dětské hry #7 - z farmy do hlubin

13.06.2019

Tyhle články o dětských hrách jsou spíše Yarkova parketa. Se svou dcerou hraje deskovky pravidelně, a tak má z čeho čerpat. Já se k hraní s capartama tak často nedostanu, raději vezmu kámoše na pivo, dáme si Hero Realms a zanadáváme na politiku. Tenhle článek bude ale v mé režii, protože jsme měl možnost otestovat dvě zajímavé hry se svou neteří.

SUPERFARMÁŘ & JEZEVEC

Druhá světová válka v Polsku, to není nic, co bych chtěl prožít a vždycky mě taková představa utvrdí v tom, jaký blahobyt dneska zažíváme. Polák Karol Borsuk vymyslel Farmu v tomhle chmurném období. A právě na jeho počest byla do této výroční verze přidána figurka Jezevce, protože Borsuk je v překladu Jezevec. Tak se na tu skoro osmdesát let starou hru podíváme.

Obsah krabice mě opravdu potěšil, každý z hráčů tady najde herní desku, která znázorňuje jeho farmu. Do krabice pak vyloupete a nasypete zásobu kartonových žetonů a hlavně perfektní plastové figurky psů. Ilustrace na víku, žetonech i deskách se skvěle doplňují s figurkami a celá hra vypadá opravdu skvěle. Oproti původní verzi tady najdete právě figurku Jezevce, ta je sice papírová, ale opět se drží grafického zpracování zbytku hry. Pravidla jsou jednoduchá a už po prvním přečtení vám bude jasné, o co v téhle hře jde.

Hra je rozložená na stole a neteř je nadšená, jak jsem psal výše, tahle deskovka vypadá moc pěkně. Jen jsem vám zatajil dva důležité komponenty - kostky. Ano, tahle hra obsahuje tolik náhody, že by mohla u některých hráčů narazit. Házíte kostkama, rozmnožujete vaše zvířátka a vyměňujete je za dražší, takže za šest králíků dostanete ovci, za tři ovce prase, atd. Kromě toho si můžete nakoupit velkého a malého psa, aby vás ochránili před liškou a vlkem, kteří vám můžou padnout na kostkách. A jezevec, ten slouží jako taková ochrana, aby vás smůla v podobě ztráty zvířátek nepotkala dvakrát po sobě. I přes všechnu tu náhodu jsme si hraní užívali. Superfarmář není žádná velká strategie, ale pohodová kostková oddechovka.


BATYSKAF

Z farmy se přesuneme do mořské hlubiny. Místo chování oveček a prasátek se budeme potápět do nekonečných hlubin za chobotnicemi a kosatkami. Po rozbalení krabice jsem opět mile překvapen, herní deska znázorňující mořskou hlubinu, žetony jednotlivých podmořských zvířat i figurky batyskafů, to všechno vypadá (v rámci dětských her) skvěle.

Náročnost je přibližně stejná jako u Superfarmáře, takže pravidla přelouskáte během pár minut a dítěti je vysvětlíte během prvního kola. Krátké zdržení může nastat, když si ještě vyžádá přečtení všech básniček, které se nachází na konci sešitu pravidel u každé z těch podmořských potvor. Ale teď už se pouštíme do samotné hry. Pomocí karet s bublinami kyslíku se můžete potápět do temných hlubin oceánu, nesmíte ale zapomínat, že kyslík potřebujete i na cestu zpět na hladinu. Sami se musíte rozhodnout, jestli budete riskovat a potopíte se pro náročnější kořist nebo půjdete na jistotu. Často tak budete svůj tah končit pod hladinou a modlit se, aby vám přišla dobrá karta plná bublin.

Stejně jako Superfarmář, je i Batyskaf pohodová deskovka. Tahání karet do hry přináší náhodu, ale hlavně napětí a neustálou potřebu riskovat. Otázka je, jestli vaše děti chcete učit riskovat. :) 

Nakonec jsem se rozhodl oběma hrám udělit po třech bludišťácích, ale kdybych vám měl doporučit jednu z nich, byl by to Superfarmář.


Děkuji za přečtení a co se týče dětských her, máme tady nedávnou Jarkovu recenzi Monster parku.

Petr

Hodnocení SUPERFARMÁŘ A JEZEVEC - LIMITOVANÁ EDICE - ƪ ƪ ƪ 

Hodnocení BATYSKAF - ƪ ƪ ƪ  


Jak říká Yarek: "Komentujte, pište, hejtujte, přidejte se a milujte se na našem facebooku."