COMIC-CON PRAGUE 2021

16.10.2021

Loňský první ročník českého Comic-Conu nás přesvědčil, že pořádání takových akcí má i v naší malé zemičce smysl. Největší setkání všech fanoušků komiksu, fantasy a sci-fi dopadlo nad moje očekávání. Není tedy divu, že mi dnes budík zazvonil v brzkých 5:10 a já se vydávám do Prahy, na značně opožděný Comic-Con Prague 2021. Je tady ovšem několik "ale". Doufám že nás během víkendu nepostihnou nějaké nové vládní restrikce. Vlivem přesouvání termínů bohužel odvolali, nebo posunuli svou účast někteří z hostů. Konkrétně ti nejzásadnější, jako herec Christopher Lambert nebo známý komiksový scénárista Jason Aaron. Uvidíme, jak se s tím pořadatelé poperou. Náhrada, v podobě Normana Lovetta alias Hollyho z Červeného trpaslíka, je víc než zajímavá. Tedy pokud jste, stejně jako já, fanoušci téhle britské televizní klasiky.

Neznám lepší začátek dne, než v šest ráno rozložit ve vlaku Star realms a přikusovat k němu croissant. Filip, který jede se mnou, sice není žádný velký deskohráč, ale už jsem ho za ty roky, co spolu chodíme na pivo, pár her naučil. Do Prahy si vezeme jen tuhle malou karetku, a to hlavně kvůli maximální úspoře místa. Letos máme v plánu pustit do oběhu trochu víc peněz, než během loňské akce, a tak zatím udržujeme batohy poloprázdné. Po čtyřech partiích je stav nerozhodný, ale další odvetu už Filip odmítá a jde si číst Preachera, kterého si chce na Comic-Conu nechat podepsat od autora... obálky. Ano, i přebaly knih mají své autory, kteří pak musí snášet všechna příkoří spojená se slávou a jezdit po Comic-Conech celého světa.

V Praze je blaze. Z Hlavního nádraží to bereme nejkratší cestou na Žižkov, do našeho oblíbeného knihkupectví Arkham a pak na Jungmannovu do Krakatitu. V obou případech jsme úspěšně odolali všem těm lákavým komiksovým novinkám, pomalu míříme do hotelu a na zlatý hřeb dnešního dne. Krušovice. No co, v Ostravě je zas tak často nečepujou. :)

A teď vážně, po krátké poradě u piva se vydáváme k O2 universu. Slovy klasika, nebo nějakého markeťáka: "Tady je svět ještě v pořádku." Kolem haly se pohybují desítky lidí, kteří se rozhodli dnešní den, nebo i celý víkend strávit stejně jako my. Přednáškami, nakupováním, hraním a nebo focením cosplayerů. Nejdříve si dáme takovou rychlou prohlídku všech prostor, abychom se během celého víkendu neztráceli. Mám vlastně menší deja vu, všechno mi připadá stejné jako loni, sály s videohrami, knihami i deskovkami jsou na stejných místech. Vidím tady pár nových nakladatelství, jiné překvapivě chybí. Na každém kroku narážíme na lidi v kostýmech a maskách. Musím se zahanbeně přiznat, že některé postavy nepoznávám, nebo si je jen matně spojuji s novějšími hrami od Blizzardu a japonským anime.

Vás určitě ze všeho nejvíc zajímají deskovky. V deskoherní hale se sešli všichni významní vydavatelé, takže si můžete koupit, ale hlavně zahrát, aktuální novinky i starší herní hitovky. Já jsem si dneska zahrát nepřišel, ale možná se ještě zastavíme v neděli na partičku Marvel Champions.... nebo jeden rychlý Mars, Watergate, nevím. Nesnáším, když jsem pod deskoherním tlakem. Aktuálně je tu asi více lidí z řad distributorů, než běžných návštěvníků. Všichni totiž míří na talk show s Natalií Tena, herečkou z Harry Pottera, Hry o trůny, Black mirror, nebo Star Wars. Takže jdeme taky. V hale Fabia je naopak plno, moderování se neujal nikdo jiný, než Mikoláš Tuček a bez zbytečných průtahů pozval Natalii na pódium. Velice uvolněný rozhovor, spousta zajímavých historek z natáčení. Skoro to vypadá, že Natalii tenhle typ akcí baví, ale jak někteří možná víte, je to dobrá herečka. :)

My jsme tady dneska hlavně kvůli komiksům a tak se přesouváme na panel s třemi největšími komiksovými tvůrci, kteří letošní Comic-Con navštívili. Moderátor Petr Litoš, jeden z ředitelů nakladatelství Crew, tady hovoří s Glennem Fabrym, který kreslil už zmiňované obálky k Preacherovi, ale postaral se například i o kresbu Thor Vikings, který vyšel i v českém překladu. Další obálkový mistr Stewart Kenneth Moore se zase postaral o spoustu coverů Soudce Dredda. Opět pohodové povídání, z pánů vyzařuje nadšení pro jejich práci, a to ani nejsou herci. :)

Nákupy si necháme až na neděli, takže pokračujeme do videoherní zóny. Sony a Microsoft letos chybí, největší prostor dostal PC gaming a stánek tady má i Nintendo a Arcade hry. Kámoš se pokusil ukořistit papírovou čepici Pikachu, už ji měl na dosah, skoro ji držel v ruce a v tom... tuhle historku si nechám na příště, musíme běžet na zahajovací ceremoniál.

Úvodní tanečně/bojové číslo navodilo slavnostní atmosféru. Moderování se opět ujal Mikoláš, tentokrát mu partnerku dělala Bětka Trojanová a já si vlastně nedovedu představit lepší dvojici pro takovýto typ akce. Po úvodním slovu pořadatelů následoval (opět epický) nástup pražského primátora Zdeňka Hřiba, z loňského Obi-Wana se letos vyklubal Rimmer z Červeného trpaslíka, což mě upřímně pobavilo, jelikož podobné žoviální výstupy politiků obvykle nedopadají takhle dobře.

Následně se na pódiu sešly všechny hlavní hvězdy letošního ročníku. Naplno se tím ukázalo, že je line-up sice o něco slabší, než v loňském roce, ale pořadatelům se i tak podařilo zorganizovat reprezentativní akci. Já jsem si teda přišel na své a ještě se mám na co těšit. V neděli si trochu doplním knihovničku a nechám si podepsat pár oblíbených komiksů.

Tady se s vámi pro dnešek rozloučím, díky za pozornost a my už pádíme do víru velkoměsta. Prostě perfektní víkend.

PetrOdebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku