COMIC-CON PRAGUE 2020

08.02.2020

To máte tak, když se ve středu v noci dozvíte, že v pátek jedete na Comic-Con. Nastane hektický den plánování, balení a vyhledávání nejlepších pražských hospod. Ale už sedíme ve vlaku směr stověžatá matička.

Vybavil jsem se sadou trenýrek, tričkem na spaní... Ale vás spíše budou zajímat dvě malé krabičky Hero Realms a 13 Minutes. :) Ideální hry do vlaku, párkrát jsme je prostřídali a už nám intercom hlásí "Pardubice hlavní nádraží!" Tak to nic, pokračujeme v hraní...

Počasí v Praze dneska vyšlo, na hlaváku je krásně, spousta zajímavých lidí, kteří se vás v osmi různých jazycích zeptají, jestli nemáte cigaretu. Rozdal jsem osm cigaret a jdeme na tramvaj. Akce začíná až ve dvě, a tak nám zbývá spousta času na ubytování a průzkum několika oblíbených antikvariátů a obchodů s deskovkama. U oběda ještě kontrolujeme sociální sítě a web festivalu, očekávám našlapaný program. Vypadáme jako dvě puberťačky závislé na instagramu, nu což, chceme být dobře připraveni. Mě nejvíc zajímá deskoherní část, ale mám sebou i pár komiksů, které bych si rád odvezl ověnčené autogramem.

Nebojte, na oběd jsme měli i klasické jídlo, jen jsem ho nestihl vyfotit.

Najezení a ubytovaní uháníme směr O2 Universum. Filip, který celý festival absolvuje se mnou, vypráví o tom, jak ho vyfotím s Ronem Perlmanem u záchodů a on tak ušetří patnáct stovek. Obávám se, že náš zákeřný plán nevyjde, vystupujeme z tramvaje a už se do mého zorného pole dostává velký nápis COMIC-CON PRAGUE 2020. Řada u vchodu je slušná a kontroly u vstupu neúprosné, musel jsem si vyprázdnit batoh, sundat pásek a nakonec i kalhoty, sice už ten rám nepípal, ale paní securiťačka se tak pěkně usmívala. Takže jsme uvnitř, lidi korzují zleva doprava, shora dolů. Kam se podíváme? Rovnou jdeme hledat deskovky. Nebyl to takový problém, protože čeští distributoři tady mají vyhrazen poměrně velký prostor.

Blackfire, Mindok, Dino, Albi i RexHry jsou na místě, jejich stánky jsou rozprostřeny kolem herních stolů, kde vidím spoustu známých deskovek. Hraje se tady Rising Sun, Marvel Champions, Kvedlalové... Vidím tady mladou dvojici, která testuje Desítku, a taky partičku vousáčů, učících se Vnější okraj pod dohledem jednoho z tutorů. Během celého víkendu se navíc bude konat hned několik turnajů v nejrůznějších hrách a možná se i do jednoho přihlásíme.

Teď už se ale přiblížil jeden z vrcholů dnešního dne, a to je talkshow s Ronem Perlmanem. Moderování se ujal Mikoláš Tuček a tak nebyla nouze o pár slušných a několik slabších fórů směrem k Hellboyovi a Karlu Ruprechtu Kroenanovi. Že vám to jméno nic neříká? Mikoláš dělával šéfredaktora časopisu Score v době, kdy ještě lidi četli časopisy. Na rozhovor navázala série otázek z publika a mé srdce zaplesalo nad tím, jak mladá generace ovládá angličtinu, tedy alespoň ten vzorek odvážných, kteří se postavili tváří v tvář Hellboyovi.

Před další živou show jsme se šli podívat na naše oblíbené videohry. Vystavovali tady všichni velcí výrobci konzolí, ale zároveň jsme měli možnost zdarma vyzkoušet spoustu retro hraní na automatech a zavzpomínat na doby, kdy jsem ještě s dvoukorunou! chodíval hrát Mortal Kombat do maringotky za Delvitou. No a ti nejodvážnější si na conu mezi Xboxem a PS4 mohli vzít do ruky pero a vyzkoušet si kresbu na velkém grafickém tabletu. Mě tahle část výstavy přesvědčila o dvou věcech. Dnešní děti dokáží ocenit klasické videohry.... A musím si pořídit Nintendo Switch, jako náhradu za svou v šuplíku schovanou Vitu.

Výstavu Star Wars jsem viděl už na Fantastické Ostravě, ale stejně jsem se zase, jako věrný fanda, kochal tou nádherou. Obešli jsme komiksové kreslíře a autory, Brian Azzarello vypadal trochu sklesle, cedulka před ním říkala 100 Kč za podpis, pořadatelé dopředu avizovali, že autoři se podepisují zadarmo, v tom případě se někdo trochu seknul. V hlavní hale vystavovala většina českých komiksových vydavatelství, takže jsme pustili nějaké peníze do oběhu a pak další za plátěnou tašku, to když jsme zjistili, že naše příruční zavazadla takovou nálož neunesou. Na konci ještě přišla Filipova chvíle, to když se vedle stánku Arga objevil Ben Aaronowitch, který se vřelým úsměvem podepisoval.

Páteční část Comic-conu je za náma, ještě se chystáme na nedělní zakončení, ale už teď můžu říct, že až na pár organizačních nedotažeností, je to povedená akce. A ještě jedna drobnost mě potěšila, vidět tolik dětí zajímajících se o knihy a fantastiku, vypadá to, že naše budoucnost je v rukou Luků Skywalkerů a Frodo Pytlíků.

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku