recenze - DICE FORGE
Albert Einstein kdysi pronesl slavný citát "Dobrý bůh v kostky nehraje", a možná měl pravdu. V Dice Forge si totiž bohové vyberou hrdiny, kteří hrajou v kostky za ně. Na Deskologu je nám jedno, jestli jste bozi, polobozi nebo jen hrdinové, neděláme rozdíly a jsme tu pro všechny! Přeju boží počtení.
Od francouzského vydavatele Libellud, jenž má na svědomí právě Dice Forge, jsme už recenzovali pár fajnových deskovek jako Mysterium nebo Loony Quest. V obou případech se bez debat jedná o velmi zajímavé a originální tituly. A z tohoto důvodu jsem byl na Dice Forge už předem natěšený. Abych ze sebe nedělal úplného neználka, nějaké povědomí o hře bylo, hlavně to, o vylepšování kostek, tzv. dice crafting. Podobná mechanika v mé sbírce deskových her se totiž dosud nevyskytovala, a teď nastal správný čas ostudný nedostatek napravit. Ale to zase předbíhám, jelikož jsme ještě neotevřeli krabici. Jdeme na to ...
Krabice s minimalistickou ilustrací - velkým fialovým krystalovým kamenem a nápisem Dice Forge ve stejné barvě, může zaujmout a nemusí. V mé sbírce ale vyčnívá, a to především svou světle krémovou barvou. V obchodech na regále to bude obdobné, krabice bude pomrkávat na kolemjdoucí jak slečna z E55 na své zákazníky. Víko krabice odhodíme bokem a po oslňující záři se pomalu vrací zrak do normálu. Nastává pastva pro oči.
Promakaný insert se spoustou přihrádek všelijakých velikostí a tvarů, a k tomu nemalé množství komponent. Není vůbec náhodou, že první věc, kterou máte podle návodu udělat, je správně roztřídit a uložit komponenty do krabice. Ulehčuje to přípravu samotné hry, jelikož všechno má své místečko, a víte kam pro co šáhnout. Podobně vymakaný a praktický insert jsem dlouho neviděl. Nejvíc bych ho přirovnal k insertu ze hry Mysterium, jak už jsem zmiňoval, taktéž od stejného vydavatele. Chlapi, dobrá práce! Jen tak dál.
Insertík není jediná hezká součást hry. Moc hezké jsou i pestrobarevné karty od ilustrátora Biboun, ty se přikládají k základní desce a tvoří hlavní část hry. Destička je stejně malovaná a spolu s kartami navazuje a dokresluje celistvou krajinu. Móc pěkné. Ilustrace a vlastně celý design je animovanějšího rázu, a jelikož se jedná o rodinnou hru, je to naprosto pochopitelné. Ještě musím zmínit ony nepřehlédnutelné kostky, které nejsou z principu hry klasické, ale přizpůsobené pro "kostkování". O těch si ještě řekneme něco málo zakrátko.
O designu jsem se trochu více rozepsal, ale má to svůj pádný důvod:
Dámy a pánové, deskovou hru Dice Forge oceňujeme naší krásnou, designovou trofejí GILF. Gratulujeme!
V množném čísle mluvím proto, jelikož udělení trofeje musí schválit celý náš tým Deskologu - tzn. Já i Petr :)
Kostkování je způsob vylepšování vlastní kostky pomocí vyměňování stěn. Sami si zvyšujete pravděpodobnost hozených surovin dle výběru. Kostka má pořád jen šest stran, z toho logický vyplývá, že vyšší šance u jedné suroviny snižuje šanci u druhé.
Že se mi hra líbí, jste si nejspíš všimli, jak je na tom ale hratelnost? Prvně vás zlehounka uvedu do principů hry. Základem jsou elementární suroviny Sluneční střepy, Měsíční střepy, zlato a mikro-fúzní články ... jen zkouším, jestli dáváte pozor ... v pořádku, pokračujeme. Ty se snažíte pomocí kostek nasyslit a pak za ně nakupovat karty. Ve hře lze provádět pár jednoduchých činností:
Kostkování - za určitý obnos zlata si můžete pořídit lepší stěnu kostky a vyměnit ji za starou.
Hrdinský čin - utrácíte pracně nasbírané suroviny za karty s efekty nebo Body slávy.
Efekty karet - využíváte efekty zakoupených karet
Jak vidíte, hra je v principu velmi jednoduchá. Pro některé náročnější hráče možná až moc jednoduchá. Neberte to jako výtku, Dice Forge si na nic velkolepého nehraje a prezentuje se jako čistě rodinná hra. Jednoduchost akcí má svou obrovskou výhodu, a tou je svižné tempo jednotlivých tahů a kol. I v plném počtu, s kamarády hrající Dice Forge poprvé, má hra rychlý spád a neskutečně odsejpá. Hráči současně házejí kostkami, přidávají si suroviny, mění si stěny a než se hráč naděje, už je opět na tahu. Mezitím se označovač kol nekompromisně posouvá ke konci. Tady určitě nehrozí žádná "analytická paralýza".
V Dice Forge všechno skvěle funguje a šlape. Každopádně rozhodnutí, před kterými jsou hráči postaveni, nejsou moc zajímavá. Nečekejte během hry žádný "wow" efekt, a ani po dohrané partii nenastane ten správný feeling, ze kterého bych se posadil na zadek. Kostkování je ten nejzajímavější prvek ve hře a design je opravdu TOPový. Výsledek: pro náročnější hráče to není, ale jako rodinná hra je to skvělá záležitost. Těším se, až dcera oslaví deset let a jako dárek vytáhnu tuhle nádheru :)
Yarek, the párek
Hodnocení designu: 5/5 no doubt!
Hodnocení hratelnosti jako náročný hráč: 3/5
Hodnocení hratelnosti jako hráč rodič: 5/5
Hoďte si jedno "Líbí se mi" na našem facebooku, ať vám nic neuteče .)