohled vidíte na mapě menší zahuštění měst, než je tomu například v Evropě. O to více jsou tratě mezi městy vachrlatější a nebezpečnější. Novým prvkem jsou horské průsmyky označené křížky. Za každý takový křížek musíte odhodit navíc jeden vagón ze zásoby. O vagón sice nadobro přijdete, ale zároveň získáte dva vítězné body. Získat tak šest bodů za trať o dvou polích za to "nebezpečí" rozhodně stojí. A to je u Legendární Asie defacto vše. Bajdvej oproti Evropě nejsou k dispozici stanice, které umožňovaly využít soupeřovy tratě. Pravidla trajektů a dvojitých tratí zůstávají zachovány. 

Dalším důvodem, proč si rozšíření pořídit je týmová varianta. Lze hrát v týmu po dvou nebo třech hráčích. Každý hráč má svou vlastní zásobu vagónů. Tým ovšem sdílí dva dřevěné stojánky na karty vagónů i cílových stanic. Když si pak hráč dobírá klasicky dvě karty vagónů, musí jednu z nich umístit právě do sdíleného stojánku. Hráči tedy mohou taktizovat, jestli taká či onaká barva by se mohla hodit spoluhráčům. Ale pozor, sdílet jiné informace, jako například jaké karty kdo drží v ruce, je zakázáno. To samé platí i pro karty cílových stanic.  

Týmová hra je příjemným oživením standartní kompetitivní varianty. (Ne)sdělování informací mezi spoluhráči během hry přináší zábavné a překvapivé momentky. Pokud hrajete Jízdenky především ve dvou, tuto variantu si logicky moc neužijete. Na druhou stranu mapa Legendární Asie mě překvapila svou svižnou a kratší herní dobou. Pravděpodobně je způsobeno odhazováním extra vagónů v horských průsmycích. Což může být pro někoho plusem.

Jak už jsem zmiňoval výše, velmi praktickým vybavením rozšíření jsou i bytelné dřevěné stojánky na kartičky, které můžete používat u kterékoliv verze Jízdenek. Suma sumárum, Asii mohu doporučit všem milovníkům vláčkové klasiky. Škoda jen vyšší pořizovací ceny, ale levnější už nic nebude. 

Yarek, "hůůhůů" the párekOdebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku