párty hry #12 - sázka na jistotu

22.08.2019

Kdybych si jen mohl vzpomenout, co jsme ten večer vlastně slavili. Možná něčí svátek nebo přišla výplata, teď už těžko říct. Každopádně se objevil nový host, a tak jsme se rozhodli oprášit párty hry, po kterých bychom běžně nesáhli.


TIPNI SI!

Tohle je přesně ten typ hry, který koupíte rodičům, ti si ji dobře schovají, aby ji za deset let vytáhli, prohlídli a zase uložili. My ale nejsme vaši trapní rodiče, a tak si tuhle vědomostně-tipovací hru zahrajeme.

Krabička obsahuje to, co většina vědomostních her. Máme tady hromady kartiček s otázkami, žetony pro jednotlivé hráče, a pak taky sadu tabulek a fixů. Tipni si ale není tak úplné vědomostní hra, spíše tipovací. Otázky jsou z šesti okruhů, takže všeobecný přehled se vám bude hodit, vaše odpověď ale musí být prostě co nejpřesnější tip.

Postupně se střídáte v tom, kdo volí téma, na které pak odpovídáte všichni. Na tabulku napíšete odpověď, tedy co nejpřesnější tip a jakmile všichni ukážou, co napsali, je čas na další tipování. Své žetony budete sázet na toho, kdo byl podle vás nejblíž. Zisk si pak odnesou úspěšní tipeři i sázkaři. Zábava trvá tak půl hodiny, pak je potřeba vytáhnout další hru.


PÁRTY ALIAS VELKÁ SÁZKA

Už jsme o jedné verzi téhle hry psali, ale teď se nám na stůl dostala úplně jiná krabice. Náš nový spoluhráč je po přečtení pravidel nadšený, my ostatní zatím váháme, jestli už raději nedáme něco "normálního".

V téhle verzi budete formovat z plastelíny funkční hrací kostku a pak na ní házet šestku. Budete kopat do figurky a snažit se s ní trefit předmět na zemi. Budete házet figurku nad hlavu, otáčet se dokola a chytat ji. Nevím, kdo na tyhle nápady chodí, ale hraní jsme si po pár sklenkách celkem užili. Je fajn, když vás občas párty hra zvedne ze židle.

I tady platí to samé jako u Tipni si!, zábava je časově omezena. Tedy alespoň pro nás, protože znám spoustu lidí, kteří u Aliasu vydrží celou noc. Tak mě napadá, že tyhle hry jsou především ideální dárek pro nehráče. Nevidím tam vlastně žádné chyby. To co hra slibuje, vám opravdu dá. Pokud si ale přičichnete k sofistikovanější zábavě, těžko se k Aliasu budete vracet.


CORTEX 3

Večer se chýlí do velkého finále. Žádnou verzi téhle hry jsem nikdy nehrál a Denisa slibuje, že to bude zábava. Cortex je postřehová hra, takže počítám, že nás trochu probere. Podle krabičky to ale vypadá na další rodinou záležitost podobnou těm předchozím.

Máme tady osm disciplín, ve kterých se hráči kolem stolu utkají. Asi je vezmu postupně:

Orientace - na kartě jsou vyznačeny jakési složité schody, po kterých se pohybujete do osmi směrů. Směr vám udávají šipky, které jsou na horní straně karty. Všichni sledující si v hlavě promítají cestu a kdo si myslí, že našel ten správný cílový schod, položí ruku na kartu.

Sledování barev - postupně procházíte čtyři obrázky, střed jednoho se musí rovnat barvě okolní výplně dalšího, až se dostanete k cíli

Párování - Jeden ze tří tvarů je jiný než zbylé dva, většinou pěkně zákeřné.

Slučování tvarů - hledáte, ze kterých dvou tvarů jde složit vzorový tvar.

Souhvězdí - počítáte, které má nejvíce hvězd.

Kámen, nůžky, papír - musíte porazit kartu v klasickém rozstřelu a to ještě správnou rukou.

Aritmetika - jednoduše sčítáte a odečítáte čísla v kruhu.

Poznávání vůní - spíše poznávání smradů, asi největší zbytečnost v celém Cortexu.

Ze všech tří dnešních her mi tahle přišla nejzábavnější. Je zajímavé, že si v Cortexu každý hráč najde to svoje a většinou dominuje právě v jedné disciplíně. Jestli jsem očekával, že nás Cortex probere, tak jsem se mýlil, doslova mě nakopnul.

Z dnešního párty večera nám jako vítězové vypadli Cortex 3 a Rulandské šedé. Obojí nám pěkně zamotalo hlavu a na příště vám slibujeme nějaké více originální a méně provařené hry. Třeba Chameleona.

PetrOdebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku