párty hry #3 - vesmírné lebky

22.11.2018

Do třetice všeho dobrého. Dneska tady máme dvě novinky od vydavatelství Granna. Kvalitní party si samozřejmě můžete užít i bez alkoholu a her. Ale až uvidíte všechny ty spokojené lidi, jak si lebedí u skleničky, s kartami v ruce, stejně podlehnete :)

SKULL

Základní požadavky na dobrou party-hru? Jednoduchost a zábavnost. To je důvod, proč by se vám mohla na vaši sešlosti hodit tahle malá krabička. Ale nepředbíhejme.

V krabičce najdete sadu kartonových žetonů v šesti různých barvách, v každé barvě tady jsou tři květiny a jedna lebka. Dále dostanete sadu malých dřevěných "peciček", kterými budete zaznamenávat své úspěchy. Stručný návod obsahuje i několik příkladů, a tak budete mít za deset minut jasno, jak se to celé hraje. 

Tohle není zábava pro čajíčky. K téhle hře, v orginále známé jako Skull & Roses, existuje zajímavý příběh. Motorkářské gangy si podle legendy vybíraly do svého čela takového borce, který vydržel ležet, tažený motorkou, bez toho aby rozlil své pivo. Ano, v takovém případě docházelo k vážnému poškození kožených bund, a tak bylo potřeba vymyslet alternativu. Takhle podle jistých tajných zdrojů vznikla hra Skull & Roses.

Blafování. To je hlavní zdroj zábavy v téhle jednoduché hře. Každý hráč má čtyři žetony a jeden z nich je samozřejmě lebka. Postupně se střídáte na tahu a lícem dolů před sebe vykládáte buďto květiny, nebo právě zákeřnou lebku. V jednu chvíli se ale někdo rozhodne další žeton nevyložit, místo toho oznámí, kolik žetonů otočí, bez toho, aby narazil na lebku. Přibližnou představu byste tedy mohli mít, dopodrobna pravidla popisovat nebudu. Důležité je, že si hru užijete hlavně s lidmi, kteří umí blafovat a ještě více s těmi co se tváří, že to neumí :) Například moje neteř, v prvních kolech hrála nechápavou, aby nás pak bez mrknutí oka porazila. Skull můžete hrát 10 minut, stejně jako hodinu jednu partii za druhou. Jak jsem psal v úvodu, u party-hry je pro mě důležitá jednoduchost a zábavnost a tak si mimořádně dovolím menší shrnutí.

Hodnocení jednoduchosti: 5/5

Hodnocení zábavnosti: 5/5

Takže asi chápete, že tuhle hru teď vytahuju na každé party i na pikniku, jak jste mohli už dříve vidět na našem instagramu :)

A teď to hlavní, co na Deskologu oceňujeme, ilustrace Thomase Vuarchexe. I přes to, že obsahu není mnoho, tak krabička i každý žeton vypadají skvěle. Takže!

Hodnocení designu: 5/5

Petr

KOSMOPOLIS

Mohl bych začít, že je Kosmopolis malá, nenápadná hra, ale ve skutečnosti vás hned zaujme specifická kresba na obalu. Ženská postava s futuristickou pistolí a ochrannou helmou naznačuje science fiction tématiku, ale o čem ta hra může být? Ničeho se nebojte, vše se dozvíte.

Uvnitř malé krabičky je, kromě pravidel, balíček karet a pár dřevěných koleček. Pravidla sfouknete do deseti minut a můžou se rozdávat karty. Ty jsou rozděleny do čtyř barev a každá má na sobě číselnou hodnotu. Vše se odehrává mezi vaším městem a hlavním kapitalem Kosmopolis. Tím sci-fi děj končí a začíná strategická karetní hra s area control prvkem, taháním karet a špetkou blafování.

V ruce držíte určitý počet karet a každé kolo vyložíte kartu buď do svého města, a tím získáváte body, nebo do kapitalu, kde využijete akce, které poskytujou jednotlivé barvy (profese) karet. Zakopaný pes je v součtu bodů vašich karet jedné barvy, které nesmí převýšit počet bodů karet v kapitalu. Tzn., že musíte udržovat rovnováhu mezi vašimi kartami ve městě a kartami v kapitalu. Dilema nastává, když potřebujete využít akce, ale tím třeba pomůžete protivníkovi navýšit možné získané body. Na scénu přijdou dřevěné kolečka, kterými můžete upravit hodnotu karet (a to se vám hodí).

Kosmopolis, btw. pod anglickým názvem Capital Lux, je velmi chytrá hra, ve které lze strategicky uvažovat opravdu do hloubky. Navíc stylově graficky vyobrazena malířem Kwanchai Moriyaem.

Hodnocení: 4/5 kosmonautů hraje Kosmopolis ve stavu bez tíže.

Yarek, the párek


Tahle dvojice her si určitě zaslouží vaši pozornost, na příště připravuju party speciál, ale chvíli to potrvá. Protože teď vyšla hromada našlapaných her a někdo musí prostudovat všechna ta pravidla a pořádně to otestovat :)

Díky

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku