recenze - MYSTERIUM

19.08.2018

Záhadná smrt sluhy byla vyhodnocena jako pouhá nehoda. Jeho duch se ale nechce smířit s tímto nepravdivým rozhodnutím. Pomocí energie komunikuje s živými na druhé straně skrze vize. Vy, jako jeden z médií, se snažíte porozumět těmto vizím a umožnit duchovi konečně spočinout v pokoji.

Tragédie se stala v zimě roku 1894 během narozeninového maškarního bálu ve Warwickém panství. Mrtvé tělo sluhy bylo nalezeno o pul druhé ráno. Policie po čtyř měsíčním vyšetřováni a vyslýchání téměř stovky hostů, došla k závěru, že se jednalo o nehodu. Jenže od té doby ve Warwickém panství dochází k častým nadpřirozeným jevům. Po 30 letech od události se nový majitel McDowell pokusí objasnit smrt s pomocí svých blízkých ezoterických přátel a konečně vyřešit tuto záhadu jednou pro vždy.

Mysterium nabízí hráčům prakticky dvě role - ducha nebo médium. Duch, pomocí karty vizí, pomáhá hráčům objasnit vraždu a ukázat na vraha. Média se snaží tyto vize správně interpretovat, přičemž jsou časově omezeny, než ztratí kontakt s duchem. V obou případech všichni hráči spolupracují a snaží se v časovém limitu odhalit pravého viníka, tudíž je hra kooperativní. Vrah není jeden z hráčů, ale z náhodně vybraných postav.

V první fázi probíhá rekonstrukce události a každé médium (hráč) se snaží uhodnout své vize, které jim duch poskytl, a označit svého podezřelého včetně místa činu a vražedné zbraně. Pokud se to všem hráčům úspěšně povede, nastává druhá fáze - odhalení pachatele. Opět pomocí vizí se snaží hráči označit vraha, ale tentokrát tajně. Pokud většina poukáže na správnou postavu, hra končí vítězstvím pro všechny, včetně ducha. V opačném případě to končí neúspěchem.

Karty vizí, pomocí kterých duch komunikuje s hráči, mají podobu velmi abstraktních obrazů, siluet, barev a všelijakých detailů. Protože se duch nemusí omezovat jen na jednu kartu, může využít kombinaci několika karet k dotvoření obrazu jako celku, a tím zjednodušit rozhodnutí média při výběru postav, lokace či předmětu.

Role nejsou vyrovnané ve smyslu náročnosti rozhodování ducha oproti médiím. I když je mezi hráči kooperace a média si můžou navzájem radit a pomáhat, duch je na všechna rozhodnutí sám. Dosažení vítězství závisí v první řadě na něm a jeho uvážení, kterou kartu jakému hráči předat. Pokud jsou vize špatně vyloženy, můžou nechtěně poukazovat na úplně jinou kartu a tím přijít o drahocenný čas.

U designu hry se musím taky pozastavit, protože za mě je celkový vzhled velmi, velmi vydařený. Karty, které jsou hlavní částí hry, mají hezké a malebné ilustrace karikaturního ražení. Jedny menší karty zvlášť pro ducha a velké karty pro média. Ty jsou seřazeny na oblasti postav, lokaci a na konec předmětů. Na stole pak dominuje velká zástěna pro skrytí kartiček, které mají hráči uhodnout. Na opačném konci stolu stojí hodiny s ručičkou odbíjející zbývající čas, zdobený vránami. Figurky neboli žetony intuice mají podobu originální křišťálové koule. Všechny tyto komponenty a mnoho dalších, zapadají do insertu krabice jako dílky puzzle. Všechno má své místečko. Nakonec vše dovírá víko krabice s mysteriózní ilustrací od Igora Burlakova. Mysterium je hra, které bych bez váhání udělil trofej za design. Uvidíme, co na to řekne Petr .)

Mysterium s kapacitou až sedm hráčů může být jak rodinnou, tak i party hrou. Smyslem hry je hádaní obrázků a společná komunikace mezi hráči. Její výhodou je jednoduchost a vysoká zábavnost. Po několika seancích jsem získal nadšené reakce jak od zkušených, tak i od svátečních hráčů. Nevýhodou může být znovu hratelnost při velkém množství odehraných partií. Může totiž nastat situace, kdy si pamatujete jaká vize ukázala na konkrétní kartu. Myslím ale opravdu velké množství, protože karet vizí je spousty a podezřelých jakbysmet.
Hra mě velmi mile překvapila, jak hratelností tak zpracováním a designem. Jsem rád, že ji mám ve sbírce, protože občas nastane situace, kdy mám chuť si zahrát "něco trochu jiného" a Mysterium je přesně taková hra.

Yarek, zahradník, párek


Hodnocení designu: 5/5 a trofej k tomu!

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku