recenze - GUARDIANS OF HAVERSACK
Není to nijak poutavé vyprávění, ale v poslední době se mi podobné věci stávají čím dál častěji, a tak to musím zmínit. O hře Guardians of Haversack jsem se dozvěděl až v den, kdy dorazila na sklad do Tlama Games. Minul jsem jakékoliv oznámení a vůbec jsem nevěděl, že se na nás tahle deskovka chystá. Částečně to bude mou nepozorností, ale samozřejmě i tím, že je těch oznámení čím dál více a v podstatě každý den se nějaké vydavatelství pochlubí novinkou, která čeká na lokalizaci. Takže věřím, že i někteří z vás, našich čtenářů, minuli oznámení Guardians of Haversack. Jak jsem říkal, není to nic poutavého, raději pojďme na recenzi.
Asi hned začneme tím, co vám nemohlo uniknout. Lokalizace hry se vztahuje na pravidla, arch výzev a úspěchů a přelepku na zadní straně krabice. V tomhle případě ani nebylo více potřeba, protože je celá hra jazykově nezávislá a bez textu. V krabici najdete hromadu kartonových žetonů, které si budete muset vyloupat a roztřídit do přiložených sáčků. Nechybí ani stylové dřevěné figurky příšer a víl, které krásně zapadají do vizuálu žetonů a herních desek. Všechno je mi tady ale velmi povědomé. Jistě, o grafiku se totiž nepostaral nikdo jiný než Sabrina Miramon, kterou našinci mohou znát například díky Naší osadě. Už na první pohled se tedy jedná o rodinnou hru a tady je možná škoda, že se nedočkala nějakého zvučného českého názvu, tohle se bohužel některým titulům vymstilo. A už teď vám mohu prozradit, že v případě Guardians of Haversack by to byla opravdu škoda.
Záměrně jsem v obsahu krabice vynechal čtyři plátěné pytlíky, které jsou pro hru zásadní. Čtyři je taky maximální počet hráčů, kteří se mohou honu na příšery a víly zúčastnit. Na začátku partie si totiž každý z hráčů vezme jednu herní desku a společně si zvolíte, zda použijete její letní, nebo zasněženou zimní stranu. Na desku si pak rozmístíte žetony truhel a vesnic. A teď přichází na řadu už zmiňovaný pytlík, do kterého vhodíte úvodní sadu žetonů Strážců, což je vlastně parta hrdinů, kterou budete mít během hry k dispozici a postupně k nim přidávat další. V první fázi kola si pomocí otáčení pěti karet rozdělíte figurky příšer a víl na herní desky a hned ve druhé fázi se je pak za pomocí Strážců z vašich pytlíků pokoušíte pokosit a pochytat.
Funguje to jednoduše, hrábnete do pytlíku a vytáhnete žeton strážce, toho můžete na herní desku umístit na pole s hradem, táborem, nebo jiným Strážcem. Strážců je tady šest typů, Válečnice, která umí zabíjet příšery, Objevitel, stavějící tábory a nebo třeba Druid, kterého při jeho pohybu neomezuje žádná překážka. Každý ze strážců má navíc alternativní noční verzi, která mu přiřazuje odlišné schopnosti. Ve spojení s oboustrannou herní mapou to pak přidává na znovuhratelnosti. Ale zpátky ke hře. Každý Strážce vyložený na desku dobrodružství dokáže ujít určitý počet kroků a pokud se vám zadaří, využijete i jeho akci a nebo například opravíte některou z vesnic. Ve třetí fázi získáte vítězné body a mince (dle bodovací desky) za zabité příšery, lapené víly a opravené vesnice. A hlavně, za mince si následně můžete koupit nové žetony Strážců do vašeho pytlíku, ti budou dostupní už v dalším kole.
Já myslím, že k tomu, jak se Guardians of Haversack hraje, by to stačilo a pojďme si ho trochu zhodnotit. Možná jste z předchozích odstavců pochopili, že interakce mezi hráči je tady v podstatě nulová a druhou fázi, kde se pomocí Strážců pohybujete po svých herních deskách, můžete odehrát každý sám. Tohle bude pro mnohé hráče velký problém. Mě to radost z hraní nepokazilo, protože jsem na podobné solitérní kousky zvyklý díky velké spoustě flip/roll and write her, které to mají vlastně úplně stejně. Dalo by se říct, že hra jednoho hráče se tady příliš neliší od klasické varianty ve dvou až čtyřech. Pokud se přes to přenesete, čeká vás opravdu chytlavý a originální herní zážitek.
Během první partie jsme se se hrou spíše otrkávali a to ze dvou důvodů. První kola jsme nehráli simultánně, ale navzájem si kontrolovali naše tahy, abychom se vyvarovali případných chyb. Tím druhým důvodem je opravdu originální pojetí celé hry, která rozhodně nespadá do zaběhlých kategorií jako euro, nebo ameritrash. Jedná se spíše o logický puzzle s pořádnou porcí náhody, ve kterém ale zároveň nechybí velká míra hráčovy invence. Nemyslím tím jen nakupování nových žetonů Strážců, důležitý je každý tah a co nejefektivnější využití schopností jednotlivých Strážců. I díky tomu se mi Guardians of Haversack až překvapivě zaryl pod kůži a s chutí si ho dám i třikrát za večer.
Je mi jasné, že tahle deskovka nebude opanovat všemožné žebříčky nejlepších her letošního roku, ale pokud vám nevadí nízká míra interakce mezi hráči, můžu vám ji s klidným svědomím doporučit. Ve chvíli, kdy do hry proniknete, začne vám jít od ruky, protože se naučíte efektivně "kombit" schopnosti Strážců, čeká vás opravdu chytlavý herní zážitek.
Petr
Hodnocení designu: 3+/5
Hodnocení hratelnosti: 4+/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku