párty hry #4 - tajemná čísla

18.12.2018

Blíží se svátky, období, kdy se lidé scházejí, mají se tak nějak více rádi, než po zbytek roku. Takových večírků teď zažíváme požehnaně, a hádejte co si chtějí všichni vyzkoušet když přijdou na párty s Deskologem? Ne!, nejsou to drogy a proto přinášíme další článek s tématem párty her.

TIMELINE: ČESKO

Jestli dobře počítám, tak se jedná o šestou verzi Timeline, kterou u nás vydávají Rexhry. Tahle verze je ale speciální v tom, že ji celou udělali sami. Na první pohled je to plechová krabička pro všechny patrioty a fandy vědomostních her. Víko má na sobě trochu kýčovitou koláž, která se pokouší znázorňovat typicky české znaky, chybí mi tam jen vepřo-knedlo-zelo a Václav Klaus ml. Po otevření pak najdete sadu návodů (český a slovenský) a pod nimi dva balíky kartiček, ty jsou umístěny v luxusním semišovém insertu. Materiálově tedy perfektní, praktické balení, jen ta úvodní ilustrace mě bohužel moc neoslovila.

Kolik odkazů na českou kulturu napočítáte?
Kolik odkazů na českou kulturu napočítáte?

Jinak je tomu ale u samotných karet, tady už jsem se chytnul. Jednotlivé ilustrace zobrazují události z moderní i velmi vzdálené historie a myslím, že se povedlo jednotlivé momenty a místa pěkně vystihnout. Je to dobře, protože karty jsou to jediné, co při hraní budete používat. A pak ještě vaši hlavu, respektive alespoň základní znalosti historie.

Ilustrace jsou na velmi dobré úrovni
Ilustrace jsou na velmi dobré úrovni

Pravidla jsou triviální a k úspěchu ani nebudete potřebovat dokonalou znalost jednotlivých historických momentů, tady se totiž pouze rozhodujete v tom "co bylo dříve?". Každá karta má dvě strany, jedna obsahuje rok události, druhá nikoliv. Každý hráč si vezme čtyři karty ročníkem dolů (pro vyšší obtížnost klidně více) a z dobírací hromádky se vyloží jedna karta ročníkem nahoru. Jednotliví hráči pak dle svého uvážení přikládají karty před, nebo za tuto událost. Hned si ověříte, jestli jste zvolili správné místo, karty se tak zbavíte a necháte ji na svém místě, nebo jste se sekli, kartu odhodíte a doberete si novou. Postupně budete muset vkládat karty mezi několik událostí a to už je trochu větší výzva. Vyhrává hráč, který se první zbaví svých karet. Easy like sunday morning.

Tady někdo zdržuje
Tady někdo zdržuje

Timeline mi celou dobu tak nějak unikal, vnímal jsem ho jako další z řady kvízových her, i když se mě spoustu hráčů pokoušelo přesvědčovat o opaku. Verzi Česko jsem tak bral jako jedinečnou příležitost hru vyzkoušet. Timeline má výhodu, že funguje stejně dobře jako párty hra, tak jako malá hra do vlaku. Je to chytlavá záležitost, kterou si zahrajete klidně pětkrát po sobě.

Zase ten Golem
Zase ten Golem

Pochvala taky patří Rexhrám za to, že si s verzí Česko dali záležet. Jediné negativum jsem zmínil už na začátku a u něj výčet také končí. Těším se až karty promíchám s verzí "Pestrá historie", takžééé příští párty je u koho?

Petr

SHERLOCK

Může někdo neznat londýnského detektiva [šérloka] s jeho dýmkou a typickou hučkou? Aspoň u lidí z Evropy o tom pochybuju, takže v mini hře Sherlock 13 už budete tušit oč běží.. U nás vydává Granna s údernějším názvem Sherlock :)

Pivo není součástí balení
Pivo není součástí balení

Číslo 13 představuje počet podezřelých, včetně Sherlocka samotného, mezi kterými hledáte jednoho viníka. Zatímco je viník skrytý uprostřed stolu, ostatní podezřelí jsou rozdáni mezi hráče. Každá postava má na své kartě specifickou kombinaci symbolů a první indície které máte, jsou počty všech symbolů ve hře a vaše postavy v ruce. Tím začíná detektivní práce v podobě otázek na hráče a zjišťování kdo má jaké symboly. K tomu vám slouží nepostradatelný bloček, do kterého si zapisujete vaše poznatky. Na osočení viníka máte jeden pokus, ale zásluhu za dopadení získá jen úspěšný detektiv.

