recenze - JEDNÍM SLOVEM

19.12.2019

Asociačních her je na českém trhu poměrně dost, většina jich je ale kompetitivních, popřípadě si je můžete zahrát v týmech, ale marně vzpomínám na nějakou čistě kooperativní. No a teď se v poměrně krátkém čase objevily hned dvě. Český Letter Jam si necháme na příště a podíváme se na Spiel des Jahres 2019 - JEDNÍM SLOVEM.

Malá krabice, ideální na přenášení hry mezi vánoční a silvestrovskou party, v sobě skrývá balíček karet, sadu fixů a důležité stojánky. Do stojánků se z jedné strany vkládá karta a z druhé strany fungují jako mazací tabulka. Každý fix má na víku praktickou houbičku, abyste se u toho mazání neumazali. :) O nějakém grafickém designu tady nemůže být moc řeč, ale na druhou stranu je všechno uloženo v plastovém insertu, což nebývá samozřejmost ani u dražších a větších her.

Pravidla z přiložené brožurky pochopíte během tří minut a musím se přiznat, že po přečtení jsem nebyl úplně uchvácen. Zdá se mi, že hlavní devizou téhle hry bude jednoduchost, protože:

  • Jeden z hráčů si vybere kartu, na kterou se nedívá, vloží si ji do stojánku, tak aby ji viděli ostatní a řekne číslo od jedné do pěti

  • Číslo prezentuje jedno z pěti slov na kartě a ostatní hráči se snaží (bez možnosti komunikace mezi sebou) napsat na tabulku co nejlepší asociaci k danému slovu

  • Příklad: slovo na kartě je PES, první hráč píše nápovědu BOUDA, druhý VODÍTKO, třetí PŘÍTEL a čtvrtý BOUDA

  • Hráč s kartou pak pomocí těchto slov musí uhodnout slovo PES... jednoduché, naivní, neoriginální? JENŽE!

Slovo BOUDA napsali dva hráči, a tak se tato nápověda nebude ukazovat. Zbývají nám tedy slova VODÍTKO a PŘÍTEL, což je buď PES a nebo nějaká sexuální praktika. Pokud hráč uhodne psa, bere si kartu jako vítěznou trofej a další slovo hádá ten po jeho pravici.

Když jsme při prvním hraní v šesti lidech (ajťácích) získali třináct karet z třinácti a za celou dobu se nám ani jedno nápovědní slovo neopakovalo, hned jsme dali druhou partii... Která skončila stejně. Až při třetí se nám sešly dvě stejné nápovědy. Začal jsem mít trochu pochybnosti. Nemělo to být spíše Kinderspiel des Jahres? No nic, vyzkoušíme tedy jiné herní skupiny a různé počty hráčů, protože tomuhle se mi nechce věřit.

Oslava narozenin, sedm hráčů, čtyři dospělí, tři děti. No, to je o něčem jiném. Tady jsem se už tak pohodového průchodu nedočkal, první dvě partie jsme skončili každou s šesti kartami a především děti tohle vnímaly jako velkou výzvu. Nemůžu říct, že by bylo jedním slovem určeno dětem, protože ani desetiletí nevěděli, co je to Matrix a Shakespeare, ale slova můžete vždycky vyměnit, zmiňují se o tom i pravidla. Je to prostě rodinná hra, o čemž mě přesvědčuje každá další partie. Vysvětlíte ji za 26 sekund, takže ji můžete vzít na oslavu a okamžitě začít hrát i s lidmi, kteří znají maximálně pexeso.

A co je skvělé, hra Jedním slovem mě donutila znovu vytáhnout V pasti a Decrypto, které ale hrají úplně jinou ligu.

Znáte ten pocit, když si přečtete pravidla k nové hře a narazíte na něco originálního - jednoduchý nápad, díky kterému chcete deskovku okamžitě rozložit na stůl a vyzkoušet? Tak přesně tohle se mi u hry Jedním slovem nestalo. Je to party hra pro nenáročné hráče, ti zkušenější ji teď kupují jako vánoční dárek rodičům.

Petr

Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 3/5



Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku