recenze - DISNEY ROBIN HOOD: ŠERIF Z NOTTINGHAMU

06.04.2025

Určitě vás v rychlosti napadne hned několik her, které by si zasloužily dotisk, ale dlouhou dobu se ho ne a ne dočkat. Jedním výrazným příkladem za všechny je třeba pratchetovský Ankh-Morpork, kterého se ale dočkáme jen stěží. Na druhou stranu, občas se nám deskohráčům poštěstí, třeba jako v případě dlouho nedostupného Mage Knighta, který se časem dočkal dokonce luxusnější kompletní edice, nebo oblíbené Caverny, které se ale podle všeho v novém vydání zas tak dobře nedařilo. Holt, ve všech případech se nemůže jednat o sázku na jistotu. A pak tady máme dnes recenzovaného Šerifa z Nottinghamu, i když u něj se o dotisk v pravém slova smyslu nejedná. Ale postupně.

Tím, co vás určitě na první pohled zaujme, je krabice, kterou nezdobí stejná ilustrace jako původní hru, nebo pozdější druhé vydání, ale dobře známá parta z disneyovského Robina Hooda. Grafika téhle nové verze tedy vychází z animáku Robin Hood, který spatřil světlo světa před více než padesáti lety. Nevím, jestli se v tomhle případě dá mluvit o nějaké "disneyfikaci", protože mě osobně aktuální provedení hodně sedí a dává tematicky smysl. Vydavatelství CMON se vyznačuje velmi slušnou kvalitou zpracování svých her a myslím, že se ani nový Šerif z Nottinghamu nemá za co stydět. V krabici najdete plastový insert, do kterého vměstnáte pořádnou hromadu více než dvou set karet, kartonové mince ve čtyřech různých hodnotách, kulaté žetony vesničanů a nakonec i menší desky vesničanů a větší hráčské desky, všechny z kvalitního tvrdého kartonu, který nemá tendenci se kroutit. K tomu si přičtěte plátěné pytlíky představující kupecké vaky pro jednotlivé hráče, velkou kartonovou figurku šerifa a máme tady opravdu pěkně zpracovanou dětskou hru. :) Nebo je to jinak?

Tak předně, nevidím důvod, proč byste si Šerifa nemohli zahrát s dětmi, ale já osobně jsem si ho nejvíce užil v dobré společnosti u piva. Pravidla hry jsou totiž velmi jednoduchá a vysvětlit je dokážete i úplným nehráčům během pár minut. Každý z hráčů u stolu se ujme jedné postavy, mezi kterými najdeme třeba Pannu Marianu, Malého Johna a samozřejmě i samotného lišáckého Robina Hooda, následně ke své postavě dostane její desku a kupecký vak v příslušné barvě. Abyste nezačínali s prázdnou, hned si také naberete mince v hodnotě padesáti šilinků, což není pro začátek vůbec málo. Nesmím zapomenout na šest karet zboží pro každého hráče, ty se dobírají z velké hromady zamíchaných karet, a tak mezi nimi můžete najít jak čtyři druhy legálního zboží (látku, dřevo, sýr a mrkev), tak i části uloupeného pokladu. Poklady jsou orámované červeně, aby vám hned došlo, že mají mnohem vyšší hodnotu.

Jeden z hráčů vaší ideálně čtyř až pětičlenné skupiny se vždy na začátku kola stane šerifem, položí si před sebe výraznou figurku a hra může začít. Už několikrát zmiňované kupecké vaky slouží právě k tomu, abyste do nich vkládali karty se zbožím, mezi které se vám samozřejmě tu a tam zatoulá něco z ukradeného pokladu. Vy tak naplníte vak jednou až pěti kartami a oznámíte šerifovi, co že se to snažíte proclít. Musíte zároveň přiznat přesný počet karet a mělo by se vždy jednat o jeden druh zboží. Jak říkám, mělo… Je právě na šerifovi, aby zjistil, kdo z vás mezi mrkve ukryl královskou korunu, nebo diamanty. Tady začíná fáze smlouvání, vám samozřejmě často záleží na tom, aby šerif do vašeho vaku nechtěl nahlédnout, ale nemusí to tak být vždy, pokud by se šerif rozhodl zkontrolovat poctivce s pěti mrkvemi, doplatí na to sám a vás od něj čeká finanční odměna plus vaše legální zboží.

Šerifovi tak za jeho shovívavost můžete nabízet mince, zboží a nebo třeba i protislužbu. V roli šerifa se totiž po každém kole střídáte a za to, že před vámi někdo přivřel obě oči, můžete následně udělat to samé, ale nemusíte. Tohle je například jedna z možností, jak některého soupeře opravdu naštvat. Šerif z Nottinghamu je na tom podobně, jako například naši oblíbení Vlkodlaci. Tuhle hru je zkrátka ideální otočit několikrát za večer s tou stejnou skupinou hráčů, kteří postupně zjistí, co platí na jejich soupeře, na co si musí dávat pozor a třeba i na to, kdo dokáže být opravdu nečitelný ve svých tazích. Možná vás napadá, že odhadovat, co se skrývá v uzavřených vacích, by mohl snad jen jasnovidec - a částečně máte pravdu, velkou roli proto hraje diskuze, namátkové kontroly ze strany šerifa a nabádání k úplatkům. Můžete také vyzkoušet pasivní vyčkávání, mlčet a trvat si na svém. Jaká strategie bude v danou chvíli nejlepší, to bude záležet na aktuálním složení vaší herní partičky.

Tohle je do jisté míry i jeden z mínusů, protože na první zahrání podle mě nedokáže Šerif z Nottinghamu dost dobře zaujmout a bude na vás přesvědčit hráče, že se s touhle hrou vyplatí trávit čas. Pak se dá totiž tomuhle smlouvání, podvádění, uplácení a dohadování dost dobře podlehnout. A pak tady máme to, pro někoho možná kontroverzní, nové disneyovské zpracování. Byla by velká škoda, nechat se odradit pohádkovou grafikou, která může působit dětsky, ale jak už jsem psal výše, Disneyho Robin Hood rozhodně není žádná aktuální hitovka, na kterou si za pět let nikdo nevzpomene, ale film o dost starší než my a určitě i většina našich čtenářů. Za mě tedy velmi dobrá volba. 

Ještě jsou tady ale dvě věci, které musím autorům vytknout a to je chyba v pravidlech, kdy se v popisu finálního počítání bodů nejprve uvádí, že za zbývající karty úspěšně přenesené k vaší desce hráče nedostanete žádné body, a na další stránce je pak uveden u popisu karty přesný opak. My jsme se rozhodli dodržovat druhou variantu. A tou druhou věcí je absence bločku, do kterého by se na konci partie pohodlně zapisovaly vítězné body. Jo, ten by se tady fakt hodil. Nejsou to ale věci, které by mi nějak výrazně kazily herní zážitek a právě proto bude i mé dnešní hodnocení poměrně vysoké.

Nedivím se, že si původní hra získala takovou oblibu a ve své době jsem o ní slýchával opravdu ze všech stran. Já osobně jsem se k ní dostal až teď, s touhle novou Disney verzí. Možná to bude i tím, že mě nesvazuje žádná nostalgie, ale zasazení do dnes už skoro klasického animáku se mi opravdu líbí a nepůsobí na mě ani trochu infantilně. Tohle je prostě ideální hra na páteční večer u piva, jen si vyberte hospodu s dostatečně velkými stoly.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.