první recenze - ARUBA: BATTLE RACE

11.10.2017

První deskovka, kterou si dovolím ohodnotit, je český kostkovo/závodní počin ARUBA. Hra, na kterou jsem měl už delší dobu zálusk, se nedávno objevila v Levných Knihách za cenu 129 Kč, a to už je nabídka, při které vytahuje peněženky i nižší střední třída. Řekneme si, co všechno jsem našel v pěkné barevné krabici, která okamžitě upoutala mou pozornost.

Podrobnější popis uchování komponent v krabici si zaslouží vlastní článek, takže k samotnému obsahu:

V krabici krom návodu a herní desky najdete šest karet aut, šest figurek aut, akční karty, spousty žetonů poškození a bodování.

Začneme od toho nejpovedenějšího, a to je herní plán, který je alespoň pro mě překvapivě malý, ale karton je dost hrubý a ilustrace povedená a hlavně přehledná.

Dalšími povedenými komponenty jsou pak samotná autíčka, jsou ze dřeva v šesti různých barvách a na herní plán pěkně zapadají. Pro každého hráče je pak k dispozici karta auta v příslušné barvě, ta slouží na odkládání žetonů poškození.

Tím asi výčet toho pěkného v krabici končí. Nejhůře asi dopadly akční karty, které ač na tvrdším, tak obyčejném papíře bez zaoblených rohů, vypadají velmi lacině. Papír řeže a manipulace s nimi je velmi nepříjemná, tady cenovka z levných knih odpovídá.

Žetony jsou papírové a kvalita zpracování je standardní, nicméně co asi každého hned kopne do brady je, že jsou žetony jednostranné. To je věc, která opět působí lacině a bohužel situaci nezachraňují ani kostky, jedná se o obyčejné šestistranné, bez jakéhokoli nápadu. Nebudu obsah sumarizovat, každý si může udělat obrázek o tom, co ho dokáže od případné koupě odradit, proto se raději vrhneme na samotné hraní.

Hra se vyznačuje především jednoduchými pravidly, jejich přečtení a pochopení je otázkou patnácti minut. Základním herním mechanismem jsou kostky, kombinacemi, které poskládáte po maximálně třech hodech, můžete provádět akce.

Jednou z akcí je možnost vzít si kartu, která může obsahovat vylepšení auta nebo některý z bonusů, které buďto posouvají auto kupředu nebo škodí soupeřům.

KVALITA HLAVNĚ V HRATELNOSTI

Spojení závodní hry a kombinování kostek nás nakonec přes velké rozpaky ze samotného obsahu krabice bavilo. Autorovi se povedlo vytvořit hru s jednoduchými pravidly a možností taktizovat. Ve čtyřech hráčích hra trvala podstatně déle, než uvádí krabice, to ale hlavně proto, že se dá u hry i konverzovat, popíjet a občas udělat i nějakou fotku.

hodnocení designu: 2/5

hodnocení hratelnosti: 4/5

Petr


PS: hru jsem nenašel na webu levneknihy.cz , ale na prodejně.  Mají tam v tuto chvíli více zajímavých deskovek. Připravujeme taky krátký pohled na samotné balení a Yarkovy dojmy.