Yarek přemýšlí a následně prohrává
Yarek přemýšlí a následně prohrává

Sherlock je logická dedukční mini hra, s výcucem opravdu naprostého základu herní mechaniky, založené na logickém vyvozování jedné kombinace ze všech možných. Líbí se mi jednoduchost, přímočarost, rychlost (do 15 minut), bločky a zpracování do malé přenositelné krabičky. Za co musím výrobce pokárat je kvalita karet postav vytištěné snad na kancelářském papíru :(

Mary vypadá podezřele
Mary vypadá podezřele

P.S.: Precizní detektivní práci může zhatit jeden špatně spočítaný nebo zapsaný symbol. Pokud například hráč omylem nahlásí dvě dýmky místo třech, budou hráči ukazovat na nevinné postavy, zatímco skutečný vrah vesele uteče dopadení. A to by bylo opravdu trapné, že Renčo?

Yarek, the Watson

RUMMIKUB TWIST [rum-mi-kup]

Teď z úplně jiného soudku. Klasická hra, jejíž historie sahá až do třicátých let dvacátého století, ale nebudu vás obtěžovat dalšími nidnými fakty, tohle je párty a hlavně toho víc nevím :) Nejsem si úplně jist, jestli tahle hra, která vyžaduje plnou koncentraci, se hodí na konec večírku. Možná ji volte spíš na rozjezd, každopádně máme tady dneska jednoho zarytého fanouška téhle číselné taškařice, takže jdem na to.

Ano, tohle je největší fanoušek Rummikub na konci párty
Ano, tohle je největší fanoušek Rummikub na konci párty

Každý hráč na začátku hry dostane čtrnáct "kamenů" s čísly, které si dá do stojánku, podobně jako ve hře Scrabble. Celá hra spočívá v tom, že se svých čísel snažíte zbavit, a to tak, že je postupně vykládáte na stůl, buď jako postupky, nebo jako skupiny stejných čísel. A nebo, použijete už vzniklou kombinaci a přiživíte se na úspěšném tahu spoluhráče. Za chvíli se začne stůl zaplňovat a bude čím dál těžší hledat použitelné postupky a sady.

Tyčinky!
Tyčinky!

Občas vám může pomoct žolík a nebo, v případě naší verze TWIST, speciální žolík. Speciální žolíci jsou tady tři a dokážou pěkně zamíchat touhle už vlastně klasickou hrou. Dvojitý - nahrazuje dvě číslice. Dvoubarevný - dovoluje vytvářet dvoubarevné postupky. Zrcadlový - umožňuje vytvořit zrcadlovou postupku nebo skupinu. Už se vám zavařily mozkové závity?

Kam s jedenáctkou?
Kam s jedenáctkou?

Vyhrává šťastlivec, který jako první vyloží všechny svoje žetony. To by asi stačilo k hratelnosti. Teď něco k designu. Hra obsahuje vlastně jen kameny a stojánky, ale vše je zpracováno na výbornou. Kvalitní plast, praktické balení, všechno je přehledné, nemám co vytknout. Fajnšmekři si klidně můžou pořídit nějakou luxusní dřevěnou verzi, ale tahle běžně prodejná od Piatnika poslouží bez problémů.

Tok myšlenek
Tok myšlenek

Takže jak se nám to vlastně na párty hrálo? Všichni byli spokojeni, Yarek dolíval drinky, občas jsme si bohužel počkali na tah dumavých spoluhráčů (mě). Já jsem spokojený, i když nejlepší je podle mě Rummikub ve dvou po dobrém obědě, jako párty hra se ale osvědčil taky.

Dnešní výběr her byl, si myslíme, docela pestrý. Takže až k vám příště přijde na návštěvu bratranec ze třetího kolena se svojí chotí, třeba už vytáhnete něco jiného než Activity a Activity 2 :)

Díky za přečtení

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